روش های جلوگیری از مشکلات ریه

روش های جلوگیری از مشکلات ریه

روش های جلوگیری از مشکلات ریه | این روز ها به دلیل وجود کارخانجات بزرگ هسته ای و استفاده مکرر از خودرو ها، هوا به شدت آلوده شده و تنفس کردن نیز بسیار سخت شده است. همان طور که می دانید، ریه تنها بخش مهم بدن است که در معرض این آلودگی ها قرار می گیرد. بنابراین بایستی از انجام برخی کار ها دوری کرده تا ریه ای سالم داشته باشید و بتوانید به راحتی تنفس کنید.

همچنین بهتر است بدانید که انتخاب رژیم و برنامه غذایی سالم نیز به پاکسازی ریه ها کمک کرده و خطرات بالا بردن بیماری های تنفسی را کاهش می دهد. لازم به ذکر است که به دلیل آلودگی، مشکلات ریه از جمله موارد قابل افزایش در سراسر جهان به حساب می آید و حتی ممکن است به صورت خفیف تا جدی خود را نشان دهد.

این بیماری ها شامل برونشیت، آسم، فیبروز کیستی و ذات الریه می باشند که هر کدام برای این عضو از بدن خطرات بی شماری را ایجاد می کند. لذا توصیه می شود که با انجام تمرینات منظم ورزشی ریه و قلب را قوی و از آلودگی و سیگار کشیدن دور نمایید.

جلوگیری از مشکلات ریه
جلوگیری از مشکلات ریه

آشنایی با ساختمان دستگاه تنفس و عملکرد کلی آن

جالب است بدانید که دستگاه تنفس در انسان از چند بخش تشکیل می شود که شامل شش ها، مجاری هوا، قفسه سینه که شش ها را در خود جای داده و ماهیچه‌های تنفسی می باشد. در حالت کلی می توان دستگاه تنفس را به دو بخش دسته بندی کرد. اولین بخش را دستگاه تنفسی فوقانی که متشکل از بینی، حلق، لوزه‌ها، آدنوئیدها و حنجره می نامند. و دومین قسمت را دستگاه تنفسی تحتانی که در قفسه سینه جای گرفته‌ و شامل نای، نایژه ها، نایژک ها،کیسه‌های هوایی و ریه‌ها است، نامیده می شود.

نکته ای که ممکن است توجه شما را به خود جلب کند، نای و نایژه ‌ها هستند که دارای حلقه ‌های غضروفی بی شمار و انشعاب های بسیار زیاد و همواره باز می باشند. جالب است بدانید که تنفس را می توان در دو فرآیند خلاصه کرد. که یکی تنفس خارجی که شامل جذب اکسیژن به بدن و دفع دی ‌اکسیدکربن از آن است. و دیگری، تنفس داخلی است که شامل مصرف اکسیژن و تولید دی‌اکسیدکربن توسط سلول ها و تبادل گازی بین سلول ها و محیط مایع اطراف آن ها قلمداد می شود.

چگونه از شر مشکلات ریه راحت شویم؟

همان طور که در بخش های قبلی گفته شد، این روز ها مشکلات تنفسی و ریوی، جان تعداد بی شماری از انسان ها را تهدید می کند و برای جلوگیری از بروز مشکلات تنفسی تنها کافی است به رژیم و برنامه غذایی توجه ویژه ای شود. به همین دلیل در این بخش به بررسی برخی از مواد غذایی و تاثیر آن ها در سلامتی پرداخته می شود.

جلوگیری از مشکلات ریه
جلوگیری از مشکلات ریه

کلم یکی از خوراکی هایی است که به دلیل داشتن آنتی اکسیدان، کلروفیل و ایزوتیوسیانات به از بین بردن سموم از بدن کمک می کنند و باعث شده تا خون به مقدار کافی تصفیه شود. برای پاکسازی ریه بهتر است موادی نظیر گل کلم، کلم، کلم بروکسل و بروکلی را در برنامه غذایی قرار داد. در حالت کلی می توان گفت که سبزیجات برای سلامتی و بالا بردن سیستم ایمنی بسیار عالی است.

بدون شک بار ها در برنامه های رژیمی در تلویزیون دیده اید که از امگا 3 بسیار سخن گفته می شود. این ماده از گروه اسید های چرب است که برای سلامت کلی بدن اهمیت بسزایی دارد. متخصصان علم تغذیه خبر از پایین آمدن آمار بیماری آسم داده اند، البته زمانی که مصرف غذاهایی که حاوی اسیدهای چرب بالایی هستند در برنامه غذایی قرار گیرد. بنابراین اگر قادر به مصرف اسیدهای چرب امگا3 به مقدار کافی از طریق آجیل، بذر کتان و ماهی نیستید، بهتر است از مکمل های موجود آن را استفاده نمایید.

به طور حتم تا به حال از غذاهای حاوی ویتامین ث برای بالا بردن سیستم تقویتی و ایمنی بدن استفاده کرده اید، این ماده باعث می شود تا پاکسازی ریه صورت گیرد و به مقدار کافی اکسیژن در بدن حمل شود. لازم به ذکر است که برخی از غذاهای حاوی ویتامین ث شامل فلفل دلمه ای، قرمز و سبز، مرکبات، لیمو، پرتقال، گریپ فورت ،گوجه فرنگی و سبزیجات، بروکلی، انبه، توت فرنگی، آناناس و هندوانه می باشند و توصیه شده تا حداقل روزانه دو تا سه واحد میوه حاوی ویتامین ث برای جلوگیری از مشکلات ریه استفاده شود.

جالب است بدانید که مواد غذایی حاوی اسید فولیک برای جلوگیری از انواع سرطان و مبارزه با سرطان ریه مناسب می باشند. همچنین دانشمندان به تازگی دریافتند که تنفس های کوتاه عده ای، به دلیل کاهش مصرف اسید فولیک می باشد.

این گروه از افراد بایستی مصرف مواد حاوی اسید فولیک و حتی قرص آن ها را افزایش دهند تا در این راستا به پاکسازی ریه نیز کمکی کرده باشند. بهتر است بدانید که غذا های حاوی اسید فولیک شامل مارچوبه، لوبیای سیاه، اسفناج، عدس و چغندر می شوند.

منیزیم یکی از مواد معدنی می باشد که کسانی که مبتلا به بیماری اسم هستند، باید از آن استفاده کنند. لازم به ذکر است که منیزیم به افزایش ظرفیت ریه های شما کمک شایانی کرده و در رفع مشکلات تنفسی بسیار موثر می باشد. از این جهت برای بالا بردن منیزیم بدن توصیه می شود که موادی نظیر آجیل، دانه ها و یا لوبیا مصرف شود. در واقع، غذاهای حاوی منیزیم یکی از بهترین غذاها برای پاکسازی ریه ها به شمار می آیند.

یکی از سبزیجاتی که شاید از مصرف آن لذت نبرید، بروکلی است که معمولا در سالاد ها از آن استفاده می شود. از این جهت به منظور داشتن ریه ای سالم بهتر است از خوردن بروکلی غافل نشوید. چرا که این خوراکی به دلیل داشتن ویتامین ث، اسید فولیک و منبع خوب از مواد فیتوکمیکال ها خاصیت ضد سرطانی داشته و به مراتب موجب کاهش بیماری های ریوی خواهد شد.

جلوگیری از مشکلات ریه
جلوگیری از مشکلات ریه

شاید باورش سخت باشد اما طالبی یکی از میوه هایی است که غنی از ویتامین آ و ث می باشد. لذا بهتر است بدانید که مصرف بالای سبزیجات و میوه های حاوی کارتنوئید موجب می شود تا خطر آسم و سرطان ریه کاهش پیدا کند. لذا توصیه شده که مصرف طالبی رسیده شیرین و قلیایی در متعادل کردن pH کمک شایانی می کند.

علائم بیماری های تنفسی و ریوی

همان طور که می دانید در صورت وجود بیماری های ریوی، تنفس در بدن دچار مشکل خواهد شد. معمولا کسانی که دارای سرفه های طولانی مدت، برونشیت مزمن، آسم و یا بیماری های ریوی هستند نباید مشکلات تنفسی و علائم آن را را نادیده بگیرند. به علاوه اگر بیش از مدت یک ماه به درد هایی نظیر احساس بدی در قفسه سینه، سرفه خونی، سرفه مزمن رسیدید، حتما در جست و جوی درمان های پزشکی باشید و حدالامکان از درمان های خانگی جلوگیری نمایید. از آن جایی که گفته شد دستگاه تنفسی یکی از حیاتی ترین اعضا بدن به شمار می رود و ممکن است حتی حساسیت زیاد نای، نایژه‌ها و مجاری بینی جهت پیشگیری از ورود گازها و مواد خارجی، سبب واکنش سرفه یا عطسه شود.

لازم به ذکر است که هنگام سرفه در ابتدا با بسته شدن حنجره و پایین آمدن زبان کوچک، هوا در ششها حبس شده و با باز شدن ناگهانی حنجره، هوا با فشار از راه دهان خارج خواهد شد.

جالب است بدانید که عطسه در ابتدا با بسته شدن حنجره موجب تجمع هوا در ششها شده و همچنین با باز شدن ناگهانی حنجره و خروج هوا با فشار، زبان کوچک پایین آمده و راه بینی را باز می کند.

اقدامات لازم برای بهبود بیماری های ریوی

شاید تا به حال به مواردی همچون تنگی نفس یا سرفه برخورده باشید. بدین صورت برخی از اقدامات را باید برای جلوگیری از رخ داد بیماری های ریه انجام داد و همان مشکلات کوچک تر را از میان برداشت. برای مثال باید بدانید که، از در حمام و آشپزخانه از فن های اگزاست استفاده کنید تا رطوبت را به بیرون هدایت کند. بیاد داشته باشید که سطوح همیشه باید تمیز باشند یا اینکه سطوح مرطوب نظیر وان حمام، زیردوشی و کانترهای آشپزخانه همواره تمیز و خشک نگه داشته باشد.

فراموش نکنید که تعداد زیادی از مشکلات تنفسی از گرد و غبار می آید به طور منظم باید گرد و غباری که روی مبل ها و وسایل خانه می نشیند را مرتب تمیز کنید. نکته دیگر این است که ملحفه ها با آب داغ شسته شود تا میکروب های ریز آن از میان برداشته شود. در حالت کلی نه تنها نظافت وسایل بسیار مهم است، بلکه تهویه هوا از اهمیت ویژه ای برخوردار می باشد. نکته آخر این است که در حین نظافت و تمیز کاری منازل بهتر است پنجره ها باز نگه داشته شود تا گرد و خاک و هوای نا سالم از محیط داخل خارج شود.

سلامت ریه ها با پکیج پارسی سلامت

همان طور که میدانید روش های گوناگونی برای پاکسازی ریه وجود دارد. برخی از این روش ها به باز کردن راه های هوایی نیز کمک می کنند که باعث افزایش ظرفیت ریه ها شده و التهاب را به گونه ای کاهش می دهند. این کار به کاهش اثرات آلودگی در ریه ها کمک می کند. یکی دیگر از تکنیک های موثر، استفاده از داروهای گیاهی است. گیاهان مختلف از جمله نعنا، آویشن، رازیانه، زیره، زنجبیل، اسطوخودوس در ترکیب خاصی با یکدیگر اثرات فوق العادی در پاکسازی ریه ایجاد می کنند که تمامی این گیاهان را می توان در پکیج پاکسازی ریه پارسی سلامت پیدا کرد.