نقش ویتامین ها در سلامت پوست

نقش ویتامین ها در سلامت پوست

نقش ویتامین ها در سلامت پوست | پوست به عنوان یکی از مهم ترین بخش های دستگاه پوششی بدن است که وظایف متعدد و مختلفی بر عهده دارد. این دستگاه پوششی یکی از بزرگترین اعضای بدن بوده و وظایف دفاعی و محافظتی مختلفی بر عهده دارد که از جمله آن ها می توان به مقابله با میکروارگانیسم ها، عفونت ها و آلودگی ها، دفع مواد سمی و زائد از طریق پوست، احساس و کمک به رشد و ترمیم اشاره کرد.

پوست قابل لمس ترین و بزرگ ترین بخش بدن بوده که بخشی وسیعی از ظاهری زیبایی ما را تشکیل می دهد. داشتن یک پوست شاداب، سالم و زیبا نه تنها تاثیر زیادی در سلامتی و شادابی بدن، بلکه تاثیر زیادی در زیبابی ظاهری و در نتیجه اعتماد به نفس، بهبود روابط و سایر ویژگی های روحی روانی خواهد داشت. عوامل بسیاری در سلامت و زیبایی پوست موثرند که تغذیه یکی از مهم ترین و اصلی ترین آن ها است. در این زمینه، ویتامین ها از مواردی هستند که نقش آن ها در سلامت پوست همواره نادیده گرفته شده است. با پارسی سلامت همراه باشید تا در ادامه با نقش ویتامین های مختلف در سلامت پوست آشنا شویم.

نقش ویتامین ها در سلامت پوست
نقش ویتامین ها در سلامت پوست

ویتامین ها و نقش آن ها در بدن

ویتامین ها ترکیبات آلی هستند که نقش های مختلفی در بدن داشته و برخی از آن ها برای ادامه فعالیت اعضا و کارکردهای مختلف بدن ضروری و لازم می باشند. تغذیه ناقص و رژیم غذایی نامناسب یعنی رژیمی که تمامی ویتامین های مورد نیاز بدن در آن تامین نشود، می تواند موجب بروز اختلالاتی در بدن شده یا زمینه بروز بیماری ها و مشکلات مختلف شود. کمبود یا فقر ویتامین در بدن علاوه بر ایجاد اختلالات گسترده در کارکردهای بدن و بروز عوارض مختلف، بر پوست انسان نیز تاثیر سو گذاشته و مشکلات و عوارضی برای این عضو مهم به وجود می آورد.

مطالعات گسترده ای در این زمینه انجام شده است که نشان دهنده این موضوع است که برخی از ویتامین ها به طور مستقیم و غیر مستقیم بر روی پوست اثر گذاشته و در سلامت و بهبود وضعیت آن موثرند. اما در این میان برخی از ویتامین ها نقش قابل توجهی در سلامت پوست داشته و به بسیار بشیتر از مابقی ویتامین ها در سلامت پوست موثرند. ممکن است برای شما نیز سوال باشد که کدام ویتامین ها در سلامت پوست موثر بوده و چه نقشی در این میان ایفا می کنند. با پارسی سلامت همراه باشید تا در ادامه با مهم ترین این ویتامین ها آشنا شده و تاثیر آن ها بر روی پوست را مورد بررسی قرار دهیم.

زیبایی و جوانی پوست بسیار حائز اهمیت است و باید همواره در مراقبت از آن بکوشیم. پکیج سلامت پوست پارسی سلامت نقش بسزایی در جوانسازی، پاکسازی، تقویت و مراقبت از پوست ایفا می کند و با حفظ زیبایی و طراوت پوست، بازگشت به دوران جوانی و شادابی پوست را به ارمغان می آورد. افرادی که به سلامت پوست خود اهمیت می دهند می توانند با استفاده از این محصول کیفیت بی نظیر آن را تجربه نمایند. مهم نیست که مرد باشید یا زن، شادابی پوست و عاری بودن آن از هر گونه بیماری خواست هر فردی است؛ در نتیجه مصرف چند دوره از این محصول قطعا شما را شگفت زده خواهد کرد.

 

نقش ویتامین ها در سلامت پوست

همان طور که گفته شد ویتامین های مختلفی در سلامت پوست موثرند که در ادامه با مهم ترین آن ها آشنا خواهیم شد.

ویتامین ث Vitamin C

ویتامین ث یا اسکوربیک اسید از مهم ترین ریز مغذی ها در بدن انسان است که نقش های مختلفی در بدن بر عهده داشته و برای فعالیت های آن لازم است. ویتامین ث در واکنش های شیمیایی حامل الکترون بوده و یکی از مهم ترین آنتی اکسیدان ها در بدن می باشد که نقش مهمی نیز در سلامت بدن و تقویت سیستم ایمنی آن بر عهده دارد.

اولین و مهم ترین نقش ویتامین ث در سلامت پوست را می توان نقش محافظت کنندگی آن در برابر تخریبات و عوارض تابش اشعه ماورای بنفش بر روی پوست دانست. ویتامین ث به وفور در لایه بیرونی و داخلی پوست یافت شده و با تخریبات اشعه ماورای بنفش مقابله می کند. ویتامین ث همچنین خواص آنتی اکسیدانی بسیاری داشته و با توجه به نقش مهمی که در تولید کلاژن ایفا می کند، تخریب سلولی را کاهش داده، فرآیند التیام زخم و جراحات را بهبود داده و به کاهش چین و چروک پوست کمک می کند. ویتامین ث همچنین اثرات ناشی از آلودگی های مختلف نشسته بر سطح پوست را خنثی می کند. بسیاری از میوه جات و سبزیجات غنی از ویتامین ث بوده و با مصرف آن ها می توانید نیاز بدن به این ویتامین را تامین نمایید. کیوی، پرتقال، آناناس، اسفناج و … منابع غنی ویتامین ث هستند.

نقش ویتامین ها در سلامت پوست
نقش ویتامین ها در سلامت پوست

ویتامین دی Vitamin D

ویتامین دی یکی از مهم ترین و اساسی ترین ویتامین ها در بدن بوده که نقش های مختلفی بر عهده داشته و برای حفظ سلامت و فعالیت های بخش های مختلف بدن ضروری است. ویتامین دی به خودی خود از تابش نور خورشید بر روی پوست تشکیل شده و در بدن مورد استفاده قرار می گیرد. در واقع با تابش نور خورشید به پوست، کلسترول های پوست به ویتامین دی تبدیل شده و توسط کبد و کلیه ها جذب می شوند. اما اگر به میزان لازم در معرض آفتاب نیستید، لازم است برای حفظ سلامتی پوست خود این ویتامین را از مواد غذایی یا مکمل های غذایی تامین نمایید. ویتامین دی خاصیت ضد التهابی قوی داشته و در کاهش تحریکات و التهابات مختلف پوستی موثر است. استفاده از محلول و کرم های غنی شده با ویتامین دی در درمان پسوزوریانس و اگزما نیز کاربرد دارد.

ویتامین ای Vitamin E

ویتامین ای یکی از مهم ترین ویتامین ها برای سلامت پوست است. این ویتامین همانند ویتامین ث خواص آنتی اکسیدانی داشته و از جایی که محلول در چربی است، می تواند به راحتی به پوست نفوذ کرده و به محافظت از آن بپردازد. ویتامین ای به طرق مختفلف به حفظ سلامت و شادابی پوست کمک می کند که برخی از آن ها عبارتند از مراقبت از پوست در برابر تابش های مضر و فرابنفش، جلوگیری از تخریب غشا و DNA، جلوگیری از تخریب کلاژن، جلوگیری از کبودی پوست، جلوگیری از تخریب پوست، پیشگیریث از چین و چروک و مهم تر از همه حفظ رطوبت پوست. ویتامین ای را می توانید از دانه های روغنی، حبوبات و یا مصرف مکمل های غذایی تامین کنید. همچنین می توانید از لوسیون ها و کرم های حاوی ویتامین ای برای محافظت و سلامتی پوست خود نیز استفاده کنید.

ویتامین آ Vitamin A

یکی از علایم خشکی و زمخت شدن پوست را، کمبود ویتامین آ می دانند. این ویتامین حساسیت به پوست را کاهش داده، سلول پوستی تولید کرده، موجب ترمیم پوست آسیب دیده شده، از بروز آکنه و عفونت های پوستی جلوگیری کرده و باعث روشن شدن رنگ پوست می شود. این ویتامین همچنین برای رفع خشکی پوست و نرم کردن مفید است. محصولات لبنی، سبزیجات و میوه جات منابع مناسبی از ویتامین آ برای بدن شما هستند.

نقش ویتامین ها در سلامت پوست
نقش ویتامین ها در سلامت پوست

ویتامین کا Vitamin K

ویتامین کا را می توان بهترین راه حل برای بهبود جوشهای تیره و کبودی پوست دانست. برای محو کردن این تیرگی ها، چین و چروک ها و معضلات پوستی مصرف ویتامین کا می تواند بسیار به شما کمک کند.

ویتامین کا از ویتامین هایی است که در سلامت و بهبودی پوست بسیار مفید بوده و به میزان قابل توجهی در بهبودی و کاهش کبودی، جراحت و کوفتگی در پوست داشته و برای رفع لک، جای زخم و کشیدگی پوست نیز مفید می باشد. لازم به ذکر است این ویتامین محلول در چربی بوده و استفاده موضعی از آن معمولا مفید تز از مصرف خوراکی آن است.

همان طور که دیدیم، ویتامین ها نقش بسیار موثری در مراقبت از پوست، شادابی آن و حفظ سلامت آن داشته و می توانند به شما در داشتن پوستی زیبا و سالم کمک کنند. از همین رو لازم است که نقش این ریز مغذی ها را جدی گرفته و با مصرف آن ها سلامت خود و پوستتان را تضمین کنید. در واقع ویتامین‌ ها در حفظ سلامت پوست ضروری‌ اند. از این‌رو، کمبود هریک از ویتامین ‌های نام ‌برده می‌ تواند روی سلامت پوست اثر سو بر جای گذاشته و مشکلاتی را متوجه آن کند.

متخصصین پارسی سلامت با درک این نکته و با توجه به اهمیت و تاثیر بالای داروهای گیاهی در حفظ سلامت و شادابی پوست، اقدام به ارائه پکیج شادابی پوست و درمان بیماری های پوستی کرده است. با استفاده از این پکیج کاملا گیاهی می توانید به سلامت پوست خود توجه بیشتری کرده و شادابی و زیبایی را به آن هدیه دهید. لازم به ذکر است این پکیج تماما از گیاهان دارویی تهیه شده و در آن هیچگونه مواد شیمیایی یا زائد وجود ندارد. درباره نقش گیاهان دارویی در بهبود پوست مطالعات فراوانی صورت گرفته است و نمی شود نقش چشمگیر برخی گیاهان دارویی را در درمان بیماری های پوستی و دست یابی به شادابی پوست نادیده گرفت. عوارض کمتری که فرآورده های گیاهی به نسبتِ مواد شیمایی دارند، محبوبیت آن ها را در حیطه سلامت و زیبایی میان مردم گسترش داده است.