برای درمان سنگ کلیه چه مایعاتی بخوریم؟

درمان سنگ کلیه

برای درمان سنگ کلیه چه مایعاتی بخوریم؟ | سلامتی بزرگ ترین موهبتی است که به انسان‌ها داده شده است. هر مشکلی که سلامت فرد را مختل کند می تواند روحیه شخص را نیز در معرض خطر قرار دهد. از جمله بیماری هایی که می‌تواند سلامت افراد را به صورت کلی تحت تاثیر قرار دهد سنگ کلیه است. سنگ کلیه در واقع توده هایی سخت از جنس کریستال می باشد که می تواند در هر قسمت از دستگاه ادراری تشکیل شده و سلامت شخص را تحت تاثیر خود قرار دهد. جالب است بدانید که سنگ کلیه انواع مختلفی دارد که می توان به کلسیم، استروویت، اسید اوره و سیستین اشاره کرد.

 

در ادامه به توضیحاتی کلی در خصوص انواع سنگ های کلیه خواهیم پرداخت:

شایع ترین نوع سنگ کلیه از جنس کلسیم می باشد و شامل فسفات کلسیم می باشد، بهتر است که به منظور جلوگیری از بروز این بیماری از مصرف غذاهای حاوی اگزالات اجتناب کنید. خوراکی هایی که تا حد بسیار زیادی منجر به ایجاد این سنگ کلیه می شود که شامل بادام زمینی، شکلات، چیپس، چغندر و اسفناج است. بنابراین در ابتدا بایستی از وضعیت سلامتی خود آگاه شوید و چنانچه به این بیماری مبتلا هستید با مراجعه به پزشک متخصص سعی کنید که جنس کریستال سنگ کلیه خود را شناسایی کنید تا بتوانید با دنبال کردن یک رژیم غذایی مناسب و اجتناب از خوراکی‌هایی که برای شما تا حد بسیاری مضر می باشد سلامتی را به خود برگردانید.

سنگ کلیه که از جنس اسید اوره می باشد در مردان بیشتر از زنان شایع می باشد و بیشتر در کسانی که به نقرس مبتلا هستند و یا تحت شیمی درمانی می باشند، رویت می شود. این اتفاق در حالی رخ می دهد که ادرار تا حد بسیار زیادی اسیدی باشد در نتیجه افرادی که رژیم غذایی ناسالم را دنبال کند که سرشار از پورین می باشد بیش از دیگران در معرض ابتلا به این مشکل قرار می گیرند. گفتنی است که پورین یک نوع ماده بی رنگ و شیمیایی می باشد که در پروتئین‌های حیوانی همچون صدف، ماهی و گوشت تا حد زیادی وجود دارد.

برای درمان سنگ کلیه چه مایعاتی بخوریم؟
برای درمان سنگ کلیه چه مایعاتی بخوریم؟

و اما از سنگ کلیه هایی که بیشتر از مردان، در زنان دیده می شود سنگ هایی است که از جنس استروویت می باشد و در زنانی که به عفونت مجاری ادرار مبتلا هستند تشکیل می شود. از جمله خطراتی که این سنگ برای فرد مبتلا به همراه خواهد داشت این است که ممکن است اندازه سنگ به قدری بزرگ باشد که انسداد ادرار را به همراه داشته باشد. به خاطر داشته باشید که این سنگ در نتیجه عفونت کلیه تشکیل می‌شود و با درمان عفونت زمینه‌ای می توان مانع از تشکیل آن شد.

سنگ کلیه ای که از جنس سیستین باشد بسیار کمیاب بوده و در افرادی تشکیل می‌شود که از اختلال ژنتیکی سیستینوری رنج می برند. به خاطر داشته باشید که در این حالت سیستین که در واقع نوعی اسید می باشد، به طور طبیعی در بدن تشکیل شده و در نتیجه از طریق کلیه به ادرار وارد می شود.

اما چه عاملی می تواند منجر به ایجاد سنگ کلیه شود؟ به خاطر داشته باشید که یکی از مهمترین دلایلی که منجر به تشکیل سنگ کلیه می شود این است که روزانه کمتر از یک لیتر ادرار کنید! بنابراین بهتر است که در طول روز میزان بیشتری نوشیدنی مصرف کنید و سلامتی را به خود هدیه کنید.

جالب است بدانید که این بیماری در نوزادان نارسی که با مشکل کلیه دست و پنجه نرم می کنند شایع تر است. همچنین احتمال بروز این بیماری در افراد بین سنین ۲۰ تا ۵۰ سال می باشد. همان طور که اشاره کردیم رژیم غذایی نیز نقش بسزایی در ابتلا به این بیماری دارد. بنابراین اگر می‌خواهید که سلامتی خود را تضمین کنید بهتر است با مراجعه کردن به یک کارشناس تغذیه از رژیم غذایی استانداردی پیروی کنید و از انواع بیماری ها در امان بمانید. اگر زمان کافی برای مراجعه به پزشک را ندارید پیشنهاد ما به شما بازدید از سایت من و رژیم است. کارشناسان تغذیه در این سایت شرایط شما را بررسی کرده و رژیم های غذایی مناسبی را با توجه به شرایط جسمانی تان در اختیار شما قرار می دهند.

جنسیت نیز در این امر دخیل بوده و با توجه به مطالعات صورت گرفته مردان بیشتر از زنان به این بیماری دچار می شوند. همچنین مسئله وراثت در ابتلا به سنگ کلیه مطرح می باشد. و افرادی که یکی از اعضای خانواده شان به این بیماری مبتلا بوده باشد بیشتر از سایرین در معرض ابتلا به سنگ کلیه قرار می گیرد .

به طور کلی اگر بخواهیم به عواملی که منجر به ایجاد سنگ کلیه در افراد می شود اشاره کنیم می توانیم به کم بودن آب بدن ، رژیم‌های غذایی که سرشار از پروتئین نمک و گلوکز بوده و همچنین چاقی بیش از حد اشاره کرد. در ابتدای کار بهتر است با مراجعه به یک پزشک و انجام یک آزمایش چکاپ از سلامتی خود مطلع شوید، چرا که جالب است بدانید که در بعضی مواقع دیده شده که یک سری از بیماری های خاص نیز منجر به ایجاد سنگ کلیه در افراد می‌شود. برای مثال از این میان می توان به پرکاری تیروئید اشاره کرد. افرادی که غده تیروئیدشان پرکار باشد می توانند تحت نظارت پزشک با مصرف یک داروی ساده وضعیت سلامتی خود را تضمین کنند. در صورتی که اگر بیماری کنترل نشود می تواند آسیب های جبران ناپذیری را بر روی بدن بیمار برجای بگذارد که از این میان سنگ کلیه یکی از آن آسیب ها می باشد.

به خاطر داشته باشید که اکثر افرادی که به پر کاری تیروئید مبتلا هستند اندامی لاغر داشته و اغلب گلایه می کنند که هر چقدر که تلاش می کنند نمی توانند به وزن ایده آلی برسند و چاق نمی شوند. بنابراین لاغری بیش از حد و بی دلیل نیز می تواند نشانگر پرکاری تیروئید باشد. بنابراین بهتر است که از وضعیت جسمانی خود غافل نشوید و در راستای سلامتی تان قدمی مثبت بر دارید.

برای درمان سنگ کلیه چه مایعاتی بخوریم؟
برای درمان سنگ کلیه چه مایعاتی بخوریم؟

علائم و نشانه های ابتلا به سنگ کلیه در چیست؟

از جمله مهمترین عوامل که نشان دهنده سنگ کلیه در بدن یک شخص است می‌توان به درد شدیدی که در یک طرف کمر و یا شکم احساس می شود اشاره کرد. این درد در بین مردان گاهی مواقع حتی تا کشاله ران نیز احساس می شود. به طور کلی درد ناشی از سنگ کلیه مقطعی اما شدت بسیار زیادی دارد بنابراین هرگز نباید نسبت به آن بی توجه باشید. از دیگر علائمی که می‌تواند نشانگر سنگ کلیه در فرد باشد می‌توان به دیده شدن خون در ادرار، حالت تهوع، تکرر ادرار، بی رنگ و بو شدن ادرار و همچنین کم بودن مقدار ادرار اشاره کرد. در صورت تجربه هر کدام از علائم گفته شده و احساس درد در یک طرف کمر، بهتر است که به پزشک متخصص مراجعه کنید و در راستای حفظ سلامتی خود قدم مثبتی بردارید.

از دیگر مواردی که منجر به ایجاد سنگ کلیه می شود جراحی بای پس معده، مصرف یکسری از داروهای خاص نظیر دیورتیک های تریامترن و … می باشد اما در صورتی که به هر دلیل این مشکل مبتلا شده نگران نباشید. تنها کافیست که با انجام یکسری از رسیدگی های خاص، تحت نظارت پزشک روند بهبود خود را سرعت ببخشید.

برای درمان سنگ کلیه چه مایعاتی بخوریم؟

همانطور که قبلا نیز اشاره کردیم کم شدن آب بدن و دفع ادرار کم می تواند منجر به ایجاد سنگ کلیه در افراد شود، بنابراین به منظور دفع سنگ کلیه بهتر است که میزان مصرف آب را در طول روز افزایش دهید. اولین قدم موثر در این راه مصرف روزانه ۸ لیوان آب می باشد. به خاطر داشته باشید که بهتر است از آب تصفیه شده استفاده کنید و از ورود املاح مضر به بدن تان جلوگیری کنید.

مصرف چای کم رنگ نیز می تواند روش موثر برای دفع سنگ کلیه باشد. و اما همانطور که گفته شد وجود سموم از جمله عواملی است که منجر به ایجاد سنگهای کلیه میشود بنابراین بهتر است که در این زمان نوشیدنی هایی که دارای خواص سم زدایی می باشند را افزایش دهید که این میان می‌توان به آب انار، هویج، کرفس، آناناس و آلوورا اشاره کرد.

ماء الشعیر نیز از جمله نوشیدنی های است که از قدیم الایام به عنوان روشی موثر برای دفع سنگ کلیه مورد استفاده واقع شده است. به خاطر داشته باشید که مصرف ماالشعیر می‌تواند منجر به چاقی و اضافه وزن در افراد شود، بنابراین بهتر است که از این نوشیدنی با احتیاط مصرف کنید.

برای درمان سنگ کلیه چه مایعاتی بخوریم؟
برای درمان سنگ کلیه چه مایعاتی بخوریم؟

و اما از جمله نوشیدنی هایی که مصرف آن ها منجر به شکستن سنگ کلیه می شود، نوشیدنی های اسیدی همچون آب لیمو، پرتقال و گریپ فروت می باشد. جالب است بدانید که مصرف این دسته از نوشیدنی ها از ایجاد سنگ کلیه در آینده نیز جلوگیری می کند.
 پکیج درمان سنگ کلیه پارسی سلامت نیز به افرادی که به دنبال این هستند که پروسه درمان خود را سرعت ببخشند پیشنهاد می شود، این پکیج شامل 4 بطری و به شرح زیر می باشد:

• بطری اول حاوی ترکیب زنیان و سیاه دانه
• بطری دوم حاوی ترکیب کاسنی و یونجه
• بطری سوم حاوی ترکیب گل گاوزبان و گزنه
• بطری چهارم حاوی ترکیبات خارشتر، خارخاسک و فراسیون

این پکیج کاملا گیاهی بوده و برای تمامی افرادی که از این بیماری رنج می برند درمانی موثر می باشد.