چرا به بی خوابی دچار می شویم؟

چرا به بی خوابی دچار می شویم؟

چرا به بی خوابی دچار می شویم؟ | علت بی خوابی می‌تواند به سبب شرایط نامناسب روحی و روانی، بیماری های مزمن، عادات غلط خوابیدن، مصرف داروهای خاص یا علل بیولوژیکی باشد. در سال های اخیر محققان دیدگاه جدیدی نسبت به بی خوابی پیدا کرده و در حال بررسی آن هستند. این دیدگاه مشکل بی خوابی را به عنوان اشکال در عملکرد مغز و ناتوانی آن در توقف چرخه بیداری قلمداد می کند. مغز هر فرد دارای یک چرخه ی خواب و چرخه ی بیداری است که هنگامی که یکی شروع به فعالیت می‌کند، دیگری از فعالیت باز می ایستد.

در بسیاری از موارد بی‌خوابی ممکن است مربوط به وجود اشکال یا اختلال در هر کدام از این چرخه ها باشد. خیلی کم خوابیدن یا زیاد بیدار ماندن در واقع اختلالاتی است که ممکن است هر فردی به آن دچار شود. بنابراین برای درمان مشکل بی خوابی قبل از هر چیز، ابتدا بایستی دلیل مشکل بیخوابی تان را متوجه شوید. با ما در سایت پارسی سلامت همراه باشید تا علل و عوامل بروز بیخوابی در افراد را بررسی کنیم.

دلایل ابتلا به بی خوابی کدامند؟

لازم به ذکر است که علائم افسردگی (مانند بی انگیزگی و بی‌انرژی بودن، احساس اندوه یا ناامیدی) به بی خوابی ربط داشته و باعث تشدید علامتهای بیماری شود. البته خبر خوب این است که هر دو بیماری با پکیج های گیاهی پارسی سلامت قابل درمان بوده و جای هیچ نگرانی نیست.

چرا به بی خوابی دچار می شویم؟
چرا به بی خوابی دچار می شویم؟

اگر که هر شب دچار مشکل کم خوابی هستید بهتر است که وضعیت و شرایط عمومی بدنتان را بررسی کرده تا متوجه شوید که مشکل کم‌خوابی تان از کجاست. در بعضی از موارد راهکارهای بسیار پیش پا افتاده و ساده‌ای وجود دارد که می تواند شما را از ابتلا به بی خوابی در شب مصون نگه دارد. مثلاً نخوابیدن در روز، استفاده نکردن از کامپیوتر و یا تلویزیون کتاب خواندن قبل از خواب، دوش گرفتن و …
اما گاهی اوقات حتما لازم است که است برای درمان بیخوابی به پزشک مراجعه کنیم در واقع نباید مشکل کم خوابی را دست کم بگیریم چرا که در دراز مدت باعث بروز اضطراب و افسردگی های مزمن می شود.

بسیاری از بزرگسالان تا حدودی با خوابیدن و خواب راحت مشکل دارند چرا که اغلب مشغولیات فکری عدیده ای دارند که آنها را مضطرب و نگران می کند. برای برخی از افراد، اضطراب و نگرانی تبدیل به عادتی شده است که معمولا به طور مداوم آنها را بد خواب کرده و از خواب می پراند.

چه نوع اضطراب و نگرانی باعث بی خوابی می شود؟

به طور کلی موارد اضطراب و نگرانی که می تواند منجر به بی خوابی شود عبارتند از:

استرس و تنش، ماندن در وقایع گذشته، نگرانی بیش از اندازه در مورد آینده، احساس نگرانی در مورد انجام مسئولیت ها، احساس خشم یا برانگیختگی، و نهایتا احساس بی قراری و اضطراب.

علت اینکه معمولاً چرا افراد با این علائم بی خواب می شوند پیچیده نیست چرا که وجود اضطراب های ناشی از نگرانی در مورد مسائل باعث کم خوابی، بیخوابی و یا بیدار ماندهای ممتد شبانه می شود که در پی مداومت، بدخوابی در شب منجر به اختلال دائم بی خوابی می شود.

اگر بی خوابی در افراد مضطرب چندین شب تکرار شود، به محض اینکه فرد نتواند بخوابد، احساس ترس دلهره پریشانی و اضطراب می کند. در واقع بی خوابی و اضطراب یکدیگر را تغذیه کرده و چرخه ی معیوبی را ایجاد می‌کند که بایستی با درمان به موقع آن را متوقف کرد.
تکنیک های ذهنی و ادراکی بسیاری وجود دارد که به افراد مضطرب و پریشان کمک می‌کنند که بتوانند بخوابند. همچنین الگوهای خواب مناسبی وجود دارد که باعث می شود افراد مضطرب و بی‌خواب، خواب بهتری داشته باشند.

عادات خاص و رفتارهای نامناسب می‌توانند تحریک‌کننده‌ی ابتلا به بی خوابی و یا تداوم‌دهنده‌ی آن باشند. عادات خواب نادرست و سبک زندگی ناسالم، بیماری های جسمی پنهان، بدون هیچ دلیلی و به خودی خودممکن است باعث بی خوابی شوند و یا اینکه بی خوابی های ناشی از مشکلات دیگر را تشدید کنند. در ادامه با ما همراه باشید تا با ذکر یک مثال متوجه شوید که چطور عادات نامناسب خواب و سبک زندگی می‌تواند منجر به اختلال بی خوابی شود.

چرا به بی خوابی دچار می شویم؟
چرا به بی خوابی دچار می شویم؟

مثلا اگر بعد از ظهرها در خانه مشغول کارکردن هستید، امکان دارد که تمدد اعصاب و استراحت کردن برای تان سخت شود و در واقع هنگامی که زمان خواب فرا می رسد مشغولیت ذهنی شما شروع شود. هنگام کار با کامپیوتر، نور کامپیوتر می‌تواند مغزتان را هوشیار کند که این خود نیز یکی از دلایل بی خوابی در شب است. اگرعصرها چرت کوتاهی می زنید باعث می شود که با مشکلات خواب شبانه روبرو شوید.

بسیاری از افراد صبح‌ها بیشتر می خوابند تا بتوانند کسری خواب شب قبل را جبران کنند. البته این کار معمولاً ریتم خواب شبانه روزی اشان را به هم ریخته و باعث می شود که شب بعد باز بی خوابی به سراغشان آمده و به سختی بخوابند. افرادی که به طور شیفتی کار می کنند به شکلی که ساعت کاری شان نامنظم است در واقع ساعت خواب بدن شان نا منظم شده و گیج می شود. مخصوصاً اگر در طول روز بخوابند و یا اینکه شیفت کاری شان متناوبا تغییر کند.

گاهی مواقع بی خوابی به علت یک اتفاق مختصر شروع شده و به مشکلی بلندمدت تبدیل می شود. مثلاً تصور کنید که فردی بعد از شنیدن یک خبر ناگوار یک یا دو شب نتواند به خواب رود. در چنین شرایطی اگر فرد به بی خوابی شبانه عادت کند قطعاً بی خوابی او ادامه پیدا کرده و پتانسیل ایجاد مشکلات حاد تری را به وجود می آورد. در واقع اگر مشکل بی خوابی درمان نشود مزمن و ادامه دار شده و گاهی درمان آن سخت می شود.

چرا به بی خوابی دچار می شویم؟
چرا به بی خوابی دچار می شویم؟

هنگامی که بی خوابی به یک اختلال مزمن و ادامه‌دار تبدیل شود، افکاری مانند این که “من هرگز نمی‌توانم شبها بخوابم” به سراغ فرد آمده در واقع هر زمان که نتواند بخوابد این الگوی نادرست ذهنی تکرار می‌شود. به شکلی که ملکه ی ذهن او شده و تبدیل به عادات نادرست خواب می شود. یکی از عوامل مهم در درمان خواب پیدا کردن دلیل اصلی آن است.

در واقع پیدا کردن علت بیخوابی از آن جهت اهمیت دارد که از مزمن شدن بی‌خوابی جلوگیری کند. اگر دلیل بی خوابی عادات نادرست خواب و سبک زندگی غلط است به راحتی با تکنیک های ادراکی رفتاری و همچنین الگوی خواب مناسب می توان آن را درمان کرد. اما اگر با مشکلات بدنی و هورمونی و یا مشکلات دیگر همراه باشد می توان با استفاده از پکیج های درمانی پارسی سلامت به راحتی ان را درمان کرد.

اگر سعی کرده اید که الگوی خواب تان را تغییر دهید و عادات درست خواب را جایگزین این الگوهای نامناسب کنید اما موفق نشده اید بایستی حتما این موضوع را جدی گرفته و از راه‌های دیگری مشکل بیخوابی تان را درمان کنید.

اگر دچار مشکل بی خوابی هستید به راحتی می توانید مشکل خود را با استفاده از پکیج محلول خواب پارسی سلامت درمان کرده و خواب مناسب شبانه را به خود هدیه دهید. با ما همراه باشید و آرامش و آسودگی در خواب را تجربه کنید.