این ۱۰ کار را انجام دهید تا حافظه خود را تقویت کنید

حافظه خود را تقویت کنید

این ۱۰ کار را انجام دهید تا حافظه خود را تقویت کنید | تصور کنید که در حال گپ زدن با دوست تان هستید و قصد دارید کتابی که به تازگی تمام کرده اید و یا فیلمی که اخیرا دیده اید را به او معرفی کنید، ناگهان متوجه می شوید که نامش را فراموش کرده اید! حس می کنید که نامش بر نوک زبان تان است, اما هر چه سخت ‌تر تلاش می کنید, از خاطرتان بیشتر دور می شود. اما برای این مشکل چه می توان کرد؟ خوشبختانه راه های زیادی برای تقویت حافظه وجود دارد و با بکار گیری این روش ها می توانید کمک زیادی به تقویت حافظه تان کنید. اگر شما نیز از این مشکل رنج می برید 10 روشی که به طور خلاصه به آن ها اشاره شده است را مرور کنید تا بتوانید حافظه خود را تا حد بسیاری تقویت کنید. با ما همراه باشید.

 

  1. تکرار اطلاعات مهم

اولین کاری که باید انجام دهید این است که اطلاعات مهم را همواره تکرار کنید تا بتوانید آن ها را به حافظه بلند مدت تان منتقل کنید. این یک راه‌حل بسیار ساده است, اما بهترین گزینه برای به خاطر سپردن اطلاعات در حافظه تان است. هنگامی که چیزی را با صدای بلند تکرار می‌کنید , آن را به لحاظ فنی به خاطر می سپارید. شما در واقع با تکرار این الگو و ایجاد صدا در آینده می توانید این اطلاعات را به راحتی به خاطر بسپارید.

  1. تداعی تصویر در ذهن تان

هنگامی که تصویری را در ذهن تان ترسیم می کنید، می توانید به راحتی آن را به خاطر بسپارید. برای مثال در نظر بگیرید که بایستی برای قرار در خیابان دماوند حضور پیدا کنید، اگر با به خاطر سپاری این نام مشکل دارید می توانید کوه دماوند را در ذهن تان تصور کنید تا اینگونه به خودتان کمک کنید تا اطلاعات مورد نیاز را فراموش نکنید. انجام این کار در ذهن تان می‌تواند به طور چشمگیری توانایی شما را برای به یاد آوردن اطلاعات خاص افزایش دهد و می‌تواند یک تمرین سرگرم‌کننده نیز برای شما باشد .

  1. روی یک مسئله در یک زمان مشخص تمرکز کنید

هنگام مطالعه و یا صحبت کردن با تلفن, تلویزیون را خاموش کنید. هنگامی که شما چندین فعالیت را انجام می‌دهید توجه تان به چندین بخش تقسیم می‌شود که این اتفاق عمل پردازش اطلاعات لازم برای به یاد آوردن آنچه که انجام می‌دهید را دشوار می‌کند. اگر می‌خواهید چیزها را واضح‌تر به یاد بیاورید, هر زمان تنها بر روی یک کار تمرکز کنید. هر صدا یا محرکی را از خود دور کنید و حواس تان را صرف انجام هدف تان کنید. این کار در طولانی مدت ممکن است اثرات دراز مدتی بر حافظه شما داشته باشد. شواهدی وجود دارد که افرادی که کار زیادی را انجام می‌دهند تمایل زیادی به مبارزه با حواس‌پرتی دارند.

این ۱۰ کار را انجام دهید تا حافظه خود را تقویت کنید
این ۱۰ کار را انجام دهید تا حافظه خود را تقویت کنید
  1. نت ‌برداری کنید و چیزهای مهم را یادداشت کنید

اگر می‌خواهید مسئله ای را راحت تر به یاد آورید آن را یادداشت کنید. یادداشت کردن به شما کمک می‌کند تا اطلاعات را حفظ کنید، حتی اگر مجددا به یادداشت تان نگاه نکنید. اگرچه عمل حفظ کردن به طور کامل در مغز انجام می‌گیرد و نوشتن یک عمل فیزیکی است، اما با ترکیب کردن حافظه با عمل نوشتن، به مغز شما کمک می‌شود که اطلاعات را به حافظه منتقل کنید. تحقیقات نشان می‌دهد که تایپ کردن این تاثیر را ندارد و تنها بایستی از قلم و کاغذ استفاده کنید تا بتوانید به خودتان کمک کنید. اگر واقعا می‌خواهید روز تولد دوست تان یا نوبت دندان پزشکی تان را به خاطر بسپارید، آن ها را یادداشت کنید.

  1. پیاده‌روی کوتاهی داشته باشید

شواهد علمی زیادی وجود دارد که نشان می دهد قدم زدن بر روی حافظه شما تاثیر مثبت می گذارد. پیاده روی علاوه بر اینکه منجر به سلامتی جسم تان می شود سلامتی روح تان را نیز تضمین می کند. اگر می‌خواهید چیزی را به یاد داشته باشید و حافظه تان را تقویت کنید، روزانه حداقل زمان کوتاهی را صرف ورزش کردن و پیاده روی کنید. پیاده روی کردن می تواند به شما کمک کند تا جزئیات خاص را یادآوری کنید.

پیاده‌روی منظم به حافظه شما کمک می کند. پیاده ‌روی کردن در هفته می‌تواند به طور واقعی اندازه هیپوکامپ شما را افزایش دهد, که بخشی از مغز شما مسئول حافظه است. راه رفتن منظم می‌تواند منجر به بزرگ شدن مغزتان شود.

  1. کمی قهوه یا چای بنوشید

سعی کنید چای سبز و قهوه بنوشید تا به حافظه خود کمک کنید. دلیل این امر نیز کاملا مشخص است: کافئین شما را بیدار می‌کند و منجر به ترقی مغزتان می شود. این کار می‌تواند به شما کمک کند تا اطلاعات خاصی را به یاد بیاورید. کافئین به شما کمک می‌کند چیزهایی را از گذشته به یاد آورید, اما به شما کمک نخواهد کرد تا خاطرات جدیدی را بسازید. در نتیجه , نوشیدن کافئین در حالی که شما در حال مطالعه کرن و به خاطر سپردن موارد جدیدی می باشید راه خوبی برای به خاطر سپردن مسائل به حافظه تان نیست.

  1. شیرینی را کنار بگذارید

خوردن مقدار زیادی شکر برای حافظه بلند مدت شما مضر است. قهوه خود را با خامه میل کنید و شکر را از برنامه غذایی تان حذف کنید. سعی کنید از مصرف خوراکی های قندی تا حد ممکن اجتناب کنید، با این کار نه تنها شما سالم‌تر و شادتر خواهید بود, به یاد آوری مسائل نیز برای تان ساده‌تر خواهد شد. داشتن یک رژیم پر چرب می‌تواند تاثیر مشابهی نیز داشته باشد, اگرچه تاثیر چربی بر حافظه همانند شکر مورد بررسی قرار نگرفته است. فقط سعی کنید یک رژیم سالم و متعادل داشته باشید و تا جایی که ممکن است از غذاهای آماده اجتناب کنید.

این ۱۰ کار را انجام دهید تا حافظه خود را تقویت کنید
این ۱۰ کار را انجام دهید تا حافظه خود را تقویت کنید
  1. از اهمیت بازی پازل و شطرنج غافل نشوید

بازی شطرنج و پازل از جمله بازی هایی می باشد که باعث می شود ذهن تان باز شود. بنابراین در اوقات فراغت خود می توانید به این بازی ها مشغول شوید، جدول حل کنید، یا با دوستان تان بازی کارت کنید. هنگامی که به بازی های فکری مشغول می شوید نیاز زیادی به تفکر خواهید داشت، این کار نقش وزنه‌برداری برای مغزتان را دارد. شواهد زیادی وجود دارد که نشانگر این است که بازی‌های مغزی عملکرد شناختی شما را بهبود خواهند بخشید و می‌تواند به یاد آوردن خاطرات تان کمک کند، همچنین تحقیقاتی وجود دارد که نشان می‌دهد بازی‌های ویدیویی نیز می‌توانند به حافظه شما کمک کنند. فقط مراقب باشید که زیاده ‌روی نکنید و سعی کنید با بازی‌هایی که نیازمند تفکر هستند، وقت خود را بگذرانید.

 

  1. مرتب مدیتیشن انجام دهید

اگر می‌خواهید حافظه تان در طول زمان بهبود بخشیده شود با مراقبه کردن می توانید ارتباطی بین آنچه که در ذهن تان اتفاق می‌افتد و چیزی که در بدن تان رخ می دهد ایجاد کنید. انجام مراقبه بین ۲۰ تا ۳۰ دقیقه در روز می تواند منجر به تقویت حافظه تان شود. پس یک جای آرام و خوب را برای استراحت انتخاب کنید، بنشینید و کمی مدیتیشن انجام دهید تا آرام شوید. حتی اگر احساس نمی کنید که مراقبه کردن منجر به تقویت حافظه تان می شود، به خاطر داشته باشید که انجام مدیتیشن منظم منجر به ثبات ذهنی، سلامت عاطفی و سلامت جسمانی شما می شود، پس قطعا ارزش امتحان کردن را دارد.

  1. از خواب شب غافل نشوید.

در زمان معقولی به رختخواب بروید و ۸ ساعت در شب VH بخوابید. اگر دانشجو هستید و در حال مطالعه و پشت سر گذراندن دوره امتحانات خود هستید، با خواب آرام و کافی در شب می توانید پذیرش ذهن خود را برای یادگیری مطالب جدید افزایش دهید و نتایج مطلوبی بگیرید. در واقع خوابیدن به شما کمک می‌کند قسمت های اعظمی از اطلاعات را پردازش کنید، پس اگر می‌خواهید همه چیز را به وضوح به یاد آورید، حداقل ۸ ساعت در شبانه روز استراحت کنید. خوابیدن به شما کمک می‌کند تا خاطرات را تقویت کنید، که این امر فرایندی است که به مرور زمان و داشتن خوابی منظم رخ می دهد.

 

این ۱۰ کار را انجام دهید تا حافظه خود را تقویت کنید
این ۱۰ کار را انجام دهید تا حافظه خود را تقویت کنید

تمامی نکاتی که در بالا به آن ها اشاره شد باعث می شود تا بتوانید حافظه تان را تقویت کرده و احتمال ابتلا به آلزایمر را در خود کاهش دهید. در دنیای امروزی با توجه به ماشینی شدن کارها افراد کمتر از ذهن خود برای به خاطر سپردن مسائل استفاده می کنند و همین عادت مخرب در طولانی مدت باعث می شود قدرت حافظه کاهش پیدا کند و در طول زمان ضعیف شود. بنابراین تا می توانید از حافظه تان استفاده کنید. ذهن و حافظه آدمی تنها چیزی است که با استفاده بیشتر، بهتر کار می کند. همانطور که قبلا نیز اشاره کردیم انجام کارهای فکری و حل کردن جدول باعث می شود تا ذهن تان درگیر شود و دچار پیری زودرس نشود. محصول تقویت حافظه پارسی سلامت، درمانی برای تمام افرادی که نیازمند بهبود حافظه و یا جلوگیری از فراموشی هستند. این محصول با دارا بودن ترکیبات ویژه ای مانند کندر، اسطوخودوس و آویشن می تواند در تقویت حافظه تاثیر بسزایی داشته باشد.