برای تقویت حافظه چه چیزی بخوریم؟

برای تقویت حافظه چه چیزی بخوریم؟

برای تقویت حافظه چه چیزی بخوریم؟ | خوراکی های مفید برای تقویت حافظه و ذهن کدامند؟ برای اینکه فراموشی نگیریم چه چیزهایی بخوریم؟ برای تقویت حافظه کودکان چه خوراکی هایی مناسب است؟ چه خوراکی برای تقویت حافظه مفید است؟ تمامی اینها سوالاتی هستند که شما برای پاسخ دادن به آنها شروع به خواندن این مقاله کرده‌اید. قصد داریم در این مقاله مبحث تقویت حافظه و چیزهایی که باعث تقویت حافظه می شود را با هم مرور کنیم.

قبل از اینکه شروع به خواندن این مقاله کنید بهتر است که نگاهی به تیترهای عنوان شده در این مقاله داشته باشید. این کار به ذهن شما آمادگی بیشتری می‌دهد که بهتر بتوانید بر این مباحث تمرکز کنید و آنها را یاد بگیرید.

حافظه چیست؟

هنگامی که در مورد حافظه صحبت می کنیم در نگاه اول شاید تصور کنید که حافظه منبعی است که تمامی خاطرات و اتفاقات گذشته شما در آن ذخیره می شود و هرگاه به خاطره ای نیاز داشته باشید آن را از منبع بیرون می آورید و مجدداً آن را یادآوری می کنید. اما با نگاهی دقیق تر متوجه می شویم که ما به تمامی خاطرات و اتفاقاتی که در زندگی تجربه کرده ایم دسترسی نداریم .

اگر بخواهیم تعریف علمی و دقیقی از حافظه داشته باشیم بایستی بگویم که حافظه نوعی از فعالیت‌های ذهنی است که باعث می شود حالات خودآگاهی مانند تجربه دردها، لذت ها، خواسته ها، احساسات، تمایلات، دریافت های حسی، قضاوت ها و اندیشه ها را حفظ کرده و آنها را مجدداً در ذهن خویش بازیابی کنیم. در واقع حافظه امکان مراجعه به گذشته و یادآوری آن را به ما می دهد. مثلا شاید به راحتی بتوانیم خاطرات روز اول مدرسه و احساساتمان را با تمامی جزئیات به یاد آوریم اما شماره تلفنی را که دیروز از دوستمان گرفتیم را فراموش کنیم.

 برای تقویت حافظه چه چیزی بخوریم؟
برای تقویت حافظه چه چیزی بخوریم؟

هنگامی که نگاهی به گذشته داریم و خاطراتمان را مرور می کنیم تنها آن دسته از خاطراتی را به یاد می آوریم که برایمان مهم بوده اند. در واقع مغز ما به گونه ای طراحی شده که به اطلاعات کم اهمیت بها نداده و به مرور آنها را حذف می کند. اگر تمامی خاطرات در مغز و ذهن ما نگهداری می‌شد منبعی از اطلاعات غیر ضروری و داده های بی ارزش داشتیم که فقط بار عظیمی در ذهنمان بر جای می گذاشت و امکان داشت گاهی از این همه اطلاعات اضافی که در ذهنمان وجود داشت عصبی می شدیم و نمی توانستیم آن دسته از خاطراتی را که می خواهیم به درستی یادآوری کنیم. پس با توجه به موارد گفته شده ذهن فقط به آن دسته از اطلاعاتی اهمیت می دهد که برای ما ارزشمند هستند و صرفا آنها را در خود ذخیره کرده و امکان بازیابی به ما می دهد.

چرا باید تقویت حافظه را جدی بگیریم؟

حافظه نقش بسیار اساسی در زندگی ما بازی می‌کند و ضعف در عملکرد آن و همچنین مشاهده اختلال در فعالیت های حافظه، مشکلات بسیاری را برای ما به وجود خواهد آورد. برای دستیابی به موفقیت بیشتر در حوزه تحصیل و کسب و کار بایستی حافظه ی خود را تقویت کنیم. برای اینکه بتوانیم حافظه خود را تقویت کنیم روش های بسیاری وجود دارد که ما به تعدادی از آن ها در این مقاله اشاره کرده ایم.

راهکارهای بسیاری وجود دارد که در تقویت حافظه بسیار موثر هستند اما از آن جایی که سایت ما، سایت پارسی سلامت مربوط به مصرف پکیج های گیاهی در مورد درمان بیماری ها و تقویت حافظه است، لذا بر آن شدیم مواردی که در مورد مزیت مصرف انواع خوراکی در تقویت حافظه موثر است را برای شما شرح دهیم. در ادامه با سایت پارسی سلامت همراه شوید تا راه های تقویت حافظه را بیشتر بشناسید.

 برای تقویت حافظه چه چیزی بخوریم؟
برای تقویت حافظه چه چیزی بخوریم؟

بهترین خوراکی ها برای تقویت حافظه

در این قسمت مقاله قصد داریم که بهترین خوراکی هایی که برای تقویت حافظه مفید هستند را با شما در میان بگذاریم. البته همانطور که مستحضرید هر فردی با توجه به سلیقه و مزاجی که دارد غذای مورد علاقه خودش را انتخاب می کند. مثلا نمی‌توان گفت که تمامی افراد بایستی گوجه و یا آووکادو را دوست داشته باشند. برای همین در این قسمت بر آن شدیم که سه تا از بهترین خوراکی هایی که برای تقویت حافظه عمومیت بیشتری دارند را بیان کنیم.

 

 

آیا واقعا غذاهای دریایی به تقویت حافظه کمک می کند؟

بنا به گزارشات محققان و متخصصین تغذیه مصرف انواع غذاهای دریایی حداقل یک بار در هفته و یا سایر غذاهای حاوی امگا ۳ می‌تواند مغزتان را از زوال و فراموشی مرتبط با افزایش سن محافظت کند. بررسی روند زوال عقل و از بین رفتن حافظه و یا نسیان و مشکلات فکری ناشی از کهولت سن در افرادی که تحت آزمایش و تحقیقات متخصصین قرار گرفته بودند این طور نشان داد که کسانی که حداقل یک بار در هفته از غذاهای دریایی استفاده کرده بودند، نسبت به کسانی که غذاهای دریایی را نمی خوردند کمتر در معرض زوال عقل و فراموشی قرار گرفته بودند.

مارتا موریس سرپرست تیم تحقیقی این پروژه در این باره می گوید، اگرچه این مطالعه مشخص کرد که توانایی های شناختی ذهن به طور طبیعی با کهولت سن و افزایش آن کاهش می یابند اما می توان با اقداماتی کلی روند پیشرفت این فرآیند را آهسته تر کرد. محققان این مطالعه به مدت ۵ سال به طور میانگین افرادی که سنشان بین ۸۱ تا ۸۴ سال بود را مورد مطالعه قرار دادند. هنگام شروع این تحقیق و در زمان ثبت نام هیچ یک از افراد دارای مشکل فراموشی و یا زوال عقل نبودند.

اما در طول این مدت تمامی افراد مورد مطالعه به طور سالانه از لحاظ توانایی های شناختی در ۵ ناحیه حافظه معنایی، حافظه کار، حافظه ضمنی، توانایی مکانی و دیداری و همچنین سرعت ادراک تحت آزمون های استاندارد قرار می‌گرفتند. گروههای تحت مطالعه، پرسشنامه های مربوط به نوع مواد غذایی مصرفی را پر می کردند. بدین ترتیب محققان می توانستند دریابند که میزان مصرف غذاهای دریایی در افراد شرکت کننده در تحقیق به چه صورت است. در واقع بعد از آن روند پیشرفت زوال عقل و فراموشی شان را با مقدار مصرف غذاهای دریایی و ماهی ارزیابی می کردند.

پرسشنامه ای که بایستی افراد پر می‌کردند شامل پرسش در مورد مصرف چند نوع غذای دریایی مانند استیک ماهی، کیک ماهی، ساندویچ ماهی، ساندویچ ماهی تن، کباب ماهی، ماهی بخارپز، سرخ کرده و ماهی تازه بود. البته وعده های غذایی اصلی مانند لابستر خرچنگ و میگو نیز در این پرسشنامه گنجانده شده بودند.

 برای تقویت حافظه چه چیزی بخوریم؟
برای تقویت حافظه چه چیزی بخوریم؟

شرکت‌کنندگان در نهایت به دو دسته تقسیم شدند: دسته اول کسانی که حداقل یک بار در هفته غذاهای دریایی و انواع آن را مصرف می کردند و دسته دوم کسانی که اصلا غذاهای دریایی را مصرف نمی کردند. در آخر تحقیقات مشخص شد که افرادی که از انواع غذاهای دریایی مصرف می کردند و در واقع به طور هفتگی دو یا سه بار از این وعده های غذایی استفاده می کردند، میزان بروز اختلال در روند فعالیت مفید حافظه ی معنایی شان بسیار کمتر بود. همچنین یافته‌ها مشخص کردند که روند پیشرفت زوال عقلی و فراموشی نیز در این دسته بسیار آهسته تر بود.

نتیجه ای که نهایتاً در سال ۲۰۱۶ انتشار رسمی پیدا کرد، این بود که مصرف غذاهای دریایی به صورت دو یا سه بار در هفته می تواند روند پیشرفت زوال عقل و فراموشی در بزرگسالی را آهسته تر کرده و یا آن را به طرز شگفت آوری کاهش دهد. پس از اینجا مشخص می‌شود که یکی از انواع غذاهایی که در تقویت حافظه بسیار موثر است مصرف انواع ماهی های دریایی می باشد که بسیار برای تقویت حافظه موثر است.

حال که با تاثیرات مصرف مواد خوراکی در تقویت حافظه آشنا شدید، اگر قصد دارید که کارکرد حافظه تان را بهبود ببخشید می توانید از پکیج تقویت حافظه سایت پارسی سلامت کمک بگیرید. بدین منظور کافیست که به سایت پارسی سلامت مراجعه کرده و پکیج تقویت حافظه را خریداری نمایید و در کوتاه مدت شاهد اثرات معجزه آسای آن بر ذهن و تقویت حافظه ی خود باشید.