تاثیر خواب کافی بر زندگی روزمره

تاثیر خواب کافی بر زندگی روزمره

تاثیر خواب کافی بر زندگی روزمره | خواب یکی از فرایند های طبیعی بدن ما انسان ها است که برای بسیاری از عملکرد های بدن ما ضروری و حیاتی است. اگر شما به اندازه کافی نخوابید و یا خواب نا آرامی داشته باشید، ممکن است به مشکلات و بیماری های مهمی مبتلا شوید. متخصصین پارسی سلامت امروز قصد دارند در این نوشته درباره خواب کافی و تاثیر آن بر کیفیت زندگی روزمره صحبت کنند و هشدار هایی نیز برای بیخوابی دارند. پس تا انتهای این مقاله همراه ما باشید.

بدن ما درست مانند غذا و اکسیژن، به خواب هم نیاز دارد تا بتواند فعالیت های خود را به بهترین شکل انجام دهد. در طول خواب شبانه بدن ما خود را درمان می کند و به یک تعادل و توازن شیمیایی می رسد. مغز نیر در این حالت رابط های جدیدی می سازد و در نتیجه خواب می تواند به بهبود عملکرد مغز و حافظه نیز کمک زیادی کند. بدون داشتن خواب کافی، مغز ما و البته سیستم کل بدن مان نمی تواند در حالت نرمال و عادی خود کار کند. بنابراین کیفیت زندگی ما را زیر سوال می برد.

خواب کافی
خواب کافی

در تحقیقاتی ثابت شده است که کم خوابیدن برای مدت طولانی در طول شب می تواند خطر مرگ را در افراد بیشتر کند. پس واضح است که خواب چقدر برای سلامتی ما نیاز است و باید توجه ویژه ای به آن داشته باشیم. علائم قابل توجه بی خوابی و یا کم خوابیدن را می توانید در لیست زیر مشاهده کنید:

باید بدانید که محرک هایی مانند کافئین اصلا گزینه های خوبی برای جایگزین خواب شدن نیستند. در واقع این محرک ها بی خوابی ها و کم خوابی شما را بدتر هم می کنند و با مصرف آن ها حتی اگر بخواهید بخوابید هم نمی توانید. زمانی که شما شب را بیدار هستید و در روز بعد کم خوابی خود را با مصرف کافئین جبران می کنید، در شب بعدی هم دچار بی خوابی می شوید و در نتیجه بدن شما فرصت استراحت و بازیابی را پیدا نخواهد کرد.

سیستم عصبی و تاثیرات خواب کافی روی آن

سیستم عصبی مرکزی ما، اصلی ترین بخش بدن مان می باشد. خواب برای عملکرد این سیستم از هر چیزی برای آن واجب تر می باشد. اما بی خوابی های مزمن می تواند عملکرد آن را تخریب کند و در این شرایط بدن نمی تواند به درستی اطلاعات را پردازش و ارسال کند. با داشتن خواب کافی و یا خواب عمیق، ارتباط میان سلول های عصبی قوی تر می شود و مغز شما در به یاد آوردن اطلاعات جدید قوی تر عمل می کند. اما بی خوابی، باعث می شود مغز خسته باشد و نتواند وظایفش را درست انجام دهد.

علاوه بر این با بی خوابی و کم خوابیدن شما ممکن است در طول روز تمرکز کافی نداشته باشید و حتی نتوانید مطالب جدیدی را یاد بگیرید. سیگنال هایی که بدن ارسال می کند نیز در این شرایط با تاخیر هستند و حتی اگر در این مواقع در حال انجام دادن کار های حساسی باشید، مانند تصادف، می تواند خطر آفرین باشد.

بی خوابی به طور قابل توجهی باعث می شود توانایی های ذهنی و البته احساسی تان مختل شود. اختلالات خلقی در این شرایط در افراد بیشتر دیده می شود و تصمیم گیری برای آن ها نیز به شدت سخت می شود. علاوه بر این ها بی خوابی قدرت خلاقیت و ابتکار افراد را به طرز قابل توجهی کاهش می دهد.

اگر بی خوابی برای مدت طولانی ادامه داشته باشد، نمی توانید از یک زندگی با کیفیت برخوردار باشید و باید خودتان را برای مشکلات بزرگی آماده کنید. مانند رفتار های تکانشی، نگرانی های بی اساس، افسردگی، افکار خودکشی و بدگمانی های زیاد. واضح است که همه این موارد می توانند کیفیت زندگی ما را تحت تاثیر قرار دهند و اجازه نخواهند داد ما در آرامش و امنیت به زندگی مان ادامه دهیم.

تاثیر خواب کافی روی سیستم ایمنی بدن

یکی از مزایای عالی و بی نظیر خواب روی بدن ما، این است که ما خیلی راحت با خوابیدن، سیستم ایمنی بدن مان را تقویت می کنیم. در حالی که ما خوابیده ایم، سیستم ایمنی بدن مان مواد حفاظتی و حمایتی در بدن تولید می کند مانند آنتی اکسیدان ها. این مواد آماده برای حمله به مهاجمین خارجی می باشند که قصد دارند بدن ما را بیمار کنند، مانند ویروس ها و باکتری ها.

پس بهترین لطفی که می توانیم به بدنمان بکنیم، این است بخوابیم تا از سیستم ایمنی قوی برخوردار شویم. حالا اگر خواب کافی نداشته باشیم، سیستم ایمنی بدن ما نمی تواند این مواد محافظتی را تولید کند.

با کم خوابیدن بدن فرصت نمی کند به مقابله با مهاجمین خارجی رود و حتی اگر شما بیمار شوید، پروسه درمان تان خیلی بیشتر از حالت عادی طول خواهد کشید. بد نیست بدانید، بی خوابی های طولانی مدت ممکن است شما را گرفتار بیماری های مزمنی مانند دیابت و یا بیماری های قلبی عروقی کند.

تاثیر خواب کافی روی سیستم تنفسی بدن

رابطه بین خواب و سیستم تنفسی بدن یک رابطه دو طرفه است. اختلالات تنفسی در طول خواب های شبانه خود یک بیماری است که می تواند خواب شما را مختل کند و کیفیت آن را نیز تحت تاثیر قرار دهد. بنابراین زمانی که شما در طول شب به دلیل این مشکل از خواب بیدار می شوید، ممکن است دچار بی خوابی شوید.

در این وضعیت گفته می شود بدن در مقابل عفونت های تنفسی آسیب پذیر تر می شود و ممکن است راحت تر به بیماری های سرماخوردگی و آنفولانزا مبتلا شود. از طرفی زمانی که شما دچار بی خوابی شوید، سلامت سیستم تنفسی تان را به خطر انداخته اید.

خواب کافی
خواب کافی

خواب کافی و سیستم گوارش

در کنار پرخوری و عدم تحرک داشتن، عامل دیگری که می تواند شما را به سوی چاقی و اضافه وزن بکشاند، بی خوابی است. خواب باعث می شود سطح دو هورمون لپتین و گرلین تعادل داشته باشد. این دو هورمون احساس گرسنگی و سیری را کنترل می کنند. لپتین به بدن اطلاع می دهد که شما به اندازه کافی غذا خورده اید.

اما بدون داشتن خواب کافی مغز شما میزان کمتری از این هورمون را ترشح می کند و در نتیجه هورمون گرلین که مسئول تحریک اشتها است، میزانش بیشتر می شود. عدم تعادل این دو هرمون که ناشی از بی خوابی ایجاد می شود، باعث می شود شما نصفه شب هم به سراغ یخچال بروید و پرخوری کنید و در نتیجه به چاقی و اضافه وزن مبتلا شوید.

این درحالی است که اگر شما تحرک کافی هم نداشته باشید و ورزش نکنید، وضع بدتر از این نیز می شود. عدم خواب کافی باعث کاهش انسولین بعد از صرف غذا در خون نیز می شود. می دانید که انسولین مسئول کاهش قند خون یا همان گلوکز است. به بیان ساده یعنی بی خوابی، شانس ابتلا به دیابت را نیز در شما بیشتر می کند.

چه کنیم که خواب کافی داشته باشیم؟

بسیاری از کارشناسان و محققان به این نتیجه رسیده اند که بهترین شاخص برای خواب کافی عدد هفت الی نه ساعت خواب در طول هر شب می باشد. اما برای بسیاری از شما ها ممکن است گفتن این حرف فقط راحت باشد. چرا که شما از آن دسته از افرادی هستید که از بی خوابی رنج می برید. راه های زیادی برای درمان بی خوابی وجود دارد. بسیاری از اختلالات خواب امروزه قابل درمان هستند.

اگر بی خوابی شما شدید است توصیه ما این است که به پزشک مراجعه کنید. اما اگر می خواهید کیفیت خواب خود را بهبود بخشید، می توانید روی پکیج درمان بیخوابی پارسی سلامت نیز حساب باز کنید. این پکیج درمانی کاملا گیاهی و با 100% بازدهی می باشد.

خواب کافی
خواب کافی

در کنار مصرف پکیج درمان بی خوابی پارسی سلامت می توانید، راه کار های زیر را هم امتحان کنید:

با این توضیحات حتما دریافته اید که خواب کافی چه تاثیرات عمیقی روی بدن ما و ارگان های مهم مانند سیستم عصبی و گوارش ما دارد. پس اگر دچار اختلالات خاب هستید، باید هرچه سریع تر نسبت به درمان آن ها اقدام کنید. در این مسیر پارسی سلامت می تواند همراه شما باشد…