جراحی لاغری چیست و چه عوارضی دارد؟

جراحی لاغری چیست و چه عوارضی دارد؟

جراحی لاغری چیست و چه عوارضی دارد؟  | چاقی یکی از مشکلات و معضلاتی است که امروزه گریبان گیر بسیاری از مردم است. طبق اعلام سازمان بهداشت جهانی، چاقی یکی از معضلات سلامتی است که آمار آن به طرز نگران کننده ای رو به افزایش است. ایران نیز یکی از کشورهای چاق می باشد که طبق آخرین بررسی های صورت گرفته این آمار رو به افزایش است و در آینده نزدیک کشور ما نیز به شکل جدی تری با چاقی روبرو خواهد بود. روش های متعددی برای رفع چاقی و لاغر شدن وجود دارد.

برخی به مصرف دارو روی آورده، برخی به انجام ورزش می پردازند، برخی رژیم های سخت می گیرند و حتی برخی نیز خود را به تیغ جراحی می سپارند. این روز‌ها تعداد بیشتری از افراد در تلاش برای کاهش وزن و لاغر شدن هستند، اما یکی از روش هایی که در حال باب شدن میان مردم است، جراحی لاغری است. جراحی لاغری و عمل های این چنینی عوارض و مشکلات خود را داشته و ممکن است حتی بسیار خطرناک باشند. با پارسی سلامت همراه باشید تا در ادامه با جراحی لاغری و عوارض آن ها بیشتر آشنا شده و در ادامه نیز بهترین روش ها لاغری را برای شما بازگو کنیم.

جراحی لاغری
جراحی لاغری

عمل جراحی لاغری چیست؟

اضافه وزن ارتباط مستقیمی با بسیاری از بیماری های خطرناک از جمله بیماری های قلبی عروقی دارد. گفته می شود چاقی عامل مرگ بیش از 2.5 میلیون نفر در سال در دنیا است. از همین رو، برای پیشگیری از نرخ رو به رشد چاقی و معضلات ادامه دار آن برای افراد و جامعه، موسسه ملی سلامت آمریکا (NIH) در دهه ۱۹۹۰ دستورالعمل ‌هایی برای جراحی لاغری ارائه داده است. از آن پس، جراحی لاغری به عنوان یک عمل جراحی برای کنار زدن چاقی و پایین آورد نرخ رو به رشد آن مورد استفاده قرار گرفت.

عمل جراحی لاغری به عملی گفته می شود که در آن، تغییراتی بر روی سیستم گوارشی افراد انجام شده و یا توده های چربی شکم و پهلوی آن ها برای زدودن چاقی برداشته می شود. این عمل معموا بر روی معده و روده ها انجام شده و با هدف کاهش اشتها و جذب مواد غذایی صورت می گیرد. این عمل ها معمولا طولانی، طاقت فرسا و خطرناک بوده و جز در شرایط معدود و مواردی خاص بهتر است به سراغ آن نروید.

بسیاری افراد امروزه فکر می کنند جراحی لاغری روشی جایگزین و راحت برای لاغری است و می توان به سادگی آن را جایگزین روش هایی مانند رژیم غذایی، ورزش و مواردی از این قبیل کرد. اما همان طور که گفته شد، این عمل ها ممکن است بسیار خطرناک بوده و عوارض زیادی با خود به همراه داشته باشند. عمل های جراحی مختلف و متعددی وجود دارد که هر کدام نیز به روشی تغییراتی در بدن ایجاد کرده و چاقی را رفع می کنند. در ادامه با برخی از آن ها به طور مختصر آشنا می شویم.

جراحی لاغری
جراحی لاغری

عمل بای پس معده

در این عمل جراحی لاغری، جراح با گیره زدن در قسمت بالای شکم، یک کیسه ایجاد کرده و قسمتی از روده کوچک را نیز بریده و به قسمت پایین تر وصل می کند تا یک کیسه ی کوچک تر ایجاد شود. با این کار شما نمی توانید به اندازه قبل غذا خورده و سریعا احساس سیری می کنید.

عمل اسلیو معده

یکی از روش های جدید جراحی برای کاهش وزن و لاغر شدن، استفاده از گاسترکتومی اسلیو می باشد. در این روش، بخش بزرگی از معده برداشته می شود تا معده شکل لوله ای پیدا کند. در نتیجه غذای کمتری در معده جا شده و مصرف آن نیز کاهش می یابد.

حلقه گذاری قابل تنظیم معده

در این عمل، پزشک یک حلقه ی قابل تنظیم را در قسمت بالای شکم شما قرار داده و یک حفره ایجاد می کند. این حلقه گذاری شبیه گره زدن دور معده است که قابل تنظیم بوده و با کاهش ورود مواد غذایی به دورن معده باعث کاهش وزن ولاغری می شود.

جراحی بای پس روده

در این روش، ابتدا عمل اسلیو معده انجام می شود و پس از آن روده اثنی عشر و آخرین بخش روده کوچک تقسیم و حدود سه چهارم روده ی کوچک بریده می شود. حالا بخش بالایی روده کوچک که آنزیم های پانکراس و صفرا را حمل می کنند، به آخرین بخش متصل می شوند و در این حالت اشتها کاهش پیدا کرده و غذای کمتری مصرف می کنید.

عوارض جانبی جراحی لاغری چیست؟

عمل جراحی لاغری می ‌تواند شما را به موفقیت بزرگی در کاهش وزن برساند، اما عوارض جانبی آن نیز می تواند بسیار خطرناک بوده و مشکلاتی برای سلامتی شما به همراه داشته باشد. عوارض جانبی جراحی لاغری همچنان در حال کشف شدن هستند و بسیاری از آن ها همچنان ناشناخته است، اما در ادامه به بررسی مهم ترین عوارض جراحی برای لاغری می پردازیم.

 

 

سندرم دامپینگ

سندرم دامپینگ یکی از عوارض رایج و متداول در جراحی لاغری است. وقتی سایز معده کوچک می‌شود، از قابلیت و عملکرد آن نیز کاسته خواهد شد. این به آن معناست که مقداری غذای گوارش نشده وارد بخش بعدی سیستم گوارش یعنی روده کوچک می شود.

اگر چنین اتفاقی بیفتد، شما احساس تهوع، سرگیجه و ضعف خواهید داشت. تورم روده‌ کوچک و روده‌ بزرگ نیز می‌ تواند به درد ‌های شکمی و کاهش حجم خون منجر شود. اسهال اسموتیک نیز نوعی اسهال شدید است که آب بدن به داخل روده کشیده شده و مشکلاتی به وجود می آورد که آن نیز از جمله عوارض سندرم دامپینگ است.

هایپو گلیسمی

هایپو گلیسمی یا قند خون پایین، از جمله عوارض جراحی لاغری است. به این دلیل که غذا فورا از معده تخلیه می‌ شود، لوزالمعده نیز مقدار زیادی انسولین در خون ترشح می‌ کند. این عارضه‌ خطرناک بوده و به سختی برطرف می‌شود. برای حفظ یکنواختی قند خون باید کربوهیدرات ‌های پیچیده و مقدار زیادی پروتئین مصرف کنید. اما نکته اینجاست که مصرف این مواد ممکن است ایجاد ناراحتی کرده و مصرف زیاد آن نیز امکان پذیر نیست.

افتادگی پوست

کاهش وزن و افزایش وزن فوری هرگز بدون عارضه نیست. کاهش وزن از طریق تغذیه و ورزش، کاهش وزن تدریجی است و به بدن این فرصت را می دهد تا به مرور سازگاری لازم برای شرایط جدید را به دست آورد . اما در کاهش وزن‌های فوری مانند عمل جراحی لاغری، زمان کافی برای تطبیق با شرایط جدید وجود نداشته و بدن وارد شوک می شود. هر چند خود عمل موجب از دست دادن چربی می ‌شود، اما نمی ‌تواند به سفت شدن و جمع شدن پوست کمکی بکند؛ بنابراین موجب افتادگی و چین خوردگی پوست در نواحی مختلفی همچون بازوها، شکم و باسن خواهد شد.

سنگ کیسه صفرا

یکی از درناک‌ترین عوارض جانبی جراحی لاغری، تشکیل سنگ کیسه صفراست. این سنگ‌ها یا توده‌ها یا در کیسه صفرا و یا در مجرای صفراوی تشکیل می ‌شوند.. کاهش وزن فوری بدن را در معرض ابتلا به سنگ کیسه صفرا قرار داده و بسیار نیز شایع است. تقریبا یک سوم افرادی که جراحی لاغری انجام می دهند به سنگ کیسه صفرا دچار می شوند. هر چند این مشکل به مرور زمان خود به خود برطرف خواهد شد، اما در برخی از موارد ممکن است نیاز به کولستکتومی برای برداشتن کیسه صفرا باشد.

کمبود مواد مغذی

جراحی های لاغری همانند بای پس معده می‌تواند موجب کمبود مواد مغذی شود. زیرا مقدار غذا و کالری که بدن می ‌تواند جذب کند محدود شده و مقدار آن ها کاهش می یابد. برای همین به افرادی که تحت عمل لاغری قرار می ‌گیرند توصیه می‌شود که تا حد ممکن غذا‌های مغذی در رژیم غذایی خود داشته باشند.

جراحی لاغری
جراحی لاغری

عدم موفقیت بعد از عمل

عمل‌های جراحی تهاجمی مانند جراحی‌های لاغری در صدی نیز دارای ریسک هستند. هر چند آمار آن پایین است اما انجام آن ها می تواند به مشکلانی نیز منجر شود.
برای لاغر شدن چه کنیم؟

جراحی لاغری برای همه افراد مناسب نمی باشد. اگر فردی از چاقی مفرط یا BMI بین 35 الی 40 و بالاتر داشته باشد، از چاقی مفرط رنج می برد و می تواند زیر تیغ جراحی لاغری رود. اما در غیر این صورت، برای لاغر شدن و رهایی از دست چاقی، بهتر است که راه حل های ساده تر و پایدار تری را انتخاب کنید. داشتن یک رژیم غذایی سالم، سبک زندگی صحیح و ورزش می تواند به میزان قابل توجهی شما را در مسیر لاغر شدن و رهایی از چاقی یاری رساند. اما متخصصان پارسی سلامت پیشنهاد بهتری برای شما دارند.

با استفاده از پکیج درمان چاقی پارسی سلامت می توانید به راحتی و بدون هیچگونه عوارض و به صورت طبیعی به کاهش وزن اقدام کنید. متخصصان پارس سلامت با بهره گیری از علم روز دنیا و استفاده از جدید ترین فناوری ها در زمینه تولید عرقیجات گیاهی، از توان طبیعت و پتانسیل بالای آن در درمان امراض و بیماری ها بهره برده و برای رسیدن به تناسب اندام و رهایی از چاقی، پکیج درمان چاقی پارسی سلامت را در اختیار شما قرار داده اند.

پکیج درمان چاقی پارسی سلامت با ترکیبات ویژه ای که دارد می تواند بسیاری از این مشکلات را حل کند و به مرور باعث لاغری و کاهش وزن در شما شود بدون اینکه هیچ عارضه و ناراحتی برای شما به همراه داشته باشد. تمامی محصولات پارسی سلامت لحاظ کیفیت مورد تایید استاندارد های بهداشتی می باشند.