ورزش چگونه به سلامت مغز کمک می کند؟

ورزش چگونه به سلامت مغز کمک می کند

ورزش چگونه به سلامت مغز کمک می کند | جالب است بدانید که انجام فعالیت های ورزشی می تواند تاثیر بسزایی بر توانمندی مغز داشته باشد، با این وجود بسیار کمتر دیده می شود که افراد به نقش ورزش و تاثیر آن بر سلامتی مغز پی برده باشند. آنچه اغلب افراد در خصوص تاثیر ورزش به خاطر سپرده اند این است که در نهایت منجر به سلامت جسم، از جمله قلب و ریه و ماهیچه‌هایی شان خواهد شد. در ادامه با پارسی سلامت همراه باشید.

 

بهتر است به خاطر داشته باشید که ورزش کردن علاوه بر اینکه منجر به رساندن هوای تازه به مغز می شود، احساس شادابی نیز در فرد ایجاد می کند و منجر به یک سری از فعل و انفعلات شیمیایی در بدن می شود. گفتنی است که ورزش کردن منجر به افزایش حافظه و هوش می شود. در طولانی مدت انجام ورزش از افسردگی جلوگیری می کند و همچنین استرس را به حداقل می رساند. انجام فعالیت های ورزشی باعث می شود که استعدادهای نهفته اشخاص بیدار شده و این اتفاق فواید بسیار زیادی برای روح شما خواهد داشت.

چنانچه به دنبال این هستید که قابلیت های مغزی و کارآیی شناختی خود را افزایش دهید، بهتر است که ورزش کردن را به عنوان عادت اصلی زندگی تان در پیش بگیرید. برای مثال جالب است بدانید که ورزش دو، تاثیرات بسیار شگرفی بر حافظه افراد خواهد داشت. بنابر مشاهدات صورت گرفته، ورزش کردن منجر به ایجاد نرون‌های مغزی جدید می‌شود. طی تحقیقات شکل گرفته بر روی موش ها در موسسه پزشکی هوارد هیوج، آن هایی که فعالیت فیزیکی مستمری داشته اند، 2.5 برابر بیشتر نرون تولید می‌کنند. از طرفی پرداختن به فعالیت ورزشی باعث می شود که شرایط رگ‌های خونی در هیپوکامپ (ناحیه مغزی) رو به بهبود رود.

 

ورزش چگونه به سلامت مغز کمک می کند
ورزش چگونه به سلامت مغز کمک می کند

به خاطر داشته باشید که رگ‌های خونی نقش مهمی داشته و به نرون‌های جدید خون رسانی می‌کنند. این دسته از فعالیت ها از تحلیل رفتن مغز جلوگیری می کند و باعث می شود که از سلول‌های خاکستری مغز حفاظت شود. در نتیجه از دست دادن کمتر نرون‌ها از ابتلا به بیماری‌هایی همچون آلزایمر جلوگیری می‌کند. زمانی که شما به طور روزانه به فعالیت های ورزشی مشغول می شوید، اکسیژن بیشتری به بدن تان می رسد. به طور کلی انجام ورزش در طولانی مدت از پیری مغز جلوگیری می کند. با توجه به مطالعاتی که بر روی زنان بالای 65 سال صورت گرفته، افرادی که زندگی بدون حرکتی دارند توانایی ذهنی شان کمتر می باشد. مطابق با تحقیقات صورت گرفته دلیل این امر ممکن است به جریان بیشتر خون در مغز در حین ورزش مرتبط باشد. به طور کلی عمل خون رسانی به هنگام ورزش حدود 30 درصد بیشتر می شود.

اگر در تمرکز کردن نیز با اختلال رو به رو هستید، به ورزش خود ادامه دهید. ورزش کردن در طولانی مدت باعث می شود که ترشح دوپامین تنظیم شود. جالب است بدانید که این ماده شیمیایی در آن هایی که بیش فعال می باشند، کمتر می باشد. ورزش کردن راهی ساده برای رویارویی با این مشکل است. اگر در طول زندگی تان از عادت های مناسبی پیروی نکنید، خوراک مناسبی نداشته باشید و از انجام فعالیت های ورزشی سر باز زنید قطعا دیر یا زود با مشکل رو به رو خواهید شد.

به منظور روشن شدن بهتر این موضوع به آنچه در ادامه به آن خواهیم پرداخت دقت کنید:

بنابر نظریه محققان آن دسته از افرادی که ورزش می‌کنند توانایی بهتری برای فیلتر کردن نویز و پارازیت دارند، این توانایی به ورزش‌ کاران اجازه می‌دهد تا اطلاعات و موقعیت‌های بهتر را پردازش کنند، البته این مزیت شامل حال افرادی می شود که حین ورزش مراقب باشند و از آسیب‌های جدی مغزی جلوگیری کنند.

برای مثال فوتبالیست هایی را در نظر بگیرید که در یک ورزشگاه شلوغ حضور دارند، ورزشگاهی پر از تماشاچی که همگی در حال تشویق تیم خود هستند، سر و صدا به یک سمفونی ناهنجار می ماند، با این حال این افراد می‌توانند فارغ از سر و صدای موجود، تمرکز خود را تنها صرف بازی و مهارت های شان کنند. در واقع توانایی فیلتر کردن و حفظ تمرکز از جمله فواید مهم ورزش در زندگی افراد است.

افرادی که ورزش می‌کنند با توجه به اینکه از سیستم عصبی سالم‌تری برخوردار هستند، توانایی بالایی در تشخیص صداها دارند. محققان این نظریه را با استفاده از وصل کردن گروهی از ورزش ‌کاران و افراد عادی به دستگاهی که هجاهای گفتاری را از طریق تلویزیون نشان می‌دهد, آزمایش کردند .
آن‌ها فعالیت مغز شرکت کنندگان را نسبت به سطح نویز زمینه طی هر هجا بررسی کردند، ورزش‌کاران به‌طور کلی پاسخ قوی ‌تری به صداها نشان می دادند.

نینا کراوس یک محقق ارشد و مدیر آزمایشگاه عصب‌شناسی شنوایی، در یک خبر رسمی عنوان کرد که : ” نویز الکتریکی پس‌زمینه در مغز همچون صدای ایستای رادیویی می باشد. به منظور بهتر شنیدن صدای خواننده دو روش موجود است: کمینه‌سازی صدای ایستا، یا تقویت صدای خواننده. بنابر تحقیق صورت گرفته به این نتیجه رسیدند که مغز ورزشکاران قادر است صدای “ایستای” پس‌زمینه را کمینه‌سازی کرده تا صدای خواننده را بهتر بشنود.
با توجه به آنچه گفته شد می توان وضعیت افرادی را که در پردازش شنیداری با مشکل روبه رو هستند را با تجویز ورزش بهبود بخشید.

بنابر دیگر مشاهدات صورت گرفته نیز این نتیجه گرفته شده است که، در کودکانی که به مدت دو یا چند روز در هفته به مدت حداقل ۱۰ دقیقه ورزش می کنند بهبود عملکرد شناختی و عملکرد تحصیلی دیده شده است. در نتیجه این امر روحیه و عزت‌نفس کودکان در حین انجام بازی تقویت شده و امکان پرداختن به مهارت های اجتماعی در ورزش‌های تیمی به وجود می آید.

ورزش چگونه به سلامت مغز کمک می کند
ورزش چگونه به سلامت مغز کمک می کند

با پذیرش این امر که مغز ظرفیت بالایی در چگونگی پردازش اطلاعات دارد، جالب است بدانید که ورزش کردن این ظرفیت را افزایش می دهد. در واقع ورزش‌کاران با محرک‌ها و اطلاعات زیادی رو به رو می‌شوند، مغزی که به خوبی از پس پردازش اطلاعات بر آید، می تواند آن ها را الویت بندی کرده و در نتیجه توانایی فرد در تمرکز کردن نیز افزایش پیدا می کند.

همانطور که قبلا نیز اشاره کردیم، ورزشکاران از سیستم عصبی سالم تری برخوردار هستند، مشکلات در مدار عصبی می‌توانند منجر به بروز مشکل در توجه فرد شوند, اما ورزش کردن یک محرک قوی است که توانایی مغز را برای تشکیل نورون‌های جدید, ارتباطات و سازماندهی مجدد شبکه‌های عصبی افزایش می دهد.

البته اگر به صورت حرفه ای مشغول به ورزش شدید از ضررهای احتمالی غافل نشوید. برای مثال برخی از ورزش ها خود می‌تواند منجر به ضربات مغزی شود که به طور موقت تاثیر منفی بر سلامت مغز می‌گذارند . اما به طور کلی در فعالیت های ورزشی، احتمال ضربه مغزی شدن بسیار پایین است . اگر مراقب باشید که ایمن بمانید، فواید ورزش بسیار بیشتر از معایب آن می باشد و باعث می شود که بدن و ذهن سالم و قوی بمانند. برای مثال شما می توانید تنها با راه رفتن خطر ابتلا به فشار خون را کاهش داده و در نتیجه با کنترل فشار خون تان از آسیب های مغزی جلوگیری کنید.

فعالیت مغز

همانطور که می دانیم ابتلا به افسردگی می تواند مختل کننده زندگی و فعالیت های ما باشد چرا که ابتلا به آن حافظه و کارایی فرد را تحت تاثیر قرار می دهد. چنانچه شما بتوانید ذهن خود را مدیریت کنید می توانید به آرامش و تمرکز ذهنی و البته حافظه ی خوبی دست پیدا کنید.
بنابر تحقیقات صورت گرفته با پرداختن به ورزش و فعالیت های بدنی می توان هیجاناتی همچون عصبانیت، خستگی، استرس و افسردگی را کاهش داد. تحقیق جالبی بر روی 150 فرد با سن 50 سال و بالاتر که افسردگی در آنان تشخیص داده شده بود صورت گرفت که افراد در این تحقیق به 3 گروه درمانی تقسیم شدند و البته برای هر کدام از آن ها روش های ورزشی و فعالیت بدنی و یا مصرف داروهای ضد افسردگی تجویز شد. و این پروسه برای مدت 4 ماه ادامه داشت.

ورزش چگونه به سلامت مغز کمک می کند
ورزش چگونه به سلامت مغز کمک می کند

بعد از 4 ماه هر سه گروه احساس بهبودی داشتند. اما محققان با ارزیابی مجدد این روند بعد از گذشت 6 ماه مشاهده کردند که برگشت بیماری افسردگی در افرادی که از روش ورزش برای درمان بهره می بردند کمتر از گروه های مصرف کننده ی دارو و یا مصرف کننده ی توام دارو و ورزش بوده است. گویا مصرف دارو همراه با ورزش از اثرات مفید ورزش می کاهد. به همین دلیل می توان ورزش کردن را به عنوان یک روش درمانی برای انواع افسردگی در نظر گرفت.
بنابراین به خاطر بسپارید که انجام فعالیت های ورزشی و بدنی می تواند اضطراب و عصبانیت را برای چند ساعت پس از ورزش کردن کاهش دهد. به همین دلیل بهتر است تا قبل از اینکه افسردگی به سراغ تان آید، ورزش کردن را به عنوان یک عادت روزمره تمرین کنید. البته همانطور که گفتیم ورزش نباید بسیار شدید باشد و خود منجر به فشار به ورزشکار شود، بلکه باید لذت بخش باشد.

روش صحیح ورزش کردن برای تقویت مغز:

به منظور تقویت مغزتان بهتر است به انجام ورزش هایی با شدت ملایم تا متوسط بپردازید. تنها با اختصاص روزانه 8 تا 12 دقیقه تعریق و ورزش با شدت زیاد(60 درصد از سرعت ضربان قلب) می توانید قدم مثبتی در راستای تقویت مغزتان برداشته باشید.

در کنار ورزش کردن نیز می توانید از پکیج تقویت حافظه پارسی سلامت استفاده کنید و به این طریق سلامتی را به خود هدیه کنید. محصول تقویت حافظه پارسی سلامت، درمانی برای تمام افرادی که نیازمند بهبود حافظه و یا جلوگیری از فراموشی هستند. این محصول با دارا بودن ترکیبات ویژه ای مانند کندر، اسطوخودوس و آویشن می تواند در تقویت حافظه تاثیر بسزایی داشته باشد.