تاثیر دیابت، سیگار و چاقی روی حافظه

تاثیر دیابت، سیگار و چاقی روی حافظه | سیگار کشیدن، فشارخون بالا، دیابت و چاقی، از جمله عواملی هستند که سلامت مغز و حافظه شما را به خطر می اندازند. با وجود دیابت، سیگار و چاقی، قوی ترین پیوندهای مغزی که مربوط به مهارت های تفکر پیچیده تر در افراد هستند از بین می روند و بروز بیماری های آلزایمر و زوال عقل را در پی دارند. اخیرا در ژورنال قلب اروپا تحقیقی منتشر شده که به تاثیر عواملی همچون فشار خون بالا، سیگار کشیدن، چاقی و دیابت بر سلامت مغز اشاره دارد. بر اساس این تحقیق علمی، ارتباط عوامل عروقی و تفاوت در ساختار قسمت های مغز بررسی شده است. قوی ترین پیوندها مربوط به مناطقی از مغز است که مسئول مهارت های تفکر پیچیده ما هستند و در طی توسعه بیماری آلزایمر و زوال عقل رو به زوال است.

 

تاثیر دیابت، سیگار و چاقی روی حافظه
تاثیر دیابت، سیگار و چاقی روی حافظه

 

جالب است بدانید که سطح کلسترول بالا و شاخص توده بدن (BMI) بر روی خون رسانی به مغز تاثیرگذارند و به شکل محسوسی در کاهش جریان خون و دچار شدن به بیماری آلزایمر نقش دارند. همچنین محققان دریافته اند که هرچه فاکتورهای خطرناک عروقی در افراد بیشتر به چشم بخورند، سلامت مغز آن ها بیشتر به خطر خواهد افتاد. در نهایت تمامی مطالعات بررسی های علمی ثابت می کنند که فشار خون بالا، سیگار کشیدن، چاقی و دیابت سه عامل خطر عروقی هستند که ارتباط تنگاتنگی با انواع بافت مغز دارند. چیزی که واضح است آن می باشد که تغییرات در ساختار مغزی شما، تاثیر مستقیمی بر عملکرد شناختی تان دارد. هرچه که عوامل خطرساز عروقی بیشتر باشند، مهارت های تفکر کاهش یافته و زوال عقل را نوید می دهند. در این مقاله از وبسایت پارسی سلامت می خواهیم تاثیر دیابت، سیگار و چاقی را بر روی حافظه به طور کامل برای شما شرح دهیم؛ پس همراه ما باشید.

 

چگونگی تاثیر دیابت و چاقی بر مغز

شاید برایتان جالب باشد که بدانید، ابتلا به دیابت در آمریکا بیش از 30 میلیون نفر و ابتلا به چاقی 87 میلیون نفر گزارش شده است. این دو بیماری عوارضی همچون نوروپاتی را پدید می آورند که سبب آسیب دیدگی اعصاب محیطی شده و سوزن سوزن شدن و بی حسی را در مناطق مختلف بدن به وجود می آورند. بر اساس تحقیقات بالینی صورت گرفته، زنگ خطر دیابت و چاقی به صدا در آمده و این دو باعث اختلال در تفکر موثر، استدلال و عملکرد شناختی می شوند و در مجموع حافظه افراد را مورد هدف قرار می دهند. بنابراین باید با کنترل این دو بیماری حافظه خود را از آسیب ها حفظ نمایید.

 

 

چاقی و دیابت همسایه دیوار به دیوار هم هستند

به طور کلی چاقی مشکلات و معضلات متعددی را برای افراد در بحث سلامتی به وجود می آورد. همیشه اشخاص چاق دچار بیماری های گوناگون می شوند و سلامتی شان دائما مورد تهدید است. اگر اسم دیابت به گوشتان بخورد، مسلما اولین چیزی که به ذهنتان خطور می کند، چاقی بر اثر قند است. حتما تا به حال شنیده اید که افراد چاق و دارای اضافه وزن، بیشتر در معرض خطر ابتلا به دیابت قرار دارند. این بدان معناست که اغلب چاق ها به دیابت دچار می شوند، البته استثناهایی نیز وجود دارد. همانطور که اشاره کردیم دیابت و چاقی هر دو بر عملکرد مغز و حافظه موثرند و به عصب های محیطی و مرکزی آن صدمه می رسانند. بسیاری از جراحی های مقابله با چاقی و یا انجام تمرینات ورزشی، به این امید صورت می گیرند که تاثیرات مخرب چاقی و دیبات را بر مغز از بین ببرند. کاهش وزن و انجام ورزش های گوناگون، ضامن سلامتی شما هستند و تا حد زیادی اختلالات فشار خون و چربی خون را از میان بر می دارند. بنابراین نباید از تاثیرات مثبت آن ها غافل باشید و البته می توانید برای درمان چاقی و اضافه وزن خود از گیاهان دارویی و خواص شگفت انگیزشان بهره ببرید.

در افراد سیگاری، قطع سیگار، کاهش وزن و ورزش می توانند باعث بهبود نوروپاتی شده و سلامت بیشتری را برای شخص به ارمغان بیاورند. بنابراین چه افراد سیگاری و چه افراد چاق و دیابتی باید به دنبال بهبود و تقویت حافظه خود باشند. برای این منظور ما پکیج تقویت حافظه پارسی سلامت را به شما پیشنهاد می کنیم که 100 درصد گیاهی بوده و بارخورد موثری دارد. این پکیج درمانی با ترکیب گیاهان شفا بخش دارویی و بر اساس مطالعات و تحقیقات علمی فراوان به وجود آمده است که شما می توانید به راحتی آن را از طریق سایت پارسی سلامت تهیه نموده و شاهد نتایج چشمگیر آن بر تقویت حافظه خود باشید.

 

تاثیر دیابت، سیگار و چاقی روی حافظه
تاثیر دیابت، سیگار و چاقی روی حافظه

 

چگونگی کاهش عملکرد شناختی با سیگار، دیابت و چاقی

سوالی که شاید ذهن تان را مشغول کند این است که آیا نشانه های آشکاری برای آسیب به سیستم عصبی مرکزی و مغز شما بر اثر استعمال سیگار، دیابت و چاقی وجود دارد؟ در پاسخ به این سوال باید بگوییم که اعصاب مرکزی مغز با اعصاب محیطی در پاها بسیار متفاوت اند. اگر بی حسی و گزگز کردن پاها را احساس می کنید، احتمالا عصب های محیطی تان دچار آسیب شده اند؛ اما اگر برخی از اعصاب مرکزی مغز شما آسیب ببینند، تغییرات در مغز شما به صورتی نیستند که متوجه آن ها بشوید و علائم محسوسی ندارد. در رابطه با چاقی نیز باید بگوییم که بر اساس جدیدترین مطالعات انجام شده، مشخص گردیده که چربی موضعی اطراف شکم نسبت به چربی کل بدن، تاثیربیشتری بر شناخت و حافظه شما دارد. بنابراین توجه به تناسب اندام و اجتناب از رفتارهایی همچون سیگار کشیدن، اعصاب بدن شما را تقویت کرده و در نهایت منجر به بهبود و تقویت حافظه تان می شود.

طبق تحقیقات و بررسی های علمی، افراد سیگاری و دیابتی ها چیزی در حدود 50 درصد بیشتر از سایر افراد، احتمال دارد که در مغزشان کلسیفیکاسیون داشته باشند. کلسیفیکاسیون عارضه ای است که به دلیل رسوب کلسیم در عروق ساختمان های مختلف مغز ایجاد می شود. بنابراین افرادی که مبتلا به دیابت هستند و یا سیگار می کشند، احتمالا در مناطقی از مغز خود رسوب کلسیم را دارند و این رسوبات، عملکرد شناختی را کاهش می دهند. محققان با انجام آزمایشات و اسکن مغزی 991 بیمار مراجعه کننده به کلینیک های حافظه بین سال های 2009 تا 2020 دریافتند که 19 درصد کلسیم با تجمع در مغز، می تواند مناطق مغزی را که مربوط به حافظه کوتاه مدت و بلند مدت می باشند را مختل کند. همچنین بر اساس رادیولوژی های صورت گرفته فهمیدند که سیگاری ها و دیابتی ها، تقریبا 50 درصد بیشتر از سایرین کارکرد مغزی ضعیف را تجربه می کنند. هیپوکامپ که قسمتی از مغز و در حقیقت مرکز یادگیری افراد می باشد، به طور معمول در اشخاصی که مبتلا به بیماری آلزایمر و زوال عقل می شوند، آسیب می بیند. هیپوکامپ برای ذخیره سازی حافظه یک منطقه مهم در مغز به حساب می آید و این منطقه با مشکلات شناختی کاملا مرتبط می باشد.

 

تاثیر دیابت، سیگار و چاقی روی حافظه
تاثیر دیابت، سیگار و چاقی روی حافظه

 

چگونه تقویت حافظه خود را با طبیعت همسو کنیم؟

محققان همواره به دنبال راهکارهایی برای بهبود و تقویت حافظه هستند. آن ها می خواهند که حتی آسیب های مغزی در سنین بالا را تا جایی که می شود، کاهش بدهند. بنابراین سعی دارند که با شیوه های علمی از تجمع کلسیفیکاسیون بکاهند و مشکلات مربوط به عروق را با منع سیگار کشیدن و درمان دیابت از بین ببرند. هیپوکامپ مغز دارای لایه های زیادی می باشد و پزشکان امید دارند که رسوب کلسیم یا کلسیفیکاسیون در لایه هایی از آن که مستقیما حافظه را دچار آسیب می کنند رخ ندهد. جالب است بدانید که در افراد با سن بالا، افراد چاق، افراد دیابتی و سیگاری، دچار شدن به کلسیفیکاسیون در هیپوکامپ مغز، 49 درصد بیشتر است. با بررسی طب گیاهی نیز مشخص شده که گیاهانی همچون کندر، اسطوخودوس، سعد کوفی، آویشن، بابونه، اکلیل کوهی و زعفران بسیار بر روی تقویت حافظه و عملکرد بهتر مغز موثرند. حتما تا کنون از معجزات گیاهان دارویی شنیده اید و می دانید که درمان تمامی بیماری ها در دل طبیعت نهفته است.

بنابراین باید علاوه بر اصلاح سبک زندگی، روی آوردن به عادات غذایی سالم و ترک سیگار، تلاش کنیم تا سلامت بیشتر و بدنی ایمن تر در برابر بیماری ها داشته باشیم. شما می توانید با انجام تمرینات ورزشی، چند ساعت پیاده روی روزانه، پیوری از یک رژیم غذایی مغذی و کنترل وزن، از بسیاری آسیب های احتمالی به مغز خود جلوگیری کنید و دچار اختلالات شناختی، فکری و استدلال نشوید. خوشبختانه محققان با سال ها مطالعه و بررسی های علمی به کشف ویژگی های موثر گیاهان و خواص درمانی شان پی برده اند و امروز این خواص را در پکیج تقویت حافظه پارسی سلامت می توانید پیدا کنید. اگر علاقه مند هستید که مغزی فعال و حافظه ای قدرتمند داشته باشید، کافیست که از این پکیج گیاهی شگفت انگیز استفاده نمایید. مطمئنا درباره تاثیرات مخرب درمان های شیمیایی شنیده اید و می خواهید خودتان را از آن ها مصون نگه دارید. با افتخار به شما می گوییم که این پکیج درمانی کاملا گیاهی بوده و هیچ ماده شیمیایی در آن نمی باشد. از طرفی بازدهی آن به صورت صد درصدی بوده و به خوبی عملیات تقویت حافظه را برای شما به وجود می آورد.