ورزش و چربی خون

ورزش و چربی خون

ورزش و چربی خون | ورزش کردن یکی از کارهایی است که برای سلامت بدن می توانیم از آن کمک بگیریم. بنابراین در مقابل مشکل چربی خون نیز می توانید از تمرینات ورزشی استفاده کنید. در بدن کلسترول خون به دو دسته HDL و LDL تقسیم می شود که HDL «کلسترول خوب» و LDL «کلسترول بد» می باشد. ورزش قبل از غذاهای دارای چربی زیاد، باعث می شود که HDL بیشتر شود و آنزیم «لیپو پروتئین لیپاز» که سبب آزاد کردن چربی در خون می شود را تحریک نماید. همچنین ورزش باعث آزاد شدن تری گلیسیرید و تولید HDL  بیشتر می شود. کاهش وزن بدون ورزش کردن و تنها با استفاده از رژیم های غذایی کلسترول خوب بدن را کاهش می دهد. بنابراین همزمان بودن ورزش و رژیم غذایی گزینه بهتری است و سبب افزایش کلسترول خوب و کاهش کلسترول بد در بدن شما می شود.

برای اینکه بیشتر با تاثیرات معجزه آسای ورزش و چربی خون آشنا شوید، باید بگوییم که بر اساس مطالعات علمی صورت گرفته، مشخص شده که نیم ساعت پیاده روی در طول روز، کلسترول خون را کم می کند و سکته قلبی را از شما دور خواهد کرد. البته بهتر است که ورزش های سنگین انجام ندهید و از ورزش های مناسب و مفیدی همچون ایروبیک، دوچرخه سواری، پیاده روی سریع، شنا، فوتبال، دویدن آهسته، اسکی و … استفاده کنید. فراموش نکنید که ورزش های نامناسبی هم هستند که تاثیر عکس بر روی چربی خون می گذارند. از جمله ورزش های نامناسب، می توان به وزنه برداری، کُشتی، پرش طول، پرتاب نیزه، پرش ارتفاع، دو سرعت و پرتاب وزنه اشاره کرد. در این مقاله از وبسایت پارسی سلامت می خواهیم به شما از تاثیر ورزش بر چربی خون بگوییم. پس اگر خواهان کسب اطلاعات مفید در این زمینه هستید، خواندن این مطلب را از دست ندهید.

ورزش و چربی خون
ورزش و چربی خون

چگونه ورزش را برای بهبود و یا جلوگیری از چربی خون بکار ببریم؟

امروزه با کم شدن تحرک افراد، روی آوردن به زندگی ماشینی و خوردن فست فودها و غذاهای مضر، عده بسیاری دچار چربی خون و سایر بیماری های دیگر شده اند. بر اساس آمار، صد ها هزار انسان سالانه سکته های مغزی و قلبی را تجربه می کنند و حتی برخی جانشان را از دست می دهند. مشکلات قلبی و عروقی، کاهش و افزایش فشار خون و برخورداری از کلسترول بد، آسیب هایی هستند که زندگی مدرن برای افراد پدید می آورد. کودکان بجای بازی های سالم به انواع بازی های کامپیوتری و کنسول های بازی متنوع گرایش پیدا کرده اند و دیگر ورزش هایی همچون دوچرخه سواری و دویدن را کمتر انجام می دهند. بسیاری از خریدها و تامین مایحتاج منزل، از طریق سیستم های آنلاین و گوشی های تلفن همراه هوشمند، صورت می گیرد و مردم کمتر مراجعه های حضوری برای خرید دارند.

بشر به واسطه تکنولوژی هایی که تولید کرده، فعالیت هایش را تا میزان چشمگیری پایین آورده و در نتیجه سلامتی خود را نیر به خطر انداخته است. دیگر بجای پالا و پایین رفتن از پله ها، آسانسورها و پله های برقی روی کار آمده اند و حتی برخی از افراد بجای راه رفتن در معابر از اسکوترهای برقی استفاده می کنند. افراد برای کوچکترین مسافت هایی از اتومبیل ها کمک می گیرند و غذاها با وسایل آشپزخانه مدرن و مجهز همچون ماکروویو و غذاسازها در کمترین زمان و کمترین میزان تلاش تهیه می شوند. در مجموع همه چیزهایی که گفتیم، حاکی از آن هستند که شما کمتر از سابق موفق به سوزاندن کالری ها می شوید و با سبک زندگی نادرست و تغذیه ناسالم، بیماری هایی نظیر چربی خون را برای خود به ارمغان می آورید.

با گرفتن یک تصمیم عالی برای ورزش کردن و افزایش دادن فعالیت های بدنی تان، می توانید بروز بیماری ها و خطرات را از خود دور کنید و زندگی سالم و شادی داشته باشید. کافیست نیم ساعت در روز را به پیاده روی اختصاص دهید و یا مثلا سعی کنید با زود پیاده شدن از اتوبوس در ایستگاه های عقب تر از مقصدتان، اندگی زمان برای پیاده روی بکار بگیرید. خوردن خوراکی های سالم را امتحان کنید و حتی اگر زمان چندانی برای بیرون رفتن از منزل ندارید، نرمش ها و حرکات ورزشی متنوعی را در خانه انجام دهید. می توانید در حیاط خانه تان قدری بدوید و یا وزنه هایی را تهیه کرده و در منزل اقدام به وزنه زدن کنید. بعد از مدت زمانی که تمرینات ورزشی انجام دادید؛ یک تست از چربی خون خود بگیرید. مطمئنا شاهد چربی خون متعادل و ایده آلی برای خود خواهید بود.

ورزش های موثر بر چربی خون

مطالعات فراوانی بر روی تاثیر ورزش و چربی خون صورت گرفته که همه آن ها بر مثبت بودن این کار تاکید دارند. همچنین به اثبات رسیده که با فعالیت های ورزشی می توان کلسترول بد را به سطح پایینی تنزل داد. زمانی که شما چاق باشید و از اضافه وزن رنج ببرید، بدن تان تمایل بیشتری به افزایش سطح LDL دارد. بنابراین باید ورزش هایی را انجام دهید تا از این رویداد جلوگیری کنید. در زیر ما برخی از مفیدترین ورزش هایی که می توانید از آن ها برای کاهش کلسترول بد خون استفاده کنید را آورده ایم.

همانطور که می دانید پیاده روی یک ورزش مناسب و پرطرفدار است که نه تنها باعث حفظ تناسب اندام می شود، برای کاهش سطح کلسترول خون نیز می تواند موثر باشد. از همه مهمتر اینکه پیاده روی برای همه مناسب است و هر فردی با هر سن و توان بدنی هر چند اندک، می تواند اوقاتی را صرف پیاده روی کند. هر نیم ساعت پیاده روی 250 کالری از بدن شما می سوزاند.

شنا کردن به ازای هر نیم ساعت ۲۴۰ کالری سوزانده و با افزایش کلسترول خوب بدن، باعث می شود، احساس سلامتی و نشاط بیشتری داشته باشید. .زمانی که HDL خون افزایش پیدا کند، احتمال ابتلا به بیماری های قلبی و مرگ در افراد کمتر به چشم می خورد.

سلامت قلب شما در گرو انجام ورزش هایی همچون وزنه برداری است. چرا که این ورزش کلسترول بد را پایین آورده  و فشار خون را نرمال می کند.

ورزش و چربی خون
ورزش و چربی خون

زمانی که اقدام به دویدن می کنید، قلب شما تند تر می تپد و جریان خون با روند سریع تری در بدن شما انجام اتفاق می افتد. بنابراین با دویدن کلسترول بد را پایین آورده و سلامت بیشتری خواهید داشت.

نفس گیری مناسب و متمرکز باعث می شود که آرامش بیشتری را تجربه کنید و به دفع کلسترول بد خون بپردازید. ورزش هایی همچون یوگا و مدیتیشن، رساندن اکسیژن، مواد غذایی و خون را در بدن بهبود می بخشند و برای مهار چربی خون مفید هستند.

این روزها توجه به ورزش های هوازی بیشتر شده است و شاید کسی در گذشته کسی اهمیت چندانی برای اینگونه ورزش ها قائل نبود. ورزش دوچرخه سواری که البته هوازی نیز می باشد، کلسترول مضر خون را کاهش می دهد و برای چربی سوزی و کم کردن وزن بسیار مناسب است.

ورزش و چربی خون
ورزش و چربی خون

آیا می ‌توان با ورزش چربی خون را کنترل کرد؟

تاثیرات مطلوب ورزش بر کسی پوشیده نیست و به طور کلی، چربی خون که گفتیم بر کلسترول HDL وLDL  دسته بندی می شود، با انجام ورزش تا حد زیادی کنترل می شود. HDLکلسترول خوبب و مفید در خون است که باعث می شود رگ های خونی شما بدون پلاک باقی بماند. از طرفی کلسترل خوب، همانطور که از نامشان پیداست برای بدن مفید می باشند و دیواره عروق را عاری از چربی مضر نگه می دارند.

کلسترل های خوب در بدن به گردش پرداخته و کلسترول های بد را به کبد هدایت می کنند. کبد نیز این چربی های مضر را تجزیه کرده و آثار مخرب شان را از بین می برد. از این رو می توانیم بگوییم که پاکسازی بدن از کلسترول بد و داشتن خونی پاک و تمیز، به واسطه کلسترول های مفید یا HDL ایجاد می شوند. ورزش های هوازی، HDL خون را به تعادل می رسانند و اگر می خواهید با کمترین ریسک ممکن سلامتی خود را از چربی خون و ابتلا به بیماری های قلبی و عروقی حفظ کنید، بهترین راه حل انجام ورزش های مفید و موثر است.

آیا ورزش شدید در مقابله با چربی خون موثرتر است؟

با شدت ورزش کردن و انجام تمرینات ورزشی بسیار، بر روی چربی خون تاثیر بیشتری خواهد داشت. اما باید توجه داشته باشید که ورزش کردن در بازه زمانی کوتاه مدت ولی با شدت، چندان موثر نیست و شما باید در زمانی طولانی به شکل شدید ورزش کنید. اگر در طول روز ۲۰ الی۴۰ دقیقه را صرف ورزش های شدید و پرتحرک کنید، نتایج بهتری را دریافت خواهید کرد. اگر امکان رفتن به باشگاه های ورزشی را ندارید، جای نگرانی نیست. شما می توانید با 20 دقیقه دویدن سریع در روز به ضربان قلب بالا و کاستن از میزان کلسترول بد بدن خودتان کمک کنید.

از طرفی تنها انجام ورزش بر سطح کلسترول موثر نیست و تاثیرات بی نظیری بر روی کاهش استری، کاهش فشار خون، کاهش وزن و کاهش التهاب دارد. حال که متوجه ورزش و تاثیرات آن بر روی چربی خون به شما گفتیم، خوب است بدانید که راه موثر و راحت تری نیز وجود دارد که به وسیله آن می توانید به شکل تضمینی چربی خون خود را درمان کنید. پکیج درمان چربی خون پارسی سلامت راه حل مشکل شماست. این پکیج گیاهی که بازدهی 100 درصدی دارد، کاملا گیاهی بوده و بدون هیچ گونه عوارضی در اختیار شما می باشد.