بیماری قند خون و درمان آن

بیماری قند خون و درمان آن

بیماری قند خون و درمان آن | دیابت یا قند خون یکی از بیماری های شایعی است که احتمالا نام آن را بارها و بارها شنیده اید. قند خون اندازه گلوکز موجود در خون انسان است. در این بیماری میزان قند خون بالاتر از میزان طبیعی می باشد که ممکن است عوارض متعددی برای اسنان به همراه داشته و خطراتی را متوجه سلامتی او بکند. قند خون یا دیابت انواع مختلفی دارد و عوامل متعددی می توانند در بروز و تشدید آن دخیل باشند. دریابت همچنین علائم متعددی با خود به همراه دارد که از میان آن ها گرسنگی و تشنگی بیش از حد، تکرر ادرار، خشکی و خارش پوست از مهم ترین علائم می باشند. با پارسی سلامت همراه باشید تا در ادامه با این بیماری، بروز آن و نحوه درمان آن بیشتر آشنا شویم.

قند خون و درمان آن
قند خون و درمان آن

 

دیابت چیست؟

همه چیز از گلوکز شروع می شود. گلوکز، نوعی قند است که در خون یافت می شود و نقش های متعددی در بدن بر عهده داشته یکی از مهم ترین یکی از منابع اصلی تامین انرژی بدن است. اگر مقدار انسولین بدن کم باشد یا بدن نتواند از انسولین خود به درستی استفاده کند، گلوکز در خون انباشته شده و این انباشت مشکلات جدی برای سلامتی بدن به وجود می آورد. در این حالت بیماری قند خون به وجود می آید که انواع حاد آن بیماری دیابت نام دارد. در واقع بیماری هایی که طی آن بدن انسولین کافی نساخته یا نمی تواند از انسولین به درستی استفاده کند، دیابت می نامند. در دیابت بدن نمی تواند قند را از خون به سلول ها برساند. از همین رو قند انباشت شده و سطح آن بالا می رود.

انواع دیابت

دیابت انواع مختلفی دارد اما به طور کلی می توان آن را به سه نوع اصلی دیابت نوع 1، دیابت نوع 2 و دیابت بارداری تقسیم بندی کرد:

دیابت نوع 1

دیابت نوع 1 مرحله ای است که در آن تولید انسولین در بدن متوقف می شود. در نتیجه قند خون نمی تواند به عنوان تامین کننده انرژی بدن مورد استفاده قرار گیرد. به علت از بین رفتن سلول های تولید کننده انسولین در این مرحله، تولید آن نیز در بدن متوقف می شود که معمولا شروع آن از پانکراس است. عوامل متعددی می تواند در بروز این مرحله از بیماری قند خون موثر باشد که از میان آن ها می توان به عوامل ژنتیکی و ابتلا به برخی ویروس ها و بیماری ها اشاره کرد. دیابت نوع یک معمولا در کودکی و نوجوانی رخ می ‌دهد اما احتمال ابتلا به آن در بزرگسالی نیز وجود دارد.

قند خون و درمان آن
قند خون و درمان آن

دیابت نوع 2

دیابت نوع دو، یکی از رایج ترین انوع دیابت است که بسیاری از افراد به آن مبتلا هستند. در این نوع دیابت، بدن نسبت به انسولین مقاوم شده و در این حالت نیز انسولین ترشح شده تاثیری بر روی جذب قند نداشته یا ترشح آن به میزان کافی صورت نمی‌گیرد. به این حالت مقاومت در برابر انسولین گفته می‌شود. در این نوع دیابت، بدن قادر به استفاده و ذخیره گلوکز نبوده و آن ها به جای تبدیل شدن به انرژی به جریان خون باز می گردند.

دیابت نوع دوم در افراد چاق بیش‌تر مشاهده شده که خود این موضوع نیز عاملی برای بروز بیشتر و تشدید دیابت است. دیابت نوع دو معمولا سال‌ها تشخیص داده نمی ‌شود چرا که افزایش قند خون به تدریج ایجاد می ‌شود. ریسک بروز دیابت نوع دو با افزایش سن، چاقی، کمبود فعالیت بدنی، زنان با سابقه دیابت بارداری و افراد دارای فشار خون بالا یا اختلال چربی خون افزایش می ‌یابد. دیابت نوع دو به مرور زمان ایجاد می‌ شود. این مسئله باعث بالا رفتن میزان قند خون شده و اگر به آن توجهی نشود امکان دارد به مشکلات جدی تری بینجامد.

دیابت بارداری

دیابت بارداری نیز به دیابتی گفته می ‌شود که برای اولین بار در طول دوره بارداری تشخیص داده می شود. این نوع دیابت معمولا گذرا بوده و بعد از اتمام دوره حاملگی بهبود می‌‌ یابد. خانم هایی که به دیابت بارداری مبتلا می باشند، بعدها در معرض ابتلا به دیابت نوع 2 هستند که می بایست به این موضوع توجه کنند.

چرا میزان قند خون مهم است؟

نگه داشتن قند خون در سطح نرمال، به افراد مبتلا به دیابت کمک می کند تا از عوارض جدی این بیماری در امان بوده و از پیشرفت آن در بدن جلوگیری کنند. قند خون بالا همچنین می تواند موجب بروز بسیاری از بیماری های ناگهانی باشد. بالا بودن میزان قند خون موجب بروز مشکلات بسیاری در بدن شده و می تواند خطراتی جدی برای یدن ایجاد نماید. از جمله مهم عوارض ترین این بیماری ها می توان به:

 

چگونه قند خون را پایین بیاوریم؟

درمان قطعی برای قند خون و دیابت وجود ندارد. اما می توان گفت تغییر سبک زندگی یکی از مهم ترین و بهترین روش ها برای کنترل و پیشپیری از قند خون است. این تغییرات را می توان در بسیاری از حیطه های زندگ ایجاد کرده و در راه پیشگیری از قند خون و سلامتی قدم بردارید.

ورزش کردن

ورزش کردن به طور منظم و مستمر، حساسیت به انسولین را بهبود می بخشد. مطالاعات بسیاری در رابطه با تاثیر ورزش و فعالیت های بدنی بر روی قند خون انجام شده است که برخی از آن ها نتایج بسیار خوبی را نشان داده اند. برخی از این مطالعات نشان دهنده این موضوع هستند که آموزش ایروبیک، دفع گلوکز را در دیابت نوع 2 افزایش می دهد. برای پیشگیری از ابتلا به قند خون و دیابت، به طور منظم ورزش کنید. ورزش منظم می تواند به کاهش وزن کمک کرده، حساسیت انسولین را بالا برده و به عضلاتتان کمک می کند تا قند را از خونتان بگیرد که این موضوع نیز می تواند به کاهش قند خون کمک کند.

بیشتر آب بنوشید

نوشیدن مقدار آب کافی به شما کمک می کند تا سطح قند خونتان را در محدود سالم نگه دارید. نوشیدن آب علاوه بر پیشگیری از کم شدن آب بدن به کلیه هایتان کمک می کند قند اضافه خون را تسویه کرده و از طریق ادرار دفع کنند. نوشیدن آب کافی در طول روز، آب مورد نیاز خون و بسیاری از اعضای بدن را تامین کرده، سطح قند خون را پایین آورده و خطر ابتلا به دیابت را کاهش می دهد. ذکر این نکته نیز لازم است که در اینجا تنها درباره آب صحبت می کنیم. برخی نوشیدنی های قندی مانند آبمیوه های صنعتی و نوشابه های گازدار، موجب افزایش قند خون و بالا رفتن خطر ابتلا به دیابت می شوند.

استرس را از خود دور کنید

شاید دانستن این موضوع برای شما جالب باشد که استرس، قند خون را بالا می برد. هورمون هایی مانند گلوکاگون و کورتیزول در طول استرس تولید می شوند و ترشح آن ها باعث می شود سطح قند خون بالا برود. مطالعات بسیاری در این زمینه انجام شده است که برخی از آن ها نشان می دهند ورزش کردن، یوگا و مراقبه (مدیتیشن) به به میزان قابل توجهی استرس را کاهش داده و به کاهش قند خون کمک می کند. لازم است شرایط روحی روانی خود را نیز در این زمینه بررسی کرده و برای رفع آن ها در مسیر کاهش قند خون کمک بگیرید.

قند خون و درمان آن
قند خون و درمان آن

به اندازه کافی ویتامین مصرف کنید

مطالعات بسیاری در این زمینه انجام شده است که برخی از آن ها نشان دهنده این موضوع است که دریافت ویتامین های لازم بدن و مصرف آن ها به اندازه کافی ایمنی بدن را افزایش داده و از توانایی بدن شما برای استفاده از انسولین حمایت می کند. مصرف کافی ویتامین ها در طول روز می تواند به کنترل قند خون شما کمک کرده و مانع از افزایش آن شود. ویتامین های ب3، ب6، سی، کی و ای می تواند به کنترل قند خون و جلوگیری از افزایش آن کمک کند.

خوب بخوابید

خواب یکی از بهترین موارد در کنترل قند خون است. خواب خوب می تواند به شما در کاهش مقاومت به انسولین و جلوگیری از قند خون کمک کند. لازم است به مقدار کافی در طول شبانه روز بخوابید.

از پکیج قند خون پارسی سلامت استفاده کنید

متخصصین پارسی سلامت با هدف کمک به درمان بیماری های رایج از جمله قند خون با کمک روش های طبیعی و داروهای گیاهی، با بهره مندی از علم روز و کمک متخصصین این حوزه، پکیج قند خون پارسی سلامت را تهیه کرده است. در این پکیج از عرقیجات گیاهی برای کمک به کاهش قند خون استفاده شده است که شامل چهار بطری عرق گیاهان دارویی است.

بطری اول شامل عرق شنبلیه، یونجه، خار مریم، شوید سیر بوده و بطری دوم شامل ترکیب کاسنی، مریم گلی، برگ گردو، بطری سوم شامل ترکیب برگ زیتون، گزنه بومادران و بطری چهارم حاوی ترکیب بوقناق و دارچین است. با استفاده از پکیج قند خون پارسی سلامت به راحتی می توانید قند خون خود را کنترل کرده و دیگر نگران بالا رفتن آن نباشید.این پکیج می تواند برای تمام افرادی که به دنبال کاهش قند خون و جلوگیری از افزایش آن هستند مفید واقع شده و به آن ها در مسیر سلامتی کمک کند.