روش های موثر برای تقویت حافظه

روش های موثر برای تقویت حافظه

روش های موثر برای تقویت حافظه | حافظه به عنوان یکی از مهم ترین بخش های مغز و شناخت است که وظیفه رمزگزاری، طبقه بندی و بازیابی آن ها را بر عهده دارد. در واقع حافظه اسعداد ذهنی برای ذخیره، حفظ و به یادآوری اطلاعات و تجربیات است. حافظه به عنوان یکی از اساسی ترین بخش های ذهن، در زندگی روزانه و فعالیت های روزمره ما بسیارتاثیر گذار بوده و بسیاری از فعالیت های ما به آن وابسته است. سبک زندگی ناسالم و برخی مشکلات دیگر باعث ضعف حافظه می شوند. از این رو، شناخت آن ها و تلاش برای تقویت آن ها می تواند منجر به جلوگیری از ضعف حافظه شود. با پارسی سلامت همراه باشید

روش های تقویت حافظه
روش های تقویت حافظه

حافظه چگونه کار می کند؟

حافظه در علوم مختلف دسته بندی های متفاوتی دارد. اما رایج ترین دسته بندی حافظه از این قرار است: حافظه حسی، حافظه کوتاه مدت و حافظه بلند مدت. حافظه حسی در بخش هایی مانند شنوایی، بینایی و لامسه فعال شده و مدت زمان نگهداری اطلاعات در آن بسیار پایین از چند صدم ثانیه تا چند ثانیه می باشد. اطلاعاتی که برای چند ثانیه تا چند دقیقه ثبت و نگهداری می شوند مربوط به بخش حافظه کوتاه مدت و اطلاعاتی که بین چند دقیقه تا چند سال در حافظه ذخیره و یادآوری می شوند مربوط به حافظه بلند مدت می باشند. د ر ادامه به طور مختصر با انواع این حافظه ها و نحو کارکردشان آشنا خواهیم شد.

حافظه حسی

حافظه حسی مسئول ثبت اطلاعاتی است که توسط گیرنده های حسی حواس پنجگانه بویایی، چشایی، شنوایی، لامسه و بینایی ثبت از محیط دریافت می شوند. این حافظه بسیار ناپایدار بوده و اطلاعات را برای مدت زمان بسیار کوتاهی ذخیره می کند. به عنوان مثال پایداری حس شنوایی د ر انسان در حد چند ثانیه است.

حافظه کوتاه مدت

حافظه کوتاه مدت نیز نوعی از حافظه است که ظرفیت بسیار پایینی داشته و اطلاعات برای مدت زمان بسیار کم در مقایس ثانیه و دقیقه در آن نگهداری می شوند. گاهی نیز این حافظه به عنوان فیلتر عمل کرده و اطلاعات را به حافظه بلند مدت منتقل یا آن ها را دور می اندازد.

حافظه بلند مدت

حافظه بلند مدت نوعی از حافظه است که در آن اطلاعات برای مدت زمان طولانی از بین چند دقیقه تا چند سال در آن نگهداری می شود.

روش های تقویت حافظه
روش های تقویت حافظه

 

عوامل موثر بر حافظه

حافظه انسان بسیار آسیب پذیر و حساس بوده و تحت تاثیر بسیاری از عوامل می تواند بر روی آن تاثیر سو یا مثبت گذاشته و منجبر به تقویت یا ضعف آن شوند. سبک زندگی، برخی عادت ها و رفتارها می تواند به میزان قابل توجهی بر روی حافظه انسان موثر بوده و منجر به ضعف حافظه می شوند. د ر ادامه برخی از مهم ترین این عوامل را مورد بررسی قرار می دهیم.

داروها

مصرف برخی داروها می تواند بر روی حافظه اثر سو گذاشته و منجر به ضعف حافظه شود. مطالعاات گسترده ای بر روی داروها و تاثیر آن ها بر روی حافظه انجام شده است. به ظنر می رسد مصرف برخی داروهای آرامبخش، خواب آور و ضد افسردگی موجب تغییر در توانمندی شناخته شده و اثر سو بر روی حافظه می گذارد.

کم خوابی

از دیگر دلایل اصلی ضعف حافظه، بی خوابی و کم خوابی است. خواب یکی از مهم ترین و اساسی ترین نیازهای مغز بوده و بدون آن بسیاری از فعالیت های مفز مختل شده و ذهن قادر به فعالیت مناسب نمی باشد. بی خوابی و کم خوابی منجر به کاهش قدرت تثبیت و بازخوانی اطلاعات از ذهن شده و می تواند به ضعف حافظه بینجامد.

استرس و اضطراب

استرس و اضطراب منجر به ترشح هورمون کورتیزول و آدرنالین شده و منجر به فراموشی ناگهانی می شود. با توجه به افزایش مشکلات و معضلات مختلف در زندگی انسان ها، استرس و اضراب نیز در سال های اخیر به میزان قابل توجهی افزایش یافته است. کنترل و کاهش استرس می تواند به تقویت حافظه و جلوگیری از ضعف آن بسیار کمک کند.

مصرف دخانیات و مشروبات الکلی

مصرف دخانیات و مشروبات الکلی در کنار مضرات و خطرات بسیاری که برای سلامت کلی بدن دارد، بر روی مغز نیز تاثیرات سو بسیاری گذاشته و منجر به ضعف حافظه می شود. مصرف این مواد منجر به کاهش اکسیژن رسانی به مغز و زوال عقل شده و مشکلاتی در ثبت و یادآوری خاطرات و اطلاعات به وجود می آورد.

رژیم غذایی نامناسب و سو تغذیه

رژیم غذایی یکی از مهم ترین مواردی می باشد که به میزان قابل توجهی بر روی سلامت بدن موثر بوده و آن را تحت تاثیر قرار می دهد. ذهن نیز از این قاعده مستثنی نبوده و رژیم غذایی می تواند به طور مستقیم و غیر مستقیم آن را تحت تاثیر قرار داده و منجر به ضعف یا تقویت آن شود. عدم مصرف برخی ویتامین ها و مواد معدنی به طور مستقیم بر روی حافظه اثر می گذارند.

 

 

تقویت حافظه

همان طور که عوامل و دلایل بسیاری به ضعف حافظه منجر می شوند، عوامل و دلایل بسیاری نیز به تقویت حافظه کمک می کنند. با پارسی سلامت همراه باشید تا در ادامه با مهم تریم موارد تقویت حافظه آشنا شویم.

ورزش کردن

ورزش کردن همان طور که می دانید، مزایای بسیاری برای بدن بداشته و موجب سلامتی و تندرستی می شود. ورزش کردن به طور مداوم و حفظ سلامتی با انجام ورزش منجر به بهبود خون رسانی به مغز و رشد سلول های جدید در مغز می شود. همچنین ورزش کردن منجر به بهبود عملکرد های شناختی مغز و حافظه شده و ذهن را تقویت می کند. اگر به دنبال تقویت حافظه خود هستید ورزش را همواره در برنامه خود داشته باشید.

انجام بازی های فکری

بازی ها و فعالیت های فکری راه بسیار مفیدی برای تقویت حافظه می باشد. این بازی ها مغز را تحت فشار گذاشته و آن را به چالش می کشد. ذهن با حل مسائل و پیدا کردن راه حل های مختلف، رسیدن به جواب یا درک پدیده ها، قدرتمند شده و از ظرفیت های خود بیشتر و بهتر استفاده می کند. انجام بازی های فکری دستی یا آنلاین، حل جدول، حل معما و مواردی از این قبیل می تواند به شکل موثری به تقویت حافظه منجر شود.

مطالعه

مطالعه می تواند ظرفیت های مغز را در دسترس قرار داده و از پتانسیل بالا و بلا استفاده آن بهره مند شود. مطالعه به طور کلی منجر به بزرگ شدن مغز، افزایش قدرت آن، بهبود طبقه بندی اطلاعات، تقویت تثبیت آن ها در حافظه و بازیابی آن ها از مغز می شود. بررسی های اخیر در این زمینه نیز نشان می دهد مطالعه با صدای بلند و روخوانی مطالب توانایی مغز در ثبت اطلاعات در حافظه را افزایش داده و بازخوانی آن ها نیز بهتر و سریع تر انجام می شود.

تغذیه مناسب

همان طور که گفته شد، سو تغذیه و نداشتن یک رژیم غذایی مناسب منجر به کاهش قدرت و ضعف حافظه می شود. از این رو در اختیار داشتن یک رژیم غذایی سالم و مناسب، وضعیت سلامتی شما را بهبود داده و به تقویت مغز و حافظه نیز کمک می کند. برخی مواد معدنی، ریز مغذی ها و ویتامین ها به طور مستقیم بر روی حافظه و قدرت آن موثر می باشند. از آن میان می توان به ویتامین ب6، ویتامین ب12، امگا 3، ویتامین ای و آهن نام برد. بهره مندی از یک رژیم غذایی سالم و غنی از مواد مغذی می تواند به فعالیت مغز کمک کرده و به طور موثر بر روی تقویت حافظه و جلوگیری از ضعف آن موثر باشد.

خواب کافی

همان طور که گفته شد، خواب به طور مستقیم بر روی مغز اثر گذاشته و کارکردهای مختلف آن را تحت تاثیر قرار می دهد. خوابیدن به اندازه کافی در طول شبانه روز می تواند به ذهن استراحت و فرصت بازیابی داده و در تقویت حافظه موثر باشد.

تمرین های ذهنی

تمرین های ذهنی راهی مناسب برای بهبود و تقویت حافظه می باشند. تکرار اطلاعات، یادداشت برداری، خاطره نویسی، تکه تکه کردن اطلاعات، تمرکز کردن، بازخوانی و یادآوری اطلاعات از جمله تمرین هایی می باشند که در تقویت حافظه و جلوگیری از ضعف آن موثر ی باشند.

روش های تقویت حافظه
روش های تقویت حافظه

 

سخن پایانی

حافظه همان طور که گفته شد، یکی از عملکردهای مهم ذهن می باشد که سبک زندگی ما و وجود شرایط مختلف می تواند به طور ویژه آن را تحت تاثیر قرار داده و منجر به تقویت یا ضعف آن شود. برای داشتن یک ذهن سالم و حافظه قوی، لازم است به تمامی عوامل تاثیر گذار بر روی آن آشنا بوده و آن را مد نظر قرار دهید. لازم است از مواردی که باعث ضعف حافظه می شوند دوری کرده و مواردی که منجر به تقویت حافظه می شود را رعایت کنید. متخصصان پارسی سلامت با آگاهی از پتانسیل طب گیاهی و بهره مندی از بهترین منابع گاهی و همچنین فناوری های روز، بهترین پکیج گیاهی تقویت حافظه را تهیه و در اختیار شما قرار می دهد. پارسی سلامت مفتخر است در این حوزه، با بهره مندی از متخصصین این عرضه و سوابق درخشان در امر تولید و ارائه داروهای گیاهی، بهترین پکیج گیاهی تقویت حافظه را در اختیار شما قرار داده و در مسیر سلامتی شما را یاری می رساند.