7 روش برای جلوگیری از ریزش مو

جلوگیری از ریزش مو

7 روش برای جلوگیری از ریزش مو | ریزش مو معضلی است که گریبانگیر عده بسیاری از افراد می شود. بر اساس آمار، 80 میلیون زن و مرد در آمریکا دارای ریزش موی ارثی هستند. ریزش مو یا (آلوپسی) می تواند روی پوست سر و یا حتی بدن شما تاثیر بگذارد ولی چیزی که واضح است آن می باشد که ریزش مو در بزرگسالان بیشتر از کودکان است. شاید با دیدن تارهای بسیاری از موهایتان که روی بالش و یا درون شانه است بترسید و فکر کنید که دچار ریزش مو شده اید، اما باید بگوییم که ریزش 50 تا حدود 100 عدد تار مو در روز اشکالی ندارد و وضعیت نرمالی را نشان می دهد. چنانچه ریزش بیش از این میزان باشد، شما مطمئنا دچار ریزش مو شده اید و باید علت را پیدا کنید. اگر علت ریزش موهایتان را بیابید و سعی کنید آن را برطرف کنید، خیلی زود شاهد رویش موهای جدیدتان خواهید بود. امکان دارد که ریزش مو به مرور زمان و در طی سال ها رخ بدهد. همچنین ریزش دو نوع موقتی و دائمی دارد که هر کدام روش خاص خودشان را برای درمان می طلبند. گاهی نازک شدن تار موها و ریزش بیش از حدشان منجر به طاسی می شود. موها در زیبایی تاثیر بسزایی دارند. از این رو اگر نمی خواهید زیبایی تان کاهش یابد، در این مقاله از پارسی سلامت، 7 روش برای جلوگیری از ریزش مو را بیابید.

 

جلوگیری از ریزش مو
جلوگیری از ریزش مو

 

علت های موثر در ریزش مو

علت های بسیاری برای ریزش مو شناخته شده اند که پزشکان متخصص پوست و مو سعی می کنند با برسی آن ها علت اصلی ریزش مو را تشخیص بدهد و وارد پروسه درمان شوند. طاسی ارثی یکی از شایع ترین دلایل ریزش مو در زنان و مردان است. چنانچه در اقوام نزدیک خود افرادی را با علائم طاسی سر داشته باشید، احتمال اینکه دچار ریزش موی ارثی شوید بسیار است. توجه داشته باشید که هورمون ها نیز می توانند در ریزش مو موثر باشند. معمولا در ابتدای ورود به دوران بلوغ، وقوع حوادثی که باعث شوکه شدن در افراد می شوند، جراحی ها، برخی بیماری ها از جمله سرطان و بسیاری موارد دیگر، شاهد ریزش موی شدید خواهیم بود. گاهی اوقات با بر طرف شدن شرایط، مثلا تنظیم شدن هورمون های جنسی، دور شدن از شوک و اتفاقات تلخ، ممکن است رویش مجدد موهای تازه اتفاق بیفتد. در زیر به بررسی دلایل ریزش مو به شکل کلی تر می پردازیم.

موارد ریزش مو بر اثر شرایط بدن:

 

ریزش مو بر اثر شرایط پزشکی:

 

ریزش مو به دلیل درمان های داروهایی خاص:

 

ریزش به دلیل شوک جسمی و عاطفی:

 

جلوگیری از ریزش مو
جلوگیری از ریزش مو

 

جالب است بدانید افرادی که مبتلا به بیماری تریکوتیلومانیا یا همان اختلال در کشیدن مو هستند، معمولا به شدت دچار ریزش و از دست دادن موهایشان می شوند. از طرفی برخی مدل های مو باعث کشیده شدن موها و از بین رفتن شان می شوند. همچنین باید توجه داشته باشید که رژیم های غذایی فاقد مواد مغذی، پروتئین و یا آهن نداشته باشید، چرا که به شدت دچار کم پشتی موها و ریزش شان می شوید. شاید باور نکنید ولی دو سوم مردان دچار طاسی به دلایل مختلف می شوند و حدود 40 درصد از این مردان تا 35 سالگی ریزش مو را تجربه می کنند. برای اینکه از ریزش مو و طاسی اجتناب کنید باید روش های جلوگیری از ریزش مو را بدانید و با انجام آن ها باعث تغییر شرایط موهایتان شوید. در زیر 7 روش را به شما معرفی می کنیم که امیدواریم برای شما سازنده باشند.

 

1. از داروهایی که برای ریزش مو تجویز می شوند استفاده کنید

داروهایی که برای جلوگیری از ریزش مو تائید شده هستند و نتایج مثبتی را حاصل می کنند، عبارتند از:

ساز و کار داروی فیناستراید به این شکل است که هورمون دی هیدروتستوسترون (DHT) را مهار کرده و سبب توقف در ریزش موها می شود. ماینوکسیدیل نیز جریان خون را افزایش داده و میزان جذب مواد مغذی به فولیکول های مو را بیشتر می کند. در نتیجه این دو روش درمانی تاثیر مطلوبی در بازگشت موهای از دست رفته دارند. البته بر اساس تحقیقات به عمل آمده مشخص شده که فیناستراید موجب اختلال در نعوظ و کاهش میل جنسی می گردد و ماینوکسیدیل نیز می تواند باعث واکنش های آلرژیک و تحریک پوست شود.

 

2. برای جلوگیری از ریزش مو  شانه های لیزری را استفاده کنید

به غیر از درمان ها دارویی شیمیایی همچون مصرف داروی فیناستراید و ماینوکسیدیل، می توان از شانه های لیزری استفاده کرد. این شانه ها با تقویت و تحریک ریشه مو، باعث رویش دوباره و جریان خون در زیر پوست سر می شوند و تاثیرات درخشانی در جلوگیری از ریزش موها دارند. جالب است بدانید که استفاده از شانه های لیزری تنها روش درمانی برای جلوگیری از ریزش مو است که به تایید سازمان FDA آمریکا درآمده است. اگر از این شانه ها استفاده کنید، پس از گذشت 26 هفته شاهد توقف ریزش مو و تراکم و افزایش قابل توجه موهایتان خواهید بود. البته این روش نیز نقایصی دارد و شیوه دقیق کار این شانه های لیزری مشخص نیست. به هر حال گفته می شود که این لیزرها، اثر آنتی اکسیدانی بر روی فولیکول های مو می گذارند.

 

 

3. محصولاتی که برای موهای خود استفاده می کنید را تغییر دهید

بر اساس شواهد برخی از محصولات مو، همچون ژل ها و حالت دهنده ها ممکن است نقش موثری در ریزش موها داشته باشند. چرا که مواد شیمیایی تشکیل دهنده آن ها گاهی بر روی باقی می مانند و در درون فولیکول های مو گیر کرده و به سطح مو نمی آیند. از این رو بهتر است که از مصرف بیش از اندازه ژل های مو اجتناب کرده و در صورتی که متوجه ریزش موهایتان با استفاده از آن ها می شوید، کنارشان بگذارید و یا از سایر محصولات حالت دهنده و ژل های دارای مواد طبیعی و فاقد ترکیب های مواد شیمیایی استفاده نمایید. به طور کلی پکیج درمان ریزش مو اگر به صورت گیاهی و 100 درصد طبیعی باشد، برای تقویت موها به شدت توصیه می شود.

 

4. دوش آب گرم نگیرید

اگر دمای آب هنگام دوش گرفتن، بیش از حد گرم باشد، باعث از بین رفتن روغن های مفید و محافظت از پوست سر می شوند و موجب ایجاد التهاب و خشکی د پوست سر و نهایتا ریزش مو می شوند. یک از روش های جلوگیری از ریزش مو آن است که دوش آب گرم نگیرید و باعث کوچک شدن فولیکول ها و کم پشت شدن موهایتان نشوید.

 

5. به سمت استفاده از شامپوهای ضد DHT بروید

DHT عامل اصلی ریزش مو می باشد که در برخی از شامپوها بکار می رود. محصولاتی که حاوی 1 یا 2 درصد کتوکونازول می باشند، مانع از تبدیل تستوسترون به DHT هستند و مشابه داروی فیناستراید عمل می کنند. اما با توجه به اینکه کتوکونازول بر پوست سر اثر می کند و مشابه فیناستراید است، بنابراین باعث عوارض جانبی جنسی، مشابه همین دارو می باشد.

 

جلوگیری از ریزش مو
جلوگیری از ریزش مو

 

6. پوست سرتان را ماساژ بدهید

ماساژ پوست سر با توجه به مطالعات صورت گرفته، باعث افزایش گردش خون در پوست سر، تقویت فولیکول های مو و افزایش فعالیت ژن های شناخته شده رشد مو می گردد. ماساژ پوست سر به افزایش تراکم مو کمک کرده و نکته مهمی که دارد آن است که سبب کاهش سطح استرس در افراد نیز می شود. زیرا همانطور که می دانید، داشتن استرس یکی از دلایل ریزش مو است و به واسطه ماساژ از بین می رود.

 

7. از کاشت مو استفاده کنید

اگر ریزش موی شما قابل توجه و غیر قابل بازگشت می باشد، ممکن است بهترین انتخاب برای شما کاشت مو باشد. با گرفتن پیاز مو از قسمت پشت سر که تحت عنوان بانک مو می باشد، می توانید به موهای از دست رفته تان کمک کنید و قسمت های خالی را پر نمایید. هر فرد سالم و طبیعی حدود 100000 تار مو دارد ولی خوب است بدانید که حداقل 25000 تار مو لازم است تا ظاهر موی نسبتا خوب و کاملی داشته باشید. بنابراین در روش کاشت مو با پیوند زدن فولیکول های مو در جاهای خالی، این مشکل را بر طرف می کنند. البته برخی از روش های جدید همچون بکارگیری سلول های بنیادی نیز می تواند باعث تحریک و رشد مجدد موها در ناحیه از دست رفته شود.

 

دوست دارید بهترین روش برای جلوگیری از ریزش مو را بدانید؟

در این مقاله ما به انواع روش های جلوگیری از ریزش مو و احیای مجدد موها پرداختیم. اما باید بدانید که تمامی روش های گفته شده به دلیل داشتن ترکیبات شیمیایی و یا احتمال خطر و ریسک، توصیه نمی شوند. ما به شما روشی کاملا بی خطر و گیاهی را پیشنهاد می کنیم و آن هم استفاده از پکیج جلوگیری از ریزش مو پارسی سلامت است. این محلول با ترکیب چند گیاه دارویی به وجود آمده و سال ها مورد تحقیق و بررسی کارشناسان فرهیخته بوده است. بنابراین اگر به دنبال موهایی پر پشت و خوش حالت و بازدهی 100 درصدی برای خود هستید، حتما این پکیج درمانی را تهیه و مصرف نمایید.