موثرترین روش ها برای جلوگیری از چرب شدن کبد

موثرترین روش ها برای جلوگیری از چرب شدن کبد

موثرترین روش ها برای جلوگیری از چرب شدن کبد | بیماری کبد چرب به وضعیتی گفته می شود که با گذشت زمان چربی در کبد جمع می شود. دو نوع بیماری کبد چرب وجود دارد: الکلی و غیر الکلی. بیماری کبد چرب الکلی در اثر استفاده زیاد از الکل به وجود می آید. بیماری کبد چرب غیر الکلی که اصطلاحا به آن NAFLD گفته می شود به مصرف الکل ارتباطی ندارد و به دلایل مختلف از جمله تغذیه نامناسب به وجود می آید. با این حال علت دقیق به وجود آمدن بیماری کبد چرب غیر الکلی ناشناخته است ، اما بیشتر در افرادی دیده می شود که به این مشکلات مبتلا هستند:

جلوگیری از چرب شدن کبد
جلوگیری از چرب شدن کبد

 

برای درمان این بیماری معمولا از برخی داروها ، گیاهان دارویی و عرقیجات دارویی استفاده می شود. رژیم غذایی و تغییر سبک زندگی نیز از موثرترین روش های درمان این بیماری است. اما چه نوع رژیم غذایی و چه تغییراتی در سبک زندگی می توانند برای جلوگیری از چرب شدن کبد مفید باشد؟ آیا با گیاهان دارویی و عرقیجات گیاهی هم می شود این بیماری را برطرف کرد؟
اگر چه چرب شدن کبد یکی از بیماری های رایج است، اما درمان های موثری نیز برای آن وجود دارد. پکیج درمان کبد چرب پارسی سلامت از مواردی است که می توانید بدون نگرانی از عوارض جانبی با استفاده از آن سلامتی کبد خود را مجدد بدست آورید. این پکیج شامل چهار بطری است که در هر کدام عرق گیاهانی از جمله رازیانه، نعنا، خار مریم، خارشتر، زنجبیل و سایر گیاهان موثر در کاهش چربی کبد با یکدیگر ترکیب شده اند.

اگر کبد چرب دارید ، باید به این موضوع توجه کنید که همه رژیم های غذایی و مکمل ها برای کبد شما مناسب نیستند. قبل از استفاده از هر نوع دارو و یا درمان خانگی باید با پزشک و مشاور متخصص مشورت کنید تا روش درمانی که انتخاب می کنید برای شما مناسب باشد. با این حال بعضی از روش های کلی وجود دارد که برای اکثر افراد مناسب است.

وزن کم کنید

در سال 2017 انجمن آمریکایی مطالعات بیماری های کبدی، کاهش وزن را به عنوان یکی از عوامل مهم در بهبود و کاهش علائم بیماری کبد چرب معرفی کرد. این انجمن به افراد مبتلا به کبد چرب توصیه می کند که بین 3 تا 5 درصد از وزن بدن خود را کاهش دهند تا از جمع چربی در کبد خود جلوگیری کنند. علاوه بر این، کاهش وزن بین 7 تا 10 درصد می تواند سایر علائم کبد چرب مثل التهاب و فیبروز کبد را نیز کمتر کند.

بهترین راه برای کاهش وزن و حفظ آن این است که به تدریج این کار را انجام دهید، و قدم های کوچک اما مستمر در جهت رسیدن به هدف خود بردارید. روزه گرفتن و بعضی از رژیم های غذایی معمولا پایدار نیستند و ممکن است که نه تنها کمکی به بهبود کبدی که چرب شده است نکند، بلکه بر عکس به کبدتان آسیب هم برساند. قبل از شروع هر برنامه کاهش وزن ، بهتر است که با یک متخصص تغذیه صحبت کنید.

جلوگیری از چرب شدن کبد
جلوگیری از چرب شدن کبد

رژیم مدیترانه ای را امتحان کنید

تحقیقات نشان می دهد که رژیم غذایی مدیترانه ای حتی بدون کاهش وزن هم می تواند به کاهش چربی کبد کمک کند. رژیم غذایی مدیترانه ای درمان بیماری های که معمولا با چرب شدن کبد از جمله کلسترول بالا ، فشار خون بالا و دیابت نوع 2 مرتبط هستند کمک زیادی می کند. این نوع رژیم غذایی شامل انواع غذاهای گیاهی از جمله میوه ها و سبزیجات و حبوبات تازه به همراه چربی های سالم است. مواد غذایی که در رژیم مدیترانه ای وجود دارد شامل این موارد است:

غلات کامل. از غلات کامل و فرآوری نشده مثل نان گندم کامل ، برنج قهوه ای ، جو دوسر کامل ، ماکارونی با گندم کامل یا کینوا استفاده کنید.

نوشیدن قهوه را فراموش نکنید

قهوه مزایای محافظتی زیادی برای کبد دارد. به طور خاص ، تولید آنزیم های کبدی را تحریک می کند که طبق گفته متخصصین برای کاهش التهاب مفید است. برخی از تحقیقات انجام شده در این زمینه نشان می دهد که در افراد با کبد چرب ، با مصرف منظم قهوه آسیب کلی کبدی در آنها کمتر شده است. مصرف روزانه دو تا سه فنجان قهوه خطر ابتلا به چرب شدن کبد را کاهش می دهد. البته باید قهوه را بدون شکر یا خامه مصرف کنید.

فعال بدنی خود را بیشتر کنید

کبد چرب با سبک زندگی کم تحرک یا بدون تحرک ارتباط دارد. علاوه بر این ، عدم تحرک بر بیماری های دیگری از جمله بیماری قلبی ، دیابت نوع 2 و چاقی که با کبد چرب در ارتباط هستند نیز تاثیر می گذارد. به همین دلیل فعال بودن و داشتن تحرک بدنی بیشتر برای افرادی که کبد چرب دارند بسیار مهم است. متخصصین و کارشناسان حداقل 150 دقیقه ورزش با شدت متوسط در هفته را توصیه می کنند.

این زمان حدود 30 دقیقه و برای 5 روز در هفته است. برای داشتن فعالیت بدنی لزوما نباید ورزش خاصی داشته باشید یا حتی به باشگاه بروید. همین که 5 روز در هفته 30 دقیقه پیاده روی سریع داشته باشید هم کمک زیادی به کاهش وزن و در نتیجه جلوگیری از چرب شدن کبد می کند. یا اگر برایتان امکان دارد ، حتی می توانید دو پیاده روی سریع 15 دقیقه ای ، دو بار در روز داشته باشید. البته بهتر است که برای شروع از فعالیت های کم شروع کنید.

جلوگیری از چرب شدن کبد
جلوگیری از چرب شدن کبد

از مصرف غذاهایی که قند اضافه دارند خودداری کنید

قندهای موجود در غذا مثل فروکتوز و ساکارز با چرب شدن کبد ارتباط دارند. نتایج تحقیقات ارتباط بین مصرف قند اضافه و چرب شدن کبد را به خوبی نشان می دهند. عامل اصلی چرب شدن کبد مصرف خوراکی های شیرین از جمله غذاهای فرآوری شده و انواع خوراکی های صنعتی مثل موارد زیر است:

قندهای دیگری که معمولا به محصولات غذایی اضافه می شوند عبارتند از:

سطح کلسترول خون را کنترل کنید

بدن به تنهایی نمی تواند سطح کلسترول را تنظیم کند. زمانی که کبد چرب می شود کنترل کلسترول سخت هم می شود و در نتیجه خطر ابتلا به بیماری های قلبی هم افزایش پیدا می کند. به همین دلیل باید سعی کنید مصرف برخی از چربی ها را برای کنترل کلسترول و درمان کبد چرب محدود کنید. چربی هایی که باید از مصرف آنها خودداری کنید شامل موارد زیر است:

برخی از تغییراتی که می توانید در سبک زندگی به وجود آورید و در بالا به آنها اشاره شد، نه تنها برای درمان کبد چرب بلکه برای کنترل چربی خون نیز مفید است. در صورتی که در شرایط خاصی قرار داشته باشید و مدت زیادی است که مشکل چرب شدن کبد دارید، حتما باید با پزشک و متخصص تغذیه مشورت کنید. علاوه بر این موارد استفاده از پکیج درمان کبد چرب هم می تواند به شما در جلوگیری از چرب شدن کبد کمک زیادی بکند.

پارسی سلامت با هدف کمک به حفظ سلامتی افراد برای بیماری های شایع بر اساس طب سنتی پکیج های متناسب با آن بیماری را تهیه کرده است. این پکیج ها شامل ترکیب عرقیجات گیاهی موثر برای درمان بیماری هایی که برای آن تهیه شده اند. برای مثال در پکیج درمان کبد چرب پارسی سلامت از عرق رازیانه، نعنا، کاسنی، شاتره، رزماری، زنجبیل و غیره استفاده شده است که هر کدام به نوعی بر کاهش چربی کبد تاثیر می گذارند. برای تهیه این پکیج کافی است که به سایت پارسی سلامت مراجعه کنید.