روش های پیشگیری از چربی خون

روش های پیشگیری از چربی خون

روش های پیشگیری از چربی خون | چربی خون یکی از معضلات سلامتی و از عوامل تهدید کننده سلامت کلی بدن است. چربی خون در واقع نامی است که به لیپیدهای موجود در جریان خون همچون کلسترول و تیری گلیسیرید داده شده است. هنگامی که مقدار این این لیپیدها در جریان خون افزایش یابد اصطلاحا فرد دچار چربی خون شده است. چربی خون مشکلات و معضلات بسیاری به همراه آورده و یکی از عوامل تهدید کننده سلامت بدن است. خوشبختانه روش های متعددی برای پیشگیری از این بیماری وجود دارد. با پارسی سلامت همراه باشید تا در ادامه با این بیماری بیشتر آشنا شده و روش های پیشگیری از چربی خون را مورد بررسی قرار دهیم.

پیشگیری از چربی خون
پیشگیری از چربی خون

چربی خون چیست؟

همان طور که گفته شد به کلسترول و تری گلیسیرید چربی خون گفته می شوند که با افزایش آن ها و رد شدن از حد مجاز فرد به چربی خون مبتلا می شود. سه نوع کلسترول در خون وجود دارد؛ کلسترول با چگالی بالا (HDL)، کلسترول با چگالی کم (LDL) و کلسترول با چگالی خیلی کم (VLDL). LDL به عنوان کلسترول خوب و HDL به عنوان کلسترول بد شناخته می شود. سوالی که در این جا ممکن است برای شما پیش آمده باشد این است که کلسترول چیست؟ کلسترول در واقع ماده ‌ای نرم و مومی شکل است که از چربی ساخته می ‌شود. این ماده در جریان خون و تمامی سلول ‌های بدن وجود داشته و یکی از مهم ترین مواد مورد نیاز بدن است؛ وجود میزان کافی از آن برای ساخت غشای سلولی، ساخت و ترمیم دیواره رگ‌های خونی، تولید برخی هورمون ها، تأمین ویتامین D و … برای بدن ضروری است.

مقداری از کلسترول مورد نیاز بدن از طریق مصرف برخی مواد غذایی و در کبد تولید می ‌شود. تفاوت کلسترول با سایر چربی‌های موجود در خون این است که این ماده در خون حل نشده و توسط لیپوپروتئین ‌ها بین سلول‌ ها جا به جا می گردد. لیپوپروتئین‌ های با چگالی کم که به LDL معروف هستند، از انواع بد کلسترول به ‌شمار می روند. در مقابل، لیپوپروتئین ‌های با چگالی بالا یا HDL به عنوان کلسترول خوب شناخته شده‌ اند. کلسترول با چگالی بسیار پایین یا VLDL نیز رایج ترین چربی در جریان خون است.

پیشگیری از چربی خون
پیشگیری از چربی خون

چربی خون چه علامی دارد؟

کلسترول بالا علائم خاصی نداشته و نمی توان به سادگی آن را تشخیص داد. تنها راه تشخیص چربی خون از طریق انجام آزمایش خون است. به طور کلی وجود چربی بالا در خون می تواند زمینه ساز یا شروع کننده روند چربی خون باشد. وجود چربی بالا در بدن می تواند دلایل متعددی داشته باشد که از آن جمله می توان به مصرف غذای زیاد و چرب، وجود برخی اختلالات ارثی یا برخی بیماری ها و وضعیت ها همانند دیابت، کم کاری تیروئید، مصرف الکل، بیماری های کلیوی و حتی استرس باشد. همچنین مصرف برخی داروها یا قرار گرفتن در روند درمان برخی بیماری ها نیز می تواند زمینه ساز چربی خون باشند.

از جایی که این وضعیت دارای علائم به خصوصی نمی باشد، لازم است فرد به طور مداوم وضعیت چربی خون خود را بررسی کرده و با انجام آزمایش خون از سلامت خون خودم مطمئن شده و در صورت وجود هر گونه مشکل سریعا در صدد رفع آن برآید.

چربی خون چه مشکلاتی ایجاد می کند؟

فزایش چربی خون می تواند مشکلات و معضلات مختلفی در راه سلامتی شما قرار دهد. با افزایش چربی خون، این چربی ها در دیواره رگ ها رسوب کرده و باعث تنگ شدن رگ ها می شود. تنگ شدن رگ ها و انسداد عروق نیز می تواند زمینه ساز سکته مغزی، درد قفسه سینه، گرفتگی شدید عروق و حتی بیماری ها، مشکلات قلبی و حتی حمله قلبی شود. چربی خون به مرور زمان در بدن شما تغییراتی ایجاد کرده و با پیشرفت می تواند به مراحل خطرناک و حتی مرگ برسد. این مشکل در سنین بالا نیز می تواند مشکلات و معضلات فیزیکی بسیاری برای افراد ایجاد کرده و سلامت آن ها را تهدید کند.

برخی از رفتارها و الگوهای زندگی می تواند زمینه ساز بروز چربی خون می شوند که از آن جمله می توان به رژیم غذایی نادرست، مصرف مشروبات الکلی، استعمال دخانیات و افزایش وزن اشاره کرد.

برای پیشگیری از چربی خون و درمان آن چه کار کنیم؟

بهترین راه پیشگیری از این بیماری تشخیص به موقع و انجام سریع اقداملات لازم در پیشگیری از آن است. معمولا پس از سن 20 سالگی لازم است هر چند سال یکبار فرد آزمایش خون داده و مزان چربی خون خود را بررسی کند. اگر در این آزمایش ها مشخص شد که به چربی خون مبتلا هستید، بهتر است زیر نظر متخصص و پزشک رفته و هر چند ماه یک بار برای بررسی مجدد میزان چربی خون آزمایش دهید. از جایی که چربی خون تا زمان بروز برخی عارضه ها همچون درد سینه، مشکلات قلبی و خطرات جدی تر علائمی از خون نشان نمی دهد، تشخیص زودهنگام آن می تواند براحتی شرایط پیشگیری از چربی خون را فراهم آورد.

لازم است در هنگام تشخیص این بیماری به متخصص مراجعه نموده و علت اصلی آن را بیابید. تشخیص درست می تواند مسیر درمان را هموار تر کرده و شرایط را برای بهبود بهتر و سریع تر فراهم آورد. در مسیر پیشگیری از چربی خون می توانید با انجام برخی اقدامات، ایجاد برخی اصلاحات در الگوهای رفتاری و تغییر در سبک زندگی به میزان قابل توجهی از بروز چربی خون پیشگیری کرده و به افزایش سلامت خود کمک کنید. با پارسی سلامت همراه باشید تا در ادامه برخی ازمهم ترین روش های پیشگیری از چربی خون را مورد بررسی قرار دهیم:

رژیم غذایی ناسالم را می توان یکی از مهم ترین عوامل زمینه ساز بروز چربی خون دانست. مصرف بالای چربی می تواند موجب افزایش چربی خون، تنگ شدن رگ ها و بروز بیماری ها و مشکلات مختلف شود. مصرف زیاد غذاهای چرب، غذاها آماده همچون فست فودها و غذاهای فرآوری شده می توند منجبر به افزایش چربی خون و بروز آن شوند. مصرف زیاد گوشت نیز می تواند یکی از دلایل بروز چربی خون باشد.
لازم است در این مورد، با اصلاح رژیم غذایی، مواد غذایی ناسالم و چرب را از آن حذف کرده و جایگزینی آن ها با مواد غذایی سالم همچون حبوبات، دانه ها، غلات و میوه ها می تواند سطح کلسترول خون شما را کاهش داده و به پیشگیری از چربی خون کمک کند. رژیم غذایی از آن نظر حائز اهمیت است که به طور خاموش و آهسته تغییراتی در بدن ایجاد کرده که به مرور زمان می تواند موجبات بروز بیماری ها وعارضه های مختلف شود.

ورزش کردن یکی از مفید ترین فعالیت ها بوده و برای سلامت کلی بدن و رسیدن به شادابی و نشاط بسیار مفید است. برای پیشگیری از چربی خون نیز می توان از ورزش کردن بهره مند شده و مانع از بروز این بیماری در بدن خود شوید. فعالیت های بدنی همچون پیاده روی، دوچرخه سواری، دو و شنا می توانند تاثیرات مثبتی برای پیشگیری از چربی خون از خود نشان داده و مانع ازبروز این مشکل شود.

ضافه وزن می تواند یکی از موارد زمینه ساز و تشدید کننده چربی خون باشد. اضافه وزن و چاقی میتواند موجبات افزایش توده های چربی در بدن، بروز کبد چرب و حتی انسداد رگ ها و چربی خون شود. کاهش وزن و رسیدن به وزن سالم و ایده آل می تواند علاوه بر مزایای بسیاری که برای سلامتی شما دارد، به پیشگیری از چربی خون شما نیز کمک کرده و این روند را برای شما ساده تر کند.

ترک سیگار و مصرف مشروبات الکلی می تواند موجب بهبود سطح کلسترول HDL خون شده و به پیشگیری از چربی خون کمک کند. سیگار و مشربات الکلی از تهدیدات اصلی سلامتی بوده و سلامت شما را به خطر می اندازند. برای پیشپگیری از چربی خون می بایست مصرف این مواد مضر را به حداقل برسانید.

پیشگیری از چربی خون
پیشگیری از چربی خون

سخن پایانی

چربی خون یکی از مهم ترین بیماری هایی است که امروزه گیربان گیر بسیاری افراد شده است. با توجه به وجود معضلاتی همچون افزایش وزن، افزایش مصرف غذاهای چرب، آماده و فست فودها، آمار نگران کننده مصرف دخانیات و مشروبات الکلی و بسیاری موارد دیگر، وجود چربی خون در بسیاری از افراد دور از انتظار نیست. همان طور که گفته شد، چربی خون به طور خاموش فعالیت کرده و با ایجاد تغییراتی در بدن شما، خطراتی برای آن به وجود می آورد. لازم است با انجام اصلاحات لازم در سبک زندگی و الگوهای غذایی خود، به پیشگیری از چربی خون کمک کرده و مانع از بروز خطرات جدی تر در روند سلامتی خود شوید.

با توجه به اهمیت تغذیه در این موضوع، با در اختیار داشتن رژیم غذایی سالم و مصرف برخی داروها می توانید تا حد زیادی از بروز چربی خون پیشگیری کنید. پیشنهاد پارسی سلامت به شما، پکیج چربی خون است که به صورت کاملا گیاهی و بدون عوارض بوده و به کاهش سطح کلسترول خون و چربی خون کمک کرده و شما را در مسیر پیشپیری از چربی خون یاری می رساند. توصیه اکید متخصصان پارسی سلامت به شما این است که این بیماری را جدی گرفته و از بروز آن پیشگیری کنید.