اگر دارای ریزش موی شدید هستید، بخوانید

اگر دارای ریزش موی شدید هستید، بخوانید

اگر دارای ریزش موی شدید هستید، بخوانید | موی شاداب و زیبا، نشان دهنده جوانی و سر حال بودن هر کدام از انسان ها می باشد. این در حالی است که به دلیل مشکلات به وجود آمده در میان مردم، استرس بالا رفته و موها در سر کم می شود. حال ممکن است زیرش مو به دلیل افزایش سن و یا دلایل دیگری پدید آمده باشد.

در این مقاله راه کار هایی به شما عزیزان برای جلوگیری از ریزش مو توصیه می شود که بهتر است برای خواندن آن کمی وقت بگذارید و در واقع این مساله بزرگ با مطالعه یک مقاله به حداقل برسانید. جالب است بدانید که ریزش موی شدید در زن و مرد ها به گونه ای متفاوت عمل می کند و معمولا آقایان به دلیل الگوی طاسی مردانه، بیشتر از زنان در معرض پدید آمدن این عارضه هستند.

زنان نیز به دلیل نازک بودن مو ها نیز دچار ریختن مو در جلوی سر و کف سر می شوند. این مسائل بر گرفته از کمبود برخی مواد مانند انواع ویتامین ها می باشد که بایستی با مصرف دارو های مناسب مانند پکیج جلوگیری از ریزش موی پارسی سلامت، آن را درمان نمایید.

ریزش موی شدید
ریزش موی شدید

انواع مختلف ریزش مو

لازم به ذکر است که ریزش مو ممکن است موهای سر یا کل بدن فرد را تحت تأثیر قرار دهد. و به دلیل وراثت، تغییرات هورمونی، بیماری ها یا عوارض جانبی برخی داروها پدید آید. بدون شک هر فردی می تواند دچار این عارضه شود و مواد معدنی و ویتامین ها در بدنش کاهش یابد.

البته معمولاً به ریزش بیش از حد موی سر، طاسی نامیده می شود که عده ای علت آن را وراثت می دانند. لذا برخی بجای درمان ریزش موی خود، به تغییر مدل مو، آرایش و گریم، کلاه یا روسری یا حتی کلاه گیس پناه می برند. گاهی اوقات این عارضه به سرعت و گاهی آرام آرام به وجود می آید

ریزش موی شدید جلوی سر

این حالت از ریزش مو هم در زنان و هم در مردان مشاهده می شود و یکی از رایج ترین انواع ریزش مو به شمار می رود. لازم به ذکر است که هم مردان و هم زنان با افزایش سن، کم پشت شدن تدریجی موی جلوی سر را تجربه خواهند کرد. با این تفاوت که مرد ها موهای سر از پیشانی شان به عقب می رود ولی این مورد و به وجود آمدن شکل M در زنان کمتر دیده می شود.

ریزش مو سکه ای

جالب است بدانید که ریزش موی سکه‌ای یکی از انواع بیماری های پوستی می باشد. در این بیماری، معمولاً موهای فرد (بیشتر موهای سر) به صورت لکه ای می ریزد. و حالت سکه ای به خود می گیرد. این حالت از ریزش مو نیز با خارش و سوزش همراه خواهد بود. بدین صورت توصیه می شود که بدون آگاهی برای درمان آن اقدام نفرمایید.

ریزش مو ناگهانی

علت ریزش مو ناگهانی می تواند، شوک فیزیکی یا عصبی باشد. همچنین، می توان علت آن را شانه کردن بیش از حد، شستن یا حتی بعد از کشیده شدن جزئی، موهای سرتان دانست. معمولاً در این نوع ریزش، موهایتان کم پشت می شوند و موها به صورت دسته ای از سر جدا می شوند.

چگونگی رشد موها

برای اینکه بدانید رشد مو ها چگونه اتفاق می افتد و اینکه آیا شما واقعا دچار ریزش مو هستید یا اینکه تنها با شنیدن اخبار و خواندن مقالات در این باب، حساس شده اید؟ لذا توصیه می کنیم که تا انتهای این مقاله با ما همراه باشید. جالب است بدانید که پوست سر هر کدام از ما میزبان ۱۰۰ هزار مو است. هریک از این مو ها، دارای چرخه‌ی متفاوتی از رشد مو می باشند. هر فولیکول مو یک تار مو تولید می‌کند که رشد آن در ماه حدود ۱۲ میلی متر است. این تار مو، ۲ تا ۶ سال عمر می‌کند.

ریزش موی شدید
ریزش موی شدید

پس از آن، برای یک ماه رشد آن متوقف می‌شود. و زمانی که چرخه مو باز آغاز می شود، آن تار مو می‌ریزد. پس، در هر زمان، اکثر موها در فاز رشد خود قرار دارند و حجم مو را حفظ می‌کنند و در این زمان، رشد مو ها طبیعی خواهد بود. لذا بهتر است تنها با پیدا کردن چند تار مو در برس یا روی لباس هایتان، نگران ریزش مو نشوید. از دست دادن ۵۰ تا ۱۰۰ تار مو در طول روز، طبیعی تلقی می شود. تنها در زمانی نگران این قضیه شوید که به صورت ناگهانی موهای تان ریزش پیدا کند.

آیا ریزش مو تنها در آقایان وجود دارد؟

همان طور که در بخش های ابتدایی مقاله گفته شد، ریزش مو همان طور که برای آقایان رخ می‌دهد، برای خانم‌ها هم نیز ممکن است اتفاق بیفتد، این حالت به صورت های زیر خود را در بین افراد نشان می دهد.

آشنایی با دلایل ریزش مو

جالب است بدانید که ریزش موی بیش از اندازه مشکلی شایع می باشد که ممکن است در هر سنی اتفاق بیفتد. ریزش مو زمانی رخ می دهد که پوست سر و فولیکول های مو از برخی تغییرات رنج می برند. این شرایط می تواند در نتیجه یک بیماری یا تغییراتی مشخص در محیط شکل گرفته باشد

شاید تا به حال به این مورد فکر نکرده باشید، اما ماده تشکیل دهنده اصلی مو پروتئین است. بر همین اساس، کمبود پروتئین در بدن می تواند تا حدودی مسئول ضعف و ریزش مو در نظر گرفته شود. لذا اگر در آزمایش ها متوجه شدید که از کمبود پروتئین رنج می بردید، بایستی با مواد مورد نیاز، آن ها را تامین کنید.

بنابراین برای حفظ سلامت و کاهش ریزش مو مصرف موادی نظیر گوشت بدون چربی، دانه های خوراکی، مغزهای خوراکی، میوه های خشک شده، حبوبات، آووکادو، محصولات لبنی و تخم مرغ توصیه می شود.

همان طور که می دانید تعداد بسیاری از زنان و مردان برای جلوگیری از از دست رفتن زمان خود از مواد آرایشی و بهداشتی شیمیایی استفاده می کنند تا بلکه مشکلات مو نظیر ریزش و قارچ ها از بین رود. مشکل این است که بسیاری از این محصولات حاوی مواد مضری هستند که در گذر زمان عوارض جبران ناپذیری را به پوست و موی سر وارد می کنند و حتی پس از مدت طولانی موجب ریزش موی شدید خواهند شد.

حتی رنگ های مو که به وفور مورد استفاده قرار می گیرند، می تواند اثری مخرب روی مو ها داشته باشند. بذا پیشنهاد می شود که تا حد امکان از ماسک ها و محصولاتی استفاده کنید که از مواد تشکیل دهنده طبیعی تهیه شده اند.

ریزش موی شدید
ریزش موی شدید

شاید شما هم دارای مشکی پرکاری تیروئید و همچنین کم کاری تیروئید باشید که به واسطه تغییرات هورمونی که تیروئید به وجود می آید و می توانند عاملی موثر در ریزش موی شدید باشند. لازم به ذکر است که این بیماری ها خود را در قالب تغییرات مختلفی در بدن نشان می دهد که همین امر موجب می شود مشکلات دیگری در بدن پدید آید. لذا برای جلوگیری از ادامه دار شدن این مساله توصیه می شود پس از انجام آزمایش های مورد نیاز نزد پزشک بروید.

یکی از مشکلاتی که به وفور به دلیل وجود عادت ماهیانه در زنان مشاهده می شود، کم خونی است که می تواند موجبات کمبود آهن را در بدن فراهم کند. این ماده معدنی در تولید گلبول های قرمز خون نقشی اصلی ایفا می کند. لازم به ذکر است که ابتلا به کم خونی از عدم وجود هموگلوبین کافی در بدن خبر می دهد و بر همین اساس، انتقال اکسیژن از سلول ها به بدن با دشواری انجام خواهد شد.

در نتیجه یکی از اثرات اصلی کم خونی ریزش مو می باشد. لذا برای بهبود این عارضه توصیه می شود که مصرف مواد غذایی سرشار از آهن را افزایش داده و روش درمانی ارائه شده توسط یک متخصص را دنبال کنید.

لازم به ذکر است که استرس یکی از مشکلات جسمانی و روانی است که به عنوان شایع ترین دلیل ریزش مو محسوب می شود. در ابتدای راه می توان آن را نادید گرفت اما اگر بیش از حد اتفاق بیفتد نه تنها باعث ریزش مو می شود، بلکه عوارض دیگری را در بدن پدید خواهد آورد. به منظور جلوگیری از ایجاد استرس تنها کافی است تمرینات تن آرامی را انجام داده و تا حد امکان از حضور در محیط های استرس ‌زا پرهیز نمایید.

برای جلوگیری از ریزش مو چه کار هایی باید انجام دهید