ورزش و تغذیه سالم کاهنده استرس

ورزش و تغذیه سالم کاهنده استرس

ورزش و تغذیه سالم کاهنده استرس | استرس از آن دسته شرایطی است که کمتر کسی در دنیای امروزی می تواند ادعا کند تا به حال تحت تاثیر آن قرار نگرفته است. به همین دلیل لازم دانستیم پیشنهاداتی را به شما برای کاهش آن ارائه دهیم. راهکاری که ما امروز می خواهیم درباره آن صحبت کنیم، ورزش و تغذیه سالم است که برای دوری و رهایی از استرس دو رکن اساسی به حساب می آیند. قبل از آن اجازه دهید کمی درباره استرس بیشتر بدانیم…

استرس را بیشتر بشناسید

زمانی که واکنش های ذهنی، عاطفی و فیزیکی خاصی در ما ایجاد می شود که ناشی از عوامل خطر بیرونی یا درونی است، با استرس مواجه می شویم. پس هم ذهن ما به صورت درونی می تواند در ما استرس ایجاد کند و هم عوامل بیرونی می توانند باعث آن شوند. استرس همیشه بد نیست و نمی توان آن را از زندگی نیز حذف کرد. اما مشکل زمانی پدیدار می شود که ما نتوانیم استرس مان را کنترل کنیم و از آن تاثیر می پذیریم.

دنیای مدرن امروزی، بیش از هر زمان دیگری بر استرس ما دامن زده است. همین باعث می شود با تنش ها و فشار های عصبی مخربی روبه رو شویم و نتوانیم زمام امور مان را در دست بگیریم و اجازه می دهیم، استرس ما را هر کجا که می خواهد ببرد. اما همانطور که گفتیم که استرس همیشه هم بد نیست. ما دو نوع استرس داریم، استرس مثبت و استرس منفی.

گاهی استرس برای ما حکم یک هشدار و انگیزه برای گذر از یک مرحله خاص را دارد که این می شود همان استرس مثبت. اما در بسیاری موارد استرس های طبیعی و روزمره به دلیل نا آگاهی ما تبدیل به استرس منفی می شوند و تاثیرات عمیقی روی روح و ذهن ما می گذارند تا جایی که تمرکز مان را روی کار های مان از دست می دهیم و حتی به سلامت جسمانی مان نیز آسیب می زنیم. حالا چاره چیست؟ در این شرایط باید چه کنیم؟ پاسخ این سوال را می توانید در ادامه با ما دریافت کنید…

ورزش و تغذیه سالم
ورزش و تغذیه سالم

درمان استرس با تغذیه

همانطور که در ابتدای مقاله عنوان کردیم، می توانیم استرس را با ورزش و تغذیه سالم درمان کنیم. اما تغذیه چه تاثیری روی استرس دارد؟ زمانی که شما در شرایط پر استرس قرار می گیرید، سیستم عصبی تان و غدد آدرنالین شروع به ارسال پیام به سایر بخش های بدن می کنند. این کار آن ها باعث می شود ما بتوانیم بهتر درباره آن شرایط تصمیم بگیریم. این تصمیم گیری معمولا در خصوص واکنش های فیزیکی مناسب است.

تا اینجای کار همه چیز نرمال و غریزی است. اما باید بدانید که بدن برای انجام این کار اولویت بندی می کند و یک سری کار ها را به تعویق می اندازد چرا که بر این باور است که فعلا در اولویت نیستند. یکی از این کار ها هضم غذا می باشد. اما در بسیاری از موارد این کار نتیجه منفی روی ما می گذارد چرا که هضم نشدن غذا حال ما را بدتر می کند و در نتیجه حتی استرس مان نیز بیشتر می شود. پس ما چه کاری برای بهتر شدن شرایط می توانیم انجام دهیم؟

راهکار تغذیه ای اول: تعداد وعده های غذایی تان را زیاد کنید

کاهش استرس با ورزش و تغذیه سالم، نیازمند این است که شما روش های آن را بدانید، یکی از روش هایی که در خصوص تغذیه می توانید انجام دهید، افزایش تعداد وعده های غذایی تان با حجم کمتر می باشد. با این کار می توانید میزان سوخت و ساز بدن تان را در طول روز هایی که با استرس و فشار بیشتری مواجه هستید، متعادل و ثابت نگه دارید.

در نتیجه تغییر شدیدی در سطح انرژی بدن تان شاهد نخواهید بود. برای این کار لازم است که هر روز صبح صبحانه میل کنید و حتی در طول روز اگر احساس گرسنگی هم ندارید، سعی کنید میان وعده های کوچلی میل کنید. با خوردن صبحانه میزان قند خون در بدن شما تنظیم می شود. قند خون هم عاملی است که می تواند به شدت استرس را کاهش دهد. پس باید میوه یا آب میوه های طبیعی بیشتر و غلات کامل در طول روز میل کنید.

ورزش و تغذیه سالم
ورزش و تغذیه سالم

راهکار تغذیه ای دوم: در کنار ورزش و تغذیه سالم، تمام مواد مغذی را میل کنید

کنترل استرس با ورزش و تغذیه سالم زمانی امکان پذیر است که شما تمام گروه های غذایی را در برنامه غذایی تان بگنجانید. مواد غذایی که باید مصرف آن ها را جدی بگیرید گروه های زیر می باشند:

برای کاهش استرس چه خوراکی هایی نخوریم؟

در کنار این مواد غذایی که در بالا به آن ها اشاره کردیم، یک سری خوراکی ها هم هستند که باید در روز های پر استرس و پر فشارتان، کمتر آن ها را میل کنید. مانند کافئین! اکر ما عادت داریم صبح روز کاری مان را با صرف یک فنجان قهوه و یا نسکافه شروع کنیم و از این بابت نیز بسیار خوشحال و راضی هستیم، چرا که بر این باوریم با این کار تمرکز و انرژی مان بیشتر می شود. بله این باور درست است، اما نه برای روز های پر استرس.

زمانی که شما قهوه میل می کنید، کافئین آن تا مدت شش ساعت در بدن شما باقی می ماند. پس سعی کنید حداقل در روزی که استرس زیادی متحمل شده اید، تا شش ساعت قبل از خواب قهوه میل نکنید تا خواب راحت تری داشته باشید. یکی از رفتار هایی که باعث کاهش استرس می شود و تاثیر زیادی روی آن دارد، خواب کافی است.

از جمله خوراکی های دیگری که نباید زیاد مصرف کنید، الکل، قند و نمک است. مصرف این مواد باعث می شوند جذب مواد مغذی مورد نیاز بدن تان که به کاهش استرس کمک می کند، با اختلال مواجه شوند. علاوه بر این ها باید بدانید که نیکوتین موجود در سیگار و قلیان نیز تاثیر مخربی روی سلامت شما دارد و باعث افزایش سطح استرس در شما می شود.

ورزش و کاهش استرس

کاهش استرس با ورزش و تغذیه سالم، امری امکان پذیر است. تا اینجا درباره تغذیه و تاثیرات آن روی استرس صحبت کردیم، اما ورزش را نیز باید جدی بگیرید. ورزش و تغذیه سالم در کنار هم می توانند کمک شایانی به شما در کاهش استرس بکنند. شما با ورزش می توانید علاوه بر داشتن اندامی مناسب و سلامت جسمانی، به آرامش بیشتری هم دست پیدا کنید. چرا که ورزش باعث می شود دوپامین، سروتونین، نورآدرنالین و گابا آمینواسید بیشتری در بدن شما تولید شود که همه این ها در رسیدن به آرامش بیشتر و کاهش استرس کمک زیادی می کنند.

هورمون دیگری که با ورزش کردن در بدن ما تولید می شود، اندروفین می باشد که آن هم معروف به هورمون آرامش دهنده است. با ورزش می توانید تاثیر هورمون های استرس زا را به طور چشم گیری کاهش دهید و این کار بر عهده هیپوتالاموس، هیپوفیز و غدد فوق کلیوی می باشد.

با ورزش و تغذیه سالم دمای بدن مان افزایش پیدا می کند و همین موضوع باعث می شود، بدن در یک آرامش دلچسبی قرار گیرد. علاوه براین تحقیقات زیادی ثابت کرده اند که ورزش هایی مانند دوچرخه سواری، پیاده روی و یا حتی دویدن می توانند ترس و اضطراب را در افراد به طور چشم گیری کاهش دهند. یک سری از افرادی که اضطراب و استرس شدید را تجربه می کنند، شاهد افزایش ضربان قلب خود هستند و این موضوع باعث ترس بیشتر در آن ها می شود.

با ورزش و تغذیه سالم این افراد در می یابند که افزایش ضربان قلب، یک فرایند و واکنش طبیعی در بدن است و با این تصور زمانی که در شرایط استرس زا، ضربان قلب شان بالا می رود، فشار کمتری را تجربه می کنند.

ورزش و تغذیه سالم
ورزش و تغذیه سالم

کاهش استرس با ورزش های هوازی

ورزش های هوازی می توانند ضربان قلب شما را شصت الی هشتاد درصد بیشتر کنند. این ورزش یکی از موثرترین ورزش ها برای درمان استرس می باشد که البته برای تاثیر گرفتن از آن لازم است که به طور منظم سی دقیقه در روز را به آن اختصاص دهید. حتی در روز هایی که تحت فشار و استرس زیادی هستید، حتما این ورزش را انجام دهید. ورزش و تغذیه سالم برای انجام هر نوع ورزشی ضروری است.

کاهش استرس با بدنسازی

در کنار ورزش هوازی، بدنسازی نیز می تواند از فشار عصبی شما به طرز چشم گیری بکاهد. اما شاید تاثیر آن به اندازه ورزش های هوازی نباشد. ورزش و تغذیه سالم به طور کلی برای آرامش ذهن و افزایش تمرکز و کاهش استرس مفید است و فرقی نمی کند شما چه فعالیت بدنی را انتخاب می کنید. با بدنسازی نیز تمرکز شما بیشتر روی انجام حرکات ورزی می رود و فشار روحی را تبدیل به فشار عضلانی می کنید و با این تفکر، به آرامش روحی خاصی دست پیدا می کنید.

در این مقاله سعی کردیم، استرس را با ورزش و تغذیه سالم کنترل کنیم، اما برای کسب نتیجه بهتر و سریع تر می توانید از پکیج تقویت اعصاب موجود در وب سایت پارسی سلامت نیز بهره ببرید و آرامش و تمرکز را به زندگی خود باز گردانید.