درباره چربی خون چه می دانید؟

درباره چربی خون

درباره چربی خون چه می دانید؟ | اغلب افرادی که به چربی خون مبتلا می شوند با یک سری از روش های رایج به دنبال بهبود خود هستند. از جمله های روش های مرسومی که افراد به آن روی می آورند می توان به حذف روغن، مصرف آبغوره و یا آبلیمو اشاره کرد. در واقع از روش های مذکور برای کنترل چربی و کلسترول خون استفاده می کنند و به دنبال این هستند که با در دست گرفتن شرایط چربی خون خود را تا حدودی کاهش دهند. اما بنابر عقیده متخصصان این روش چندان کاربردی نبوده و بایستی اقداماتی سازنده در راستای بهبود وضعیت بیمار انجام شود. در ابتدا به معرفی این بیماری می پردازیم و در ادامه به روش های کنترل این بیماری و البته روش های جلوگیری از ابتلا خواهیم پرداخت.

این حقیقت که بدن انسان برای سوخت و ساز به چربی نیاز دارد غیر قابل انکار است اما خب از این مسئله نیز نباید غافل شد که میزان چربی خون نیز در بدن بایستی نرمال باشد. افزایش کلسترول و یا تری گلیسرید بیش از حد طبیعی منجر به تجمع چربی در دیواره رگ ها می شود و در نهایت بیماری چربی خون را به دنبال خواهد داشت.

 

درباره چربی خون چه می دانید؟
درباره چربی خون چه می دانید؟

 

تمامی ما از این واقعیت مطلع هستیم که مصرف غذاهای چرب آثار مخربی بر سلامتی ما دارد با این وجود نسبت به آثار مضر آن بی تفاوت شده و برنامه غذایی ناسالم خود را دنبال می کنند. اما آنچه نباید از آن غافل شوید این است که نمی توان از شر آثار سو این بیماری در امان ماند و در طولانی مدت قطعا ضررهای جبران ناپذیری بر بدن شما خواهد داشت.
بهتر است که در دوران جوانی برنامه غذایی صحیحی را دنبال کنید تا در سن های بالاتر که تا حدودی از مقاومت بدن کاسته می شود کمتر به انواع بیماری ها مبتلا شوید.

گمان نکنید که چربی خون مشکل حادی نیست، افرادی که به این مشکل مبتلا می شوند بیشتر از بقیه در خطرابتلا به بیماری های قلبی و عروقی قرار می گیرند. چربی های موجود درخون شامل کلسترول و تری گلیسرید می شود.

منظور از تری گلیسیرید، چربی می باشد که با مصرف غذا های مضر و حاوی کالری زیاد به بدن ما وارد می شود. بدن ما نیز حجم زیادی از این اضافی کالری را به تری گلیسیرید تبدیل می کند و در سلول های چربی ذخیره می کند. جالب است بدانید که عملکرد برخی از سلول ها مستلزم وجود برخی از تری گلیسیرید ها می باشد اما وجود بیش از اندازه تری گلیسیرید نیز برای بدن مضر است.

از جمله عواملی که منجر به افزایش میزان تری گلیسیرید در خون می شود شامل موارد زیر است:

افرادی که چاق هستند و اضافه وزن دارند بیش از بقیه در خطر ابتلا به جربی خون هستند. بنابراین چنانچه به دنبال این هستید که سلامتی را برای خودتان به ارمغان بیاورید لازم است که به دنبال راهی برای کم کردن وزن باشید. برای رسیدن به تناسب اندام اولین اصلی که باید به آن توجه کنید دنبال کردن برنامه های غذایی سالم است. بنابراین بهتر است قبل از هر کاری به یک متخصص تغذیه مراجعه کنید و با توجه به وضعیت تان یک رژیم غذایی سالم را دنبال کنید. اگر زمان کافی برای مراجعه به پزشک را ندارید تنها کافیست از سایت من و رژیم دیدن کنید. این سایت به همت کارشناسان تغذیه راه اندازی شده و برای تمامی افرادی که به دنبال رسیدن به اندامی متناسب هستند می تواند مفید باشد.

درباره چربی خون چه می دانید؟
درباره چربی خون چه می دانید؟

عامل دیگری که منجر به چربی خون می شود عدم تحرک است. اگر بنابر شرایط کاری و زندگی تان تحرک کافی ندارید و اهل ورزش کردن نیستید بیش از بقیه در خطر ابتلا به چاقی و چربی خون هستید. فراموش نکنید که سلامتی بزرگ ترین موهبتی است که به ما داده شده بنابراین بهتر است حتی اگر زمان کافی برای حضور در باشگاه ها و کلاس های ورزشی را ندارید، حداقل 20 دقیقه از زمان خود را به ورزش کردن اختصاص دهید و در راستای سلامتی تان قدمی مثبت بردارید.

و اما عادت مضر دیگری که در طولانی مدت منجر به چربی خون در افراد می شود مصرف سیگار است. بهتر است از همین الان تصمیم خود را برای کنار گذاشتن این عادت ناسالم قطعی کنید. برای این کار می توانید که هر زمان میل به مصرف سیگار داشتید کاری جدید که به آن علاقه دارید را جایگزین عادت مخرب خود کنید. برای مثال می توانید هر گاه تمایل به مصرف سیگار داشتید طراحی کنید. مصرف الکل نیز از دیگر عادت های مخرب است که برایترکش بایستی عادتی دوست داشتنی را جایگزین آن کنید.

در بعضی از مواقع نیز دیده شده افرادی که رژیم های غذایی پرکربوهیدرات را دنبال می کنند در خطرابتلا به این بیماری هستند. با توجه به آنچه تا کنون گفته شد می بینید که چه مواردی منجر به بیماری در شما می شوند. بنابراین با تغییر عادت های نا سالم خود و تصمیم برای داشتن یک زندگی سالم می توانید به خود کمک شایانی کنید.

کلسترول نیز نوعی از چربی بوده که در تمامی سلول های بدن وجود دارد. این چربی در خون حل نمی شود و توسط لیپوپروتئین ها وارد سلول و از آن خارج می شود. لیپوپروتئین ازترکیب پروتئین و چربی به وجود آمده است و چربی را در خون حمل می کند. گفتنی است که دو نوع کلسترول در بدن ما وجود دارد: لیپوپروتئین با چگالی کم LDL و لیپوپروتئین با چگالی بالا HDL .

کلسترول به دو روش در بدن ساخته می شود:

جالب است بدانید که کلسترول توسط خود بدن ساخته می شود و بیشترین میزان کلسترول توسط کبد به وجود می آید که میزان آن در روز حدود 1000 میلی گرم می باشد.
برای مثال خوردن یک سری از خوراکی ها همچون گوشت قرمز، مرغ و لبنیات منجر میشود که کلسترول وارد بدن شود. جالب است بدانید که زرده تخم مرغ و گوشت ها بیشترین مقدار کلسترول را دارا هستند و کمترین مقدار کلسترول نیز در میوه ها ، سبزیجات، روغن های گیاهی، غلات و آجیل موجود می باشد.

گاهی مواقع افراد بعد از اینکه از این واقعیت مطلع می شوند که چربی خون شان بالا می باشد اقدام به حذف تمامی مواد غذایی مذکور می کنند در صورتی که این اقدام اشتباه می باشد و بهتر است به خاطر بسپارید که کبد، نخاع و مغز برای عملکرد طبیعی خود به کلسترول نیاز دارند.

از طرفی برای ساخت و نگه داری سلول ها، گروهی از هورمون ها، ساخت ویتامین D و همچنین جذب ویتامین های محلول در چربی نیز بدن به کلسترول نیاز دارد. بنابراین هر گونه حذفیاتی که در برنامه غذایی باشد بایستی تحت نظارت پزشک متخصص باشد در غیر این صورت مشکلات بسیاری را در پیش خواهد داشت.

LDL نیز به عنوان کلسترول بد معرفی می شود که توسط بدن ساخته شده است. بدن این لیپوپرتئین را از طریق غذا های غنی از کلسترول همچون گوشت قرمز و محصولات لبنی جذب می کند. این ذرات کلسترول با ترکیب با چربی ها و مواد دیگر خون و اتصال به دیواره رگ ها، منجر به انسداد شریان ها می شوند. کلسترول بد با کاهش جریان خون فرد را دچار بیماری های قلبی، حمله قلبی یا سکته مغزی می کند.

VLDL نیز بیشترین حد تری گلیسرید را دارا است و همچون LDL ذرات کلسترولی را بزرگ تر کرده و باعث می شود که رگ های خونی تنگ و باریک شوند. چنانچه دارای VLDL بالایی هستید، بایستی به فکر درمان تان باشید چرا که VLDL شامل مقادیر زیادی تری گلیسرید می باشد.

HDL یا لیپوپروتئین با چگالی بالا به عنوان کلسترول خوب شناسایی می شود و موظف است که کلسترول مضر را به کبد بر گرداند. این نوع کلسترول اثر محافظتی برای قلب دارد.
اما مقدار چربی خون قابل قبول در بدن چه میزان است؟ تری گلیسیرید بایستی کمتر از 150 میلی گرم در دسی لیتر و کلسترول نیز باید کمتر از 200 میلی گرم در دسی لیتر باشد.
چگونه می توانید از وضعیت سلامتی و میزان چربی خون تان آگاه شوید؟

تنها با انجام یک آزمایش خون ساده می توانید میزان چربی خون تان را اندازه گیری کنید. به این منظور دقت داشته باشید که 12 ساعت قبل از انجام آزمایش جز آب، چیزی نخورده باشید.

درباره چربی خون چه می دانید؟
درباره چربی خون چه می دانید؟

انجام این آزمایش برای چه کسانی ضروری است؟

آن دسته از افرادی که تا کنون به حمله قلبی دچار شده اند بایستی دراین مورد تا حد زیادی محتاط باشند و سالیانه چربی خون شان را اندازه گیری کنند. به خاطر داشته باشید که اگر چربی خون شما، 240 میلی گرم در دسی لیتر می باشد دارای چربی خون بالا هستید و بایستی با مراجعه به پزشک در تلاش باشید که این میزان را به حد نرمال برسانید.

علایمی که در بین افراد مبتلا به چربی خون شایع می باشد شامل:

احساس سنگینی، خستگی و یا کوفتگی در بدن، احساس خواب آلودگی، احساس سوزش و همچنین احساس افزایش حرارت بدن و کف پا و درد در ساق و کف پا می باشد. سردرد و سنگینی سر، خشکی و تلخی دهان، سرگیجه و وزوزگوش این ها نیز از جمله علایمی باشد که در بین افراد مبتلا رویت می شود.

با یک آزمایش چکاب سالم می توانید از وضعیت سلامتی خود مطلع شوید. علاوه بر این پیشنهاد ما استفاده از پکیج درمان چربی خون پارسی سلامت است. این پکیج کاملا گیاهی بوده و برای مثال با مصرف کاسنی و شاطره که خاصیت چربی سوزی نیز دارند می توانید تا حد زیادی به سلامتی خود کمک کنید. برگ گردو نیز نقش موثری در کاهش سطح کلسترول خون دارد که در نتیجه باعث کاهش خطر بیماری های قلبی و التهاب می شود. همچنین زیره سرشار از فیتوسترول است. این ماده نیز مانع جذب کلسترول می شود و باعث درمان چربی خون می شود.