همه چیز درباره درمان پسوریازیس

همه چیز درباره درمان پسوریازیس

همه چیز درباره درمان پسوریازیس | پسوریازیس نوعی بیماری پوستی خود ایمنی مزمن است که به دلیل نوعی اختلال در دستگاه ایمنی بدن به وجود می آید. دستگاه ایمنی بدن سیگنال اشتباهی دریافت کرده و بدن تصور می کند که مشکلی برای پوست به وجود آمده و سرعت چرخه رشد سلول های پوست را زیاد می کند. به عبارت دیگر سلول های پوستی خیلی سریع تر از آنکه بریزد ساخته می شود.

روش های مختلفی برای درمان پسوریازیس وجود دارد. البته هیچ درمان قطعی برای این بیماری پوستی وجود ندارد، اما داروهای مختلفی از جمله داروهای گیاهی و عرقیجات دارویی وجود دارند که با مصرف آنها می توانید به میزان قابل توجهی پسوریازیس را کنترل کرد. در همین راستا پارسی سلامت پکیج شادابی پوست و درمان بیماری های پوستی را تهیه کرده است ، تا با مصرف آن بتوانید پوست سالم تری داشته باشید. اما پسوریازیس چیست و چرا به وجود می آید؟ انواع پسوریازیس کدام است ؟ درمان پسوریازیس امکان پذیر است؟

همه چیز درباره درمان پسوریازیس
همه چیز درباره درمان پسوریازیس

بیماری پسوریازیس دقیقا چیست؟

پسوریازیس یک بیماری پوستی است که به دلیل اختلال در سیستم ایمنی بدن به وجود می آید. هنوز علت دقیقی برای به وجود آمدن این بیماری مشخص نشده است. تنها چیزی که درباره علت این بیماری با قطعیت می توان اشاره کرد، نقش دستگاه ایمنی و ژنتیک در به وجود آمدن این بیماری است. در واقع فردی که به این بیماری پوستی مبتلا می شود ژن آن را دارد و زمانی که در مقابل عوامل محرک بیرونی قرار می گیرد این ژن در بدن او فعال می شود.

پسوریازیس که یک بیماری مزمن خود ایمنی است با حمله بدن به خودش به وجود می آید. به دلایل مختلفی که هنوز به درستی مشخص نشده است، سلول های سفید خون به لنفوسیت تی که یکی از انواع سلول های ایمنی بدن است، حمله می کند. در حال عادی سلول های سفید خون مسئول حمله به باکتری های مهاجم و به طور کلی مسئول مبارزه با عفونت در بدن هستند.

اما در مورد بیماری پسوریازیس این حمله اشتباهی انجام شده و باعث می شود تا پوست به سرعت شروع به تولید سلول های جدید کند، در حالی که سلول های مرده قبلی هنوز از آن جدا نشده اند. نتیجه سرعت بالای تولید سلول های پوستی تحت فشار قرار گرفتن سلول های به وجود آمده و ملتهب شدن پوست است.

درمان پسوریازیس چطور انجام می شود؟

درمان پسوریازیس قطعی نیست که در بالا نیز به آن اشاره شد. اما درمان موضعی آن معمولا اولین درمانی است که برای آن استفاده می شود. اکثر درمان ‌های موضعی را می‌ توان بدون نسخه پزشک نیز تهیه کرد. کورتیکواستروئیدهای موضعی رایج ترین نوع درمان پسوریازیس است. این درمان باعث کم شدن التهاب و تحریک ‌پذیری پوست می ‌شود.

در بسیاری از موارد پزشک ترکیبی از یک داروی از بین برنده لایه شاخی پوست را به صورت استفاده موضعی تجویز می‌ کند. موضوعی که در مورد مصرف این نوع داروهای موضعی وجود دارد، این مسئله است که معمولا پس از مدتی دیگر جواب نمی دهد و اثربخشی ندارد. علاوه بر این خطر نازک شدن پوست در اثر مصرف این داروها نیز وجود دارد.

علاوه بر کورتیکواستروئیدهای موضعی و داروهای کراتولیتیک داروهای مثل قطران زغال ‌سنگ و دیترانول هم در قدیم برای درمان پسوریازیس استفاده میشده است. استفاده از ترکیبات موضعی ویتامین D3کلسیپوتریول هم در درمان این بیماری با نتایج خوبی همراه بوده ‌است و از رتینوئید موضعی است که برای کم کردن رشد سلول ‌های پوست استفاده می‌ شود.

نور درمانی یکی دیگر از روش های درمان پسوریازیس است که با تاباندن نور ماورا بنفش به پوست به صورت منظم و تحت نظارت پزشک انجام می شود. این نوع درمان با رادیو تراپی یا پرتو درمانی فرق دارد. در درمان پسوریازیس با اشعه از طول موج ‌های خاصی از نور استفاده می شود.

در این روش که از جمله قدیمی‌ ترین روش ‌های درمانی در بیماری ‌های پوستی است، بیمار پس از مصرف دارویی به نام پسورالن (P)، که از عصاره گیاهان خانواده هویج تهیه می شود در برابر اشعه ماورا بنفش قرار می‌ گیرد. این نوع درمان نیز بدون از عوارض جانبی نیست با این حال روش بسیار موثری در درمان پسوریازیس‌ به حساب می آید. امروزه از لیزر اگزایمر نیز در درمان پسوریازیس استفاده می‌ شود.

از دیگر روش های درمان انی بیماری پوستی، می توان به داروهای سیستمیک اشاره کرده که به صورت خوراکی یا تزریقی مورد استفاده قرار می گیرند. این نوع درمان بیشتر برای افراد با پسوریازیس و آرتریت پسوریاتیک متوسط تا شدید به کار گرفته می شود.

متوترکسات اولین دارویی است که تجویز می شود و کار آن سرکوب‌ کردن سیستم ایمنی است. این دارو تکثیر سلول‌ های پوست را کاهش می دهد و در بیشتر موارد برای کنترل این بیماری مفید است. متوترکسات هم به صورت خوراکی و هم تزریقی مصرف می شود و پس از چند هفته اثر خود را نشان می دهد.

انواع دیگری از داروهای تجویزی نیز برای درمان این بیماری پوستی وجود دارد، اما در مورد مصرف این نوع داروها باید به این مسئله توجه داشته باشید که بجز موارد استثنایی، نباید از کورتیکواستروئیدهای خوراکی یا تزریقی در این بیماری استفاده شود. مصرف این داروها، اگرچه ممکن است باعث بهبودی ظاهری اولیه شوند، ولی می تواند باعث بیشتر شدن آن نیز بشود. به همین دلیل استفاده از آنها حتما باید زیر نظر پزشک متخصص انجام شود.

همه چیز درباره درمان پسوریازیس
همه چیز درباره درمان پسوریازیس

علت به وجود آمدن پسوریازیس چیست؟

همانطور که قبلا اشاره شد، هنوز هیچ دلیل واضح و مشخصی برای این بیماری شناخته نشده، اما مشخص شده است که ژنتیک و سیستم ایمنی بدن در به وجود آمدن آن تاثیر دارند. اما سیستم ایمنی و ژنتیک چطور باعث به وجود آمدن پسوریازیس می شوند؟

در مورد سیستم ایمنی توضیح داده شد که گلبول های سفید اشتباهی به سلول های تی حمله کرده و در نتیجه سرعت تولید سلول های پوستی را زیاد می کنند؛ و نتیجه این افزایش تحت فشار قرار گرفتن سلول ها و قرمز و التهاب پوست است. اما در مورد ژنتیک گفته می شود که بیماری پوستی پسوریازیس یک بیماری ژنتیکی است.

با وجود اینکه هنوز تحقیقات در مورد نحو انتقال ژن این بیماری پوستی از نسلی به نسل دیگر مشخص نیست، اما الگوی وراثت در آن به احتمال زیاد شامل چندین ژن یا ترکیبی از چندین ژن است. در حدود یک سوم از افراد مبتلا به پسوریازیس سابقه خانوادگی این بیماری را داشته ‌اند. اگر یکی از والدین پسوریازیس داشته باشد، کودک به احتمال ۲۵ درصد به پسوریازیس مبتلا می ‌شود. اگر هر دو پدر و مادر پسوریازیس داشته باشند، یک کودک به احتمال حدود ۶۵ درصد به این بیماری مبتلا می‌ شود.

مطالعاتی که بر روی دوقلوهای همسان مبتلا به پسوریازیس انجام شده، نیز نشان می دهد که ژنتیک در ابتلا به پسوریازیس نقش دارد. اما همچنان به مطالعات بیشتری برای اثبات این قضیه نیاز است. در حدود یک سوم از دوقلوهای همسان که در آنها ژن پسوریازیس وجود داشته ، تنها یکی از دوقلوها به این بیماری مبتلا شده اند. این موضوع نشان می‌ دهد که عوامل محیطی یا محرک نیز در ابتلا به این بیماری پوستی نقش دارند. به همین دلیل این نظریه وجود دارد که پسوریازیس از ترکیبی از ژن ها و محرک های بیرونی به وجود می آید. برخی از علائم پسوریازیس عبارتند از :

همه چیز درباره درمان پسوریازیس
همه چیز درباره درمان پسوریازیس

انواع پسوریازیس کدام است؟

بیماری پوستی پسوریازیس پنج نوع دارد، که شامل موارد زیر است:
پسوریازیس پلاکی: در این نوع التهاب های قرمز رنگ یک مرکز نقره ‌ای را احاطه می کنند. این نوع رایج ‌ترین نوع از این بیماری است و غالبا در پوست سر، زانو، آرنج و کمر دیده می شود که معمولا خارش ‌دار و دردناک بوده و می تواند خون ‌ریزی کند.
پسوریازیس خالدار یا قطره ای: نوع دیگری از پسوریازیس است که به صورت ضایعات نقطه مانند کوچک ظاهر می شود پسوریازیس خالدار بیشتر در دوران کودکی یا جوانی شروع می ‌شود، و علت آن معمولا یک عفونت استرپتوکوکی است. بعد از پسوریازیس پلاکی از سایر انواع این بیماری شایع تر است.
پسوریازیس معکوس: این نوع که به فلکسورال نیز شناخته می شود به صورت ضایعات قرمز در روی بدن ظاهر می شود و معمولا پشت زانو، زیر بغل یا در کشاله ران به صورت صاف و براق دیده می شود. این نوع از پسوریازیس گاهی با عفونت ‌هایی که از استرپتوکوک و درماتوفیت به وجود می آید، اشتباه گرفته می شود.
پسوریازیس پوسچولار : این نوع که به چرک ‌دانه ‌ای نیز شناخته می شود با جوشهای چرکی سفید در وسط که پوست قرمز دور آن را گرفته است دیده می شود. اما این ظاهر چرکی عفونت نیست، و سرایت هم نمی کند.
پسوریازیس اریترودرمیک: به صورت خاص نوع التهابی پسوریازیس است که بر بیشتر سطح بدن تاثیر می‌ گذارد. این نوع بسیار نادر است و غالبا با خارش شدید و درد همراه است.
سخن پایانی
با توجه به پیشرفت های مختلفی که در زمینه شناخت بهتر این بیماری طی سال های اخیر به وجود آمده است، و از آنجایی که سیستم ایمنی بدن در به وجود آمدن این بیماری نقش دارد طیف جدیدی از داروها برای درمان پسوریازیس به وجود آمده است. این داروها با روش بیوتکنولوژی ساخته می شود و می توانند با تصحیح اختلالات به وجود آمده از پسوریازیس در درمان این بیماری موثر باشند.
در کنار مواردی که برای درمان پسوریازیس به آنها اشاره شد، استفاده از گیاهان دارویی و عرقیجات آنها نیز از جمله روش های موثری است که می توان از آنها برای کنترل این بیماری استفاده کرد. پارسی سلامت برای انواع بیماری های پوستی پکیج شادابی پوست و درمان بیماری های پوستی را به شما پیشنهاد می کند. این پکیج حاوی چهار بطری با ترکیبات گیاهی است که شامل موارد زیر است:
بطری اول حاوی ترکیبات: اکالیپتوس، آلوئه ورا
بطری دوم حاوی ترکیبات: کرفس کوهی، برنجاسف
بطری سوم حاوی ترکیبات: سوسن سفید، آویشن
بطری چهارم حاوی ترکیبات: کاسنی، شاتره، کیالک
با تهیه و مصرف پکیچ شادابی پوست و درمان بیماری های پوستی پارسی سلامت می توانید در کنار پوستی شاداب، بسیاری از بیماری پوستی خود را نیز کنترل و بهبود ببخشید.