آیا لبنیات باعث پوکی استخوان می شود؟

آیا لبنیات باعث پوکی استخوان می شود؟

آیا لبنیات باعث پوکی استخوان می شود؟ | لبنیات بهترین منبع کلسیم است و کلسیم ماده معدنی اصلی در استخوان ها را تشکیل می دهد. به همین دلیل ، متخصصین توصیه می کنند که هر روز محصولات لبنی مصرف کنید. اما بسیاری از افراد این سوال در ذهنشان می آید که آیا واقعا در رژیم غذایی خود به لبنیات نیاز دارند؟ آیا مصرف لبنیات حتما باید در رژیم و برنامه غذایی گنجانده شود؟ لبنیات چه ارتباطی با پوکی استخوان دارد؟

آیا لبنیات باعث پوکی استخوان می شود؟
آیا لبنیات باعث پوکی استخوان می شود؟

مصرف لبنیات از منظر تکامل منطقی نیست

انسان تنها موجود بر روی کرد زمین است که پس از اینکه دوران شیرخوارگی او تمام می شود، شیر گونه های دیگری جانوری را مصرف می کند. با این استدلال، به نظر می رسد که نیاز ضروری به گنجاندن شیر در رژیم و برنامه غذایی انسان های بالغ، چندان منطقی نیست.

قبل از اهلی شدن حیوانات ، شیر احتمالا یک غذای خوشمزه نادر به حساب می آمده که فقط مخصوص نوزادان بوده است. با این حال ، مشخص نیست که انسان های نخستین تا چه اندازه به دنبال شیر حیوانات وحشی بوده اند و آیا آن را مصرف می کردند یا نه. با توجه به اینکه مصرف شیر در بزرگسالی در اکثر مراحل تکامل انسان نادر بوده است ، می توان فرض کرد که انسان کل کلسیم مورد نیاز خود را از می تواند از سایر منابع غذایی دریافت کند.

با این حال ، حتی اگر مصرف لبنیات در رژیم غذایی انسان ضروری نباشد ، باز هم به این معنی نیست که لبنیات برای سلامتی فایده ای ندارد. مصرف لبنیات به ویژه در مورد افرادی که کلسیم زیادی از منابع غذایی دیگر دریافت نمی کنند ، تقریبا لازم و ضروری است. به طور خلاصه می توان گفت که بشر برای مدت زمان نسبتا کوتاهی از منظر لبنیات مصرف می کند، که تا حدود 2 سالگی است. اما از طرفی تنها گونه ای از موجودات این کره خاکی است که بعد از اینکه از شیر گرفته می شود از شیر گونه های دیگر جانوری مصرف می کنند.

پوکی استخوان یک بیماری شایع است

پوکی استخوان یک بیماری پیش رونده است که در آن استخوان ها دچار مشکل شده و به مرور زمان جرم و مواد معدنی را از دست می دهند. نام این بیماری، توصیفی از ماهیت بیماری است: پوکی استخوان = استخوان های متخلخل.

پوکی استخوان دلایل و عوامل مختلفی دارد که همه آنها کاملا با تغذیه ارتباط ندارد. عواملی مثل عدم ورزش و هورمون ها نیز در به وجود آمدن این بیماری نقش دارند. پوکی استخوان در خانم ها بخصوص بعد از یائسگی، بسیار بیشتر از مردان است. این بیماری خطر شکستگی استخوان را به میزان قابل توجهی افزایش می دهد ، که می تواند تاثیر بسیار منفی بر کیفیت زندگی داشته باشد.

پوکی استخوان یک بیماری شایع در کشورهای غربی ، به ویژه در زنان یائسه است. این بیماری عامل اصلی شکستگی استخوان در افراد مسن است.

چرا کلسیم مهم است

استخوان ها در بدن نقش ساختاری دارند ، اما از طرف دیگر مخازن اصلی بدن برای کلسیم نیز هستند، و کلسیم چندین عملکرد اساسی در بدن ایفا می کند. بدن سطح کلسیم خون را در محدوده کمی نگه می دارد. اگر از رژیم غذایی کلسیم دریافت نکنید ، بدن آن را از استخوان های خود می کشد تا عملکردهای دیگری را که برای زنده ماندن بسیاری از اندام ها مهم تر هستند حفظ کند.

استفاده از کلسیم ذخیره شده در استخوان نیز به معنای متخلخل شدن آن و در نتیجه پوکی استخوان است. به همین دلیل استفاده از مواد غذایی که کلسیم لازم بدن را تامین می کند بسیار ضروری است. به همین دلیل ، متخصصین تغذیه به افرادی که در رژیم غذایی خود به اندازه کافی کلسیم دریافت نمی کنند، توصیه به مصرف لبنیات دارند.

علاوه بر این، مقداری از کلسیم به طور مداوم از طریق ادرار دفع می شود. اگر با مصرف مواد غذایی مناسب در رژیم غذایی خود این میزان از دست رفته جبران نشود ، استخوان ها با گذشت زمان کلسیم خود را از دست می دهند ، در نتیجه چگالی آنها کمتر شده و احتمال شکستگی آنها بیشتر می شود.

پروتئین لبنیات باعث پوکی استخوان می شود

با وجود کلسیم موجود در لبنیات ، برخی معتقدند که پروتئین بالای آن می تواند باعث پوکی استخوان شود. این افراد اینطور استدلال می کنند که وقتی پروتئین هضم می شود، اسیدیته خون را افزایش می دهد. با اسید شدن خون، بدن کلسیم را از خون می گیرد تا اسید را خنثی شود.

این مبنای تئوری رژیم غذایی آلکالین است، که به مصرف غذاهایی که اثر قلیایی خالص دارند برای جلوگیری از اثر غذاهایی که باعث اسید شدن خون می شوند طراحی شده است.

با این حال ، واقعا پشتیبانی علمی زیادی از این نظریه وجود ندارد. این نظریه بیشتر شبیه نظریه های شبه علم است که بیشتر برای جذب افراد علاقمند به داشتن رژیم غذایی خاص و متفاوت طراحی شده است. حتی با در نظر گرفتن این موضوع که لبنیات پروتئین بالای دارد، باز هم لبنیات چیز خوبی است.

نتایج مطالعات زیادی نشان می دهد که مصرف پروتئین بیشتر منجر به بهبود سلامت استخوان می شود. لبنیات نه تنها سرشار از پروتئین و کلسیم است ، بلکه مملو از فسفر است. لبنیات پرچرب که از شیر گاوهای تغذیه شده با علف تهیه می شوند، مقداری ویتامین K2 نیز در خود دارد.

پروتئین ، فسفر و ویتامین K2 همه برای سلامت استخوان بسیار مهم هستند. بنابراین، به طور کلی می توان گفت که لبنیات نه تنها سرشار از کلسیم است ، بلکه حاوی مقادیر زیادی پروتئین و فسفر است که همه برای سلامتی مطلوب استخوان مهم هستند.

آیا لبنیات باعث پوکی استخوان می شود؟
آیا لبنیات باعث پوکی استخوان می شود؟

مطالعات نتایج ضد و نقیضی را نشان می دهد

نتایج بسیاری از مطالعات نشان می دهد که افزایش مصرف لبنیات هیچ تاثیری بر سلامت استخوان ندارد و یا حتی ممکن است مضر باشد. با این حال، اکثر مطالعات نشان می دهد که ارتباط روشنی بین مصرف زیاد لبنیات و کاهش خطر پوکی استخوان وجود دارد.

حقیقت این است که تحقیقات انجام شده و به خصوص مطالعات مشاهده ای اغلب نتایج مختلفی را ارائه می دهند. این تحقیقات برای شناسایی ارتباط بین لبنیات و پوکی استخوان طراحی شده اند، اما نمی توانند علت و معلول این موضوع را ثابت کنند. برخی از مطالعات مشاهده ای نشان می دهد که مصرف لبنیات با تاثیر منفی بر سلامت استخوان مرتبط است. با این حال، بیشتر مطالعات مشاهده ای اثرات مفیدی را نشان می دهد.

مطالعات دقیق علمی نشان می دهد که لبنیات موثر است

تنها راه تعیین علت و معلول در رابطه با سلامتی و تغذیه ، انجام یک آزمایش کنترل شده تصادفی است. به این نوع مطالعه استاندارد طلایی علم گفته می شود. در چنین تحقیقات افراد مشخصی را به گروه های مختلف دسته بندی می کنند. گروهی بیشتر لبنیات می خورند، در حالی که گروه دیگر کاری نمی کنند و به خوردن عادی خود ادامه می دهند.

بسیاری از این مطالعات اثرات لبنیات و کلسیم بر سلامت استخوان را بررسی کرده اند. اکثر آنها به این نتیجه رسیده اند که مکمل های لبنی یا کلسیم برای سلامت استخوان ها و جلوگیری از پوکی استخوان موثر هستند. تاثیر لبنیات بر سلامتی در سنین مختلف به شرح زیر است:

مصرف دائمی لبنیات و قرار دادن آن در رژیم غذایی متعادل منجر به بهبود سلامت استخوان در آزمایش های کنترل شده تصادفی در هر گروه سنی شده است و این موضوع بسیار مهمی است. به نظر می رسد شیری که با ویتامین D غنی شده باشد حتی در تقویت استخوان ها نیز مؤثرتر است.

با این حال، مراقب مکمل های کلسیم باشید. برخی مطالعات آنها را با افزایش خطر حملات قلبی مرتبط می دانند. بهتر است کلسیم خود را از لبنیات یا سایر مواد غذایی حاوی کلسیم مانند سبزیجات و ماهی تهیه کنید. به طور خلاصه می توان گفت که چندین آزمایش کنترل شده تصادفی نشان می دهد که محصولات لبنی منجر به بهبود سلامت استخوان در تمام گروه های سنی می شود.

آیا لبنیات باعث پوکی استخوان می شود؟
آیا لبنیات باعث پوکی استخوان می شود؟

جمع بندی

موضوع سلامت استخوان ها، موضوع پیچیده ای است و بسیاری از عوامل مرتبط با سبک زندگی در آن ایفای نقش می کنند. کلسیم در رژیم غذایی یکی از مهمترین آنهاست. برای بهبود یا حفظ سلامت استخوان خود و جلوگیری از پوکی استخوان، باید مقدار کافی کلسیم از رژیم غذایی خود دریافت کنید. در انواع رژیم های غذایی امروزی، لبنیات درصد زیادی از نیاز کلسیم افراد را تامین می کند. با وجود اینکه غذاهای سرشار از کلسیم بسیار دیگری برای انتخاب وجود دارد، لبنیات همچنان یکی از بهترین منابعی است که می توانید پیدا کنید.

داشتن یک رژیم و برنامه غذایی متعادل و مناسب، در کنار استفاده از گیاهان دارویی و عرقیجات گیاهی کمک موثری به جلوگیری از ابتلا به بسیاری از بیماری ها از جمله پوکی استخوان است. در همین راستا، پارسی سلامت پکیج پوکی استخوان را تهیه کرده است. این پکیج شامل چهار بطری است که در هر بطری شامل عرقیجات زیر است:

با تهیه پکیج پوکی استخوان پارسی سلامت می توانید استخوان های سالم تری داشته باشید و سلامتی را به استخوان های خود هدیه دهید.