6 نکته ساده برای کاهش قند خون

6 نکته ساده برای کاهش قند خون

6 نکته ساده برای کاهش قند خون | افزایش ناگهانی سطح قند خون زمانی اتفاق میفتد که قند خون زیاد شده و بعد از خوردن غذا به شدت کم پایین می آید. این حالت برای کوتاه مدت باعث بی حالی و ایجاد احساس گرسنگی در ما می شود. اما در صورتی این وضعیت را چندین بار تجربه کنیم و برای مدت طولانی ادامه پیدا کند، بدن نمی تواند سطح خون را پایین بیاورد و در نهایت باعث به وجود آمدن دیابت نوع 2 می شود.

دیابت جز بیمار های شایع است که به دلیل تغییرات به وجود آمده در سبک زندگی و نوع خوراکی هایی که می خوریم ، به سرعت در حال افزایش است. برای درمان و یا جلوگیری از بالا رفتن قند خون روش های مختلفی وجود دارد، برخی از افراد فعالیت بدنی خود را بیشتر و برخی دیگر رژیم غذایی خود را کنترل می کنند. خوشبختانه دورهای گیاهی و عرقیجات گیاهی نیز برای کاهش قند خون بسیار موثر هستند.

در همین راستا پارسی سلامت پکیج قند خون را تهیه کرده است. این پکیج شامل چهار بطری عرق گیاهان دارویی است که بطری اول شامل عرق شنبلیه، یونجه، خار مریم، شوید سیر بوده و بطری دوم شامل ترکیب کاسنی، مریم گلی، برگ گردو، بطری سوم شامل ترکیب برگ زیتون، گزنه بومادران و بطری چهارم حاوی ترکیب بوقناق و دارچین است. با استفاده از این پکیج به راحتی می توانید قند خون خود را کنترل کرده و دیگر نگران بالا رفتن آن نباشید.

بیماری دیابت به خودی خود زمینه ساز ابتلا به بسیاری دیگر از بیماری هاست. برای مثال افزایش قند خون رگ های خونی را سفت و باریک می کند و این موضوع منجر به حمله قلبی یا سکته خواهد شد. به همین دلیل جلوگیری از افزایش قندخون اهمیت زیادی دارد. در این مقاله 12 نکته ساده که به جلوگیری از افزایش قند خون کمک می کند را بررسی می کنیم.

جلوگیری از افزایش قند خون
جلوگیری از افزایش قند خون

1. مصرف کربوهیدرات را کم کنید

کربوهیدرات ها جز موارد غذایی هستند که مصرف آنها با افزایش قند خون ارتباط مستقیم دارد. وقتی کربوهیدرات می خورید، در بدن به قندهای ساده تجزیه شده و این قندها وارد جریان خون می شوند. با افزایش سطح قند خون ، لوزالمعده هورمونی به نام انسولین ترشح می کند که سلول ها را وادار به جذب قند از خون می کند. انسولین باعث می شود که سطح قند خون پایین بیاید.

بسیاری از مطالعات نشان داده اند که استفاده از یک رژیم کم کربوهیدرات می تواند از افزایش قند خون جلوگیری کند. رژیم های کم کربوهیدرات یک مزیت دیگر هم دارند و آن نقشی است در کاهش وزن ایفا می کنند. کاهش وزن هم می تواند باعث کاهش افزایش ناگهانی قند خون شود. اگر نمی توانید کربوهیدرات ها را از رژیم غذایی خود حذف کنید، دست کم کربوهیدرات تصفیه شده را کمتر بخورید. کربوهیدرات های تصفیه شده که معمولا در خوراکی های فرآوری شده از آنها استفاده می شود، در واقع قندها یا دانه های تصفیه شده هستند.

برخی از منابع اصلی کربوهیدرات تصفیه شده که در رژیم غذایی اکثر افراد وجود دارد شامل: نان سفید ، برنج سفید ، برخی از انواع پاستا، نوشابه ، آب نبات ، غلات صبحانه و انواع دسرها هستند. کلیه مواد مغذی ، ویتامین ها ، مواد معدنی و فیبر تقریبا از کربوهیدرات های تصفیه شده به دلیل فرآیندی که در زمان تصفیه بر روی آنها انجام می شود، از بین می روند.

کربوهیدرات های تصفیه شده شاخص گلیسمی بالایی دارند زیرا بسیار راحت و سریع توسط بدن هضم می شوند. همین ویژگی منجر به افزایش قند خون می شود. البته شاخص گلیسمی کربوهیدرات ها متفاوت است. دلیل این تفاوت به دلیل مختلفی از جمله نحوه پخت یا تهیه کربوهیدرات ها بستگی دارد. به طور کلی ، غذاهای سبوس دار مانند اکثر میوه ها ، سبزیجات غیر نشاسته ای و حبوبات شاخص گلیسمی کمتری دارند. کربوهیدرات های تصفیه شده تقریبا هیچ ارزش غذایی ندارند و خطر ابتلا به دیابت نوع 2 و افزایش وزن را بیشتر می کنند.

2. مصرف قند را کاهش دهید

یک فرد به طور متوسط روزانه 22 قاشق چای خوری یعنی چیزی حدود 88 گرم شکر مصرف می کند. که در حدود 350 کالری است. فقط بخش کوچکی از آن به صورت شکر یا قند مصرف می شود و بیشتر آن از غذاهای فرآوری شده و آماده مثل انواغ آب نبات ، کلوچه و نوشابه وارد بدن می شود. بدن نیازی به تغذیه از قند اضافه شده به خوراکی های آماده مثل ساکارز و شربت ذرت با فروکتوز بالا ندارد. این مواد فقط کالری اضافی هستند و هیچ ارزشی غذایی برای بدن ندارند.

بدن این قندهای ساده را به راحتی وارد جریان خون کرده و باعث افزایش فوری قند خون می شود. از طرفی مصرف قندها با ایجاد مقاومت به انسولین در ارتباط است. مقاومت به انسولین زمانی به وجود می آید که سلول ها نتوانند آنطور که باید به ترشح انسولین پاسخ دهند و در نتیجه بدن نمی تواند به درستی موثر قند خون را کنترل کند. بنابراین یکی از ساده ترین کارها برای جلوگیری از افزایش سطح قند خون جایگزین کردن خوراکی هایی که به طور طبیعی شیرین هستند.

3. وزن سالم از افزایش قند خون جلوگیری می کند

در حال حاضر چاقی یکی از اصلی ترین مشکلاتی است که افراد زیادی در سراسر دنیا با آن دست و پنجه نرم می کنند. چاقی به دلیل اینکه زمینه ساز ابتلا به بسیاری از بیماری های دیگر است، به یکی از دشمنان درجه یک انسان ها تبدیل شده است. اضافه وزن یا چاقی استفاده از انسولین و کنترل سطح قند خون را برای بدن سخت تر می کند. همین موضوع منجر به افزایش قندخون و افزایش خطر ابتلا به دیابت نوع 2 می شود.

نتایج بسیاری از تحقیقات ثابت کرده اند که چاقی با مقاومت به انسولین و ایجاد دیابت نوع 2 ارتباط داشته و از طرف دیگر ، کاهش وزن باعث بهبود کنترل قند خون می شود. اضافه وزن باعث می شود که کنترل سطح قند خون برای بدن سخت شود. حتی کاهش مقدار کمی از وزن هم می تواند کنترل قند خون را بهتر کند.

جلوگیری از افزایش قند خون
جلوگیری از افزایش قند خون

4. برای جلوگیری از افزایش قند خون ورزش کنید

ورزش با افزایش حساسیت سلول های بدن به هورمون انسولین باعث می شود تا بدن قند خون را بهتر کنترل کند. علاوه بر این ورزش باعث می شود سلول های عضلانی، قند را از خون جذب کرده و به کاهش سطح قند خون کمک می کند. فرقی نمی کند که ورزش سبک یا سنگین انجام دهید، در هر دو حالت تحرک بدنی افزایش ناگهانی قند خون را کاهش می دهد.

اینکه با شکم خالی یا پر از ورزش می کنید در کنترل قند خون تاثیر می گذارد. نتایج تحقیقات انجام شده در این مورد نشان می دهد که ورزش قبل از صبحانه باعث می شود بدن قند خون را به طور موثرتری نسبت به ورزش بعد از صبحانه کنترل کند. از طرف دیگر ورزش باعث کاهش وزن می شود و این کار یک کار مضاعف برای مبارزه با افزایش قند خون است. ورزش باعث افزایش حساسیت به انسولین و تحریک سلول ها برای حذف قند از خون می شود.

5. غذای فیبردار بیشتری بخورید

فیبر در گیاهان و میوه ها به وفور پیدا می شود و بدن نمی تواند همه انواع آن را هضم کند. فیبرها به دو گروه تقسیم می شود: فیبر محلول و نامحلول. فیبرهای محلول در آب به طور خاص می توانند به کنترل میزان قند خون کمک کنند. این نوع فیبر در آب حل شده و ماده ای ژله ای مانند ایجاد می کند که به کاهش جذب کربوهیدرات در روده کمک می کند.

همین موضوع منجر به کاهش قند خون می شود. علاوه بر این به دلیل اینکه به شکل ژله ای در می آید و به آرامی از روده عبور می کند باعث ایجاد احساس سیری شده و اشتها و میل به خوردن غذای زیاد را کم می کند و در نهایت به کاهش وزن هم که یکی از عوامل اصلی افزایش قند خون محسوب می شود، کمک زیادی می کند. برخی از منابع غذایی مناسب برای تامین فیبر محلول شامل این خوراکی هاست:

جلوگیری از افزایش قند خون
جلوگیری از افزایش قند خون

6. از پکیج قند خون پارسی سلامت استفاده کنید

پارسی سلامت با هدف کمک به درمان بیماری های رایج از جمله قند خون با کمک روش های طبیعی پکیج قند خون پارسی سلامت را تهیه کرده است. در این پکیج از عرقیجات گیاهی برای کمک به کاهش قند خون استفاده شده است که شامل چهار بطری عرق گیاهان دارویی است که بطری اول شامل عرق شنبلیه، یونجه، خار مریم، شوید سیر بوده و بطری دوم شامل ترکیب کاسنی، مریم گلی، برگ گردو، بطری سوم شامل ترکیب برگ زیتون، گزنه بومادران و بطری چهارم حاوی ترکیب بوقناق و دارچین است. با استفاده از این پکیج به راحتی می توانید قند خون خود را کنترل کرده و دیگر نگران بالا رفتن آن نباشید.این پکیج برای کسانی که قند خون بالایی دارند و یا از مصرف قرص های کنترل قند خون خسته شده اند به شدت پیشنهاد می شود.