درمان دردهای قاعدگی با داروهای گیاهی

درمان دردهای قاعدگی با داروهای گیاهی

درمان دردهای قاعدگی با داروهای گیاهی | در این مقاله قصد داریم به توضیح مفصل درباره دردهای قاعدگی و روشهای خانگی درمان آن بپردازیم. قبلا در مورد عادت ‌ماهیانه یا قاعدگی صحبت کردیم. قاعدگی یا همان دوران پریود در واقع به خونریزی لایه داخلی رحم که همان آندومتر است گفته می‌شود که بر اثر ریزش دیواره به وجود می آید. در واقع خون و بافت آندومتر رحم با خونریزی قاعدگی از دهانه ی رحم از طریق واژن دفع می شود.

معمولاً این فرایند ماهانه در بدن بانوان قبل از خونریزی ماهانه و همچنین در دوران آن با درد و انقباض زیاد همراه بوده وضعف عمومی در بدن ایجاد می کند. ابتدا در این مطلب سعی می کنیم دلایل درد و انقباض در قاعدگی را عنوان کنیم و بعد از آن به اعمال روش هایی برای کاهش درد قاعدگی می پردازیم.

معمولاً در دوران قاعدگی احساس گرفتگی و درد در اطراف شکم و ران و کمر بسیار شایع است. در طول زمان پریود عضلات رحم به منظور دفع آندومتر داخلی رحم و ریزش آن بسیار منقبض میشوند که معمولاً این انقباضات به صورت گرفتگی و درد احساس می شوند. البته در این دوران در بعضی از افراد استفراغ، سردرد، تهوع، اسهال و یا یبوست نیز بسیار شایع است.

 

دردمان دردهای قاعدگی با داروهای گیاهی
دردمان دردهای قاعدگی با داروهای گیاهی

 

بسیاری از افراد در طول دوران قاعدگی، دردهای شدیدی را تجربه کرده و برخی دیگر به صورت کاملا عادی و در شرایط معمولی آن را سپری می‌کنند. علت پزشکی دردهای شدید در این افراد هنوز به درستی مشخص نشده و علم پزشکی نتوانسته است دلیل قاطع و مشخصی برای این تفاوت ها عنوان کند.

اما تعدادی از فاکتور های شناخته شده درد شدید قاعدگی عبارتند از:

بسیاری از دردهای شدید در موارد عنوان شده بالا تجربه شده و افرادی که در این شرایط به سر می‌برند قطعاً نسبت به دیگر افراد قاعدگی دردناک تری را تجربه می کنند. دردهای قاعدگی معمولاً در اثر وجود استرس در بدن شدت بیشتری گرفته و به دردهای شدید و زجرآوری تبدیل می‌شوند که گاهاً تحمل آن بسیار مشکل است.

 

 

معمولاً در دوره قاعدگی دردهایی در ناحیه شکم و یا سر احساس می شود که کاملا طبیعی بوده و اما در بسیاری از افراد مستعد تبدیل به سردرد های مزمن و همچنین دردهای شدید در ناحیه زیر شکم می شود که گاه ممکن است برای تسکین دردها فرد مجبور شود که مسکن های قوی آرام بخش وریدی دریافت کند.

اگرچه شدت این دردها در افراد مختلف متفاوت است اما اگر بتوان سبک تغذیه ی افراد را یک هفته قبل از قاعدگی و در دوران قاعدگی کنترل کرده و در مسیر درست هدایت کرد، قطعا شدت این دردها کاهش پیدا کرده و به دردهای کاملاً جزئی و قابل تحمل تبدیل می شود.

چگونه دردهای قاعدگی را کاهش دهیم؟

به منظور کاهش درد متوسط تا خفیف قاعدگی برخی از درمان های خانگی می توانند بسیار موثر باشند. برخی از این درمان ها خیلی سریع موجب کاهش درد شده و برخی دیگر انقباضات و دردهای رحمی را در چرخه های بعدی پریودی کاهش می دهند.
در ادامه مطلب با سایت پارسی سلامت همراه باشید تا برخی از روش های درمان سریع انقباضات دوران قاعدگی و درد شدید را عنوان کنیم.

قرص مسکن

معمولاً داروهای ضد التهاب غیر استروئیدی مثل مفنامیک اسید و ژلوفن به منظور کاهش خونریزی و دردهای شدید توصیه می شوند. این داروها معمولاً موجب کاهش ترشح هورمون پروستاگلاندین در بدن شده و نتیجتاً درد قاعدگی را کاهش می دهند. البته قرص ژلوفن بایستی به ندرت و تنها در زمانی که درد بسیار شدید است مصرف شود و اما مفنامیک اسید را می توان از سه روز قبل از شروع قاعدگی مصرف کرد تا هنگام بروز قاعدگی دردهای کمتری احساس شود.اگر بتوانید مفنامیک اسید را چند روز قبل از شروع قاعدگی و در دوران پریودی به صورت منظم مصرف کنید قطعاً دردهای کمتری را احساس خواهید کرد. البته در صورتی که درد شدید تری دارید بایستی به پزشک معالج مراجعه کرده تا مسکن‌های قوی‌تری برایتان تجویز کند.

دردمان دردهای قاعدگی با داروهای گیاهی
دردمان دردهای قاعدگی با داروهای گیاهی

استفاده از کیسه آب گرم

گرم کردن ناحیه ی شکم و کمر ممکن است در تسکین درد و کاهش آن موثر باشد. اما بایستی بسیار مراقب بود که کیسه آب گرم را از سمت پشت کمر بر ناحیه ی رحم قرار داد چرا که اگر به صورت مستقیم کیسه آب گرم بر شکم قرار داده شود ممکن است باعث ایجاد التهاب در شکم و یا رحم شده و موارد خطرزایی رابه وجود آورد.

طبق تحقیقاتی که در سال ۲۰۱۲ در زنان بین رنج سنی ۱۸ تا ۳۰ ساله انجام شد گرم کردن شکم و کمر یکی از روش های بسیار موثر در کاهش درد قاعدگی گزارش شده است. نتایج آزمایش نشان دهنده این است که اثر تسکین دهندگی کیسه آب گرم یا بر چسب های گرم کننده تا دمای ۴۰ درجه سانتی گراد معادل مصرف ۵۰۰ میلی گرم دوز بروفن است. اگر تشکچه آبگرم یا برقی نداشته باشید می توانید دوش آب گرم گرفته و یا حتی با استفاده از حوله گرم شکم و کمر خود را کمپرس کنید. البته اگر تشکچه یا کیسه آب گرم هم ندارید با مایکروفر هم می توانید حوله ی خود را گرم کرده و بر شکم و کمر و یا پهلوهای خود قرار دهید.

ماساژ با روغن‌های گیاهی

ماساژ های درمانی بیست دقیقه ای در طی دوران قاعدگی می تواند به تسکین و درمان دردهای قاعدگی بسیار کمک کند. بر اساس تحقیقاتی که در سال ۲۰۱۳ در بانوان مبتلا به آندومتریوز انجام شد مشخص شد که ماساژ در ناحیه ی شکم، کمر و افراد باعث تسکین و کاهش دردهای شدید قاعدگی می شود. در واقع اینگونه ماساژها نه تنها دردهای شدید قاعدگی را کاهش می دهد بلکه از افزایش دوباره ی آن جلوگیری می کند. ماساژ درمانی برای دوران قاعدگی شامل فشار دادن و ماساژ دادن نقاط خاصی از کمر پهلو و شکم است. البته بایستی برای ماساژ از روغنهای گیاهی استفاده کرد که هم موجب گرم شدن نواحی ذکر شده شود و هم موجب آرامش و تمدد اعصاب فرد مبتلا به دردهای شدید شود.

تمامی موارد ذکر شده بالا بر اساس تحقیقات انجام شده بر 48 فرد مبتلا به دردهای قاعدگی گزارش شده که در آن این 48 نفر به دو گروه تقسیم شدند. یک گروه با کرم حاوی عطر مصنوعی ماساژ داده شدند و گروه دیگر با کرم حاوی روغن های گیاهی. بعد از دریافت ماساژ افرادی که با روغن های گیاهی ماساژ داده شده بودند درد کمتری را نسبت به کسانی که با روغن عطر مصنوعی ماساژ داده شده بودند، احساس کردند. محققان برای انجام این تحقیق از ترکیب روغن مریم گلی، مرزنگوش و اسطوخودوس استفاده کردند. شما هم می توانید با استفاده از روغن گیاهان دردهای قاعدگی خود را کاهش داده تا بتوانید مدت زمان قاعدگی را بدون درد و آرامش سپری کنید.

گیاهان دارویی

استفاده از ادویه‌ها و سبزیهای خاص طبیعی نیز می تواند درد و انقباضات دوران قاعدگی را به طرز بسیار موثری کاهش دهند. این داروهای گیاهی معمولا حاوی ترکیبات ضد اتقباضی و ضد التهابی ماهیچه هستند که باعث کاهش انقباضات رحمی ناشی از درد قاعدگی می‌شوند.

دردمان دردهای قاعدگی با داروهای گیاهی
دردمان دردهای قاعدگی با داروهای گیاهی

پرهیز غذایی

یکی دیگر از روشهای خانگی موثر در کاهش دردهای قاعدگی پرهیز غذایی در طی این دوران است. بهتر است در دوران قاعدگی از مصرف مواد غذایی که باعث نفخ شکم و ورم معده می شوند اجتناب کرد. الکل، غذاهای چرب و نوشیدنی های گازدار غذاهای شور، کافئین و همچنین مصرف غذاهایی با طبع سرد در دوران قاعدگی بسیار مضر هستند. حذف یا کاهش این‌گونه غذاها در این دوران می تواند گرفتگی عضلات و انقباضات و دردهای قاعدگی را کاهش دهد. به جای نوشیدنی های گرم کافئین دار می توانید از دمنوش های گیاهی استفاده کرده و به راحتی دردهای قاعدگی خود را کاهش دهید. بدین منظور مجموعه پارسی سلامت برای رفع و کاهش دردهای قاعدگی پکیج تسکین دردهای قاعدگی را تهیه و در دسترس کاربران محترم قرار داده است. فقط کافیست که با یک تماس در هر نقطه ای از ایران آن را دریافت کرده و دردهای قاعدگی خود را کاهش دهید.

استفاده از پکیج تسکین درد قاعدگی پارسی سلامت

دغدغه ی تیم متخصصین و مشاورین پزشکی ما در سایت پارسی سلامت همواره تجربه ی زندگی آرام، سلامت و بدون بیماری برای تمامی افراد است.

لذا با هدف تجربه زندگی بهتر و سالم تر این مجموعه موفق به تهیه و ارائه پکیج های درمانی گیاهی مختلفی در زمینه بسیاری از بیماری‌های شایع و متداول در جامعه شده که استفاده از این پکیج ها قطعاً در بازیابی سلامت و تجربه زندگی بهتر موثر است. به تجربه دریافت شده که کلیه کسانی که از پکیج های درمانی پارسی سلامت استفاده کردند سلامت جسمانی و روانی خود را بازیافته و زندگی سالم تری را تجربه می کنند.

در این راستا تیم متخصصین پزشکی ما جهت تسکین و کاهش دردهای قاعدگی پکیج تسکین دردهای قاعدگی را تهیه و در دسترس کاربران محترم قرار داده اند. با استفاده از این پکیج درمانی مطمئنا دردهای قاعدگی تان تسکین یافته و دیگر مجبور نخواهید بود که از داروهای شیمیایی با عوارض جانبی بسیار استفاده کنید.