روش های پیشگیری از پوکی استخوان 

روش های پیشگیری از پوکی استخوان

روش های پیشگیری از پوکی استخوان | پوکی استخوان یکی از شایع ترین بیماری ها و اختلالات فیزیکی است که بسیاری از مردم با آن درگیر هستند. این بیماری نه تنها در ایران، بلکه در بسیاری از کشورهای خارجی نیز در سطح گسترده ای وجود داشته و مشکلات ناشی از آن در بسیاری از خانه ها وجود دارد. پوکی استخوان بیشتر در دوران کهنسالی بروز می کند که در آن استخوان ها شکننده شده و استحکام خود را از دست می دهند. پوکی استخوان می تواند زندگی را مختل کرده و مشکلات بسیاری را برای فرد به وجود آورد. روش های مختلفی برای پیشگیری و درمان این بیماری وجود دارد و هر کدام ویژگی های خود را دارا می باشند. با پارسی سلامت همراه باشید تا با پوکی استخوان بیشتر آشنا شده و روش های جلوگیری از آن را مورد بررسی قرار دهیم.

روش های پیشگیری از پوکی استخوان 
روش های پیشگیری از پوکی استخوان

پوکی استخوان چیست؟

پوکی استخوان یک بیماری اسکلتی سیستماتیک است که در آن بافت استخوان تغییر پیدا کرده و و چگالی استخوان ها کاهش می یابد. در این بیماری تعداد، ضخامت و اتصالات لایه های استخوانی کاهش پیدا کرده و در پی آن نیز ا ستخوان های ضعیف شده و قدرت خود را از دست می دهند. این بیماری معمولا زمانی رخ می دهد که تولید استخوان جدید با مرگ استخوان های قدیمی برابر نمی باشد. در صورتی که بدن دچار پوکی استخوان شود، استخوان های ضعیف و شکننده شده و با کوچکترین ضربه نیز ممکن است بشکنند. از همین رو در نواحی مختلفی همچون لگن، مچ دست و ستون فقرات امکان شکستگی استخوان بسیار بالا می باشد.

پوکی استخوان را می توان به دو نوع تقسیم بندی کرد. نوع اول را می توان پوکی استخوان ناشی از دوران یائسگی دانست که در آن با کاهش هورمون استروژن پوکی استخوان اتفاق افتاده و فرد دچار شکستگی در نواحی مختلف می شود. نوع دوم را نیز می توان کمبود کلسیم و و افزایش سن دانست که هم بر زنان و مهم مردان اثر گذاشته و آن ها را در معرض پوکی استخوان و شکستگی استخوان قرار می دهد.

روش های پیشگیری از پوکی استخوان 
روش های پیشگیری از پوکی استخوان

علائم پوکی استخوان

پوکی استخوان بر خلاف بسیاری از بیماری ها و عارضه ها، دارای هیچگونه نشانه و علائمی نبوده و به صورت خاموش و بدون علامت می باشد. این وضیع تا هنگام بروز یک شکستگی در استخوان های بدن ادامه خواهد داشت و پس از آن فرد متوجه شکستگی استخوان و پوکی استخوان خود خواهد شد. هنگامی که استخوان ها در اثر پوکی استحکام و قدرت خود را از دست دادند، برخی علائم همانند دردها در بخش های مختلف بدن بروز پیدا می کند که می توان زنگ خطری برای فرد باشد.

این دردها معمولا در ستون فقرات، مفاصل و لگن رخ داد و موجب مشکل در ایستادن، درد، مشکل در نشستن، کوتاه شدن قد به مرور زمان، قوز کمر و خمیدگی ستون فقرات می شود. لازم است در این وضعیت فرد حتما به متخصص مراجعه نموده و وضعیت سلامت استخوان های خود را بررسی کند. پوکی استخوان از این منظر حاثز اهمیت بوده و می بایست مورد توجه قرار گیرد. از جایی که این بیماری به صورت خاموش بوده و در مراحل اولیه هیچگونه علائم و نشانه ای از خود نشان نمی دهد، بررسی مداوم وضعیت سلامتی استخوان های می تواند راهکاری بسیار مفید برای پیشگیری از این بیماری بوده و فرصت طلایی جلوگیری از بروز آن را در اختیار شما قرار دهد. در این مواقع معمولا آزمایش سنجش تراکم استخوان برای تشخیص غیر مستقیم پوکی استخوان به کار می رود. در این آزمایش وزن مواد معدنی استخوان در واحد سانتی متر مکعب اندازه گیری شده و سپس درباره ابتلا یا عدم ابتلا به پوکی استخوان نظر داده می شود.

دلایل پوکی استخوان چیست؟

این بیماری می تواند دلایل مختلفی داشته باشد. از جمله دلایل اصلی این بیماری در زنان می توان به به یائسگی اشاره کرد. در سال های اولیه یائسه شدن زنان، برخی هورمون های بدن آن ها از جمله استروژن از چرخه تولید خود باز ایستاده و به میزان قابل توجهی کاهش می یابد. کاهش این هورمون یکی از اصلی ترین دلایل بروز پوکی استخوان در زنان می باشد.
از دیگر دلایل اصلی بروز پوکی استخوان می توان به کمبود برخی مواد معدنی همچون کلسیم، پروتئین و ویتامین دی در بدن اشاره کرد. در شرایطی که بدن برای فعالیت های روزانه با کمبود مواد معدنی دچار شود، به ناچار مواد معدنی موجود در استخوان ها را بیرون کشیده و از آن ها استفاده می کند.
همچنین برخی بیماری ها همچون پر کاری تیروئید، دیابت، مصرف برخی داروها همچون هپارین، کمبود وزن، مصرف الکل و استعمال دخانیات، کم تحرکی و ورزش نکردن و عوامل وراثتی می تواند منجر به بروز پوکی استخوان شود.

چرا پوکی استخوان مهم است؟

پوکی استخوان یکی از مهم ترین بیماری ها سنین بالا می باشد که علاوه بر مشکلات و معضلات بسیاری که برای افراد به وجود می آورد، هزینه های بسیاری را نیز به دولت ها و سیستم بهداشتی کشورها تحمیل می کند. از جایی که این بیماری درمان نداشته و به شکل گسترده نیز در سنین بالا اتفاق می افتد، هزینه های پیشگیری، مراقبت و بهبود این افراد برای کشورها بسیار بالا است. بخشی از دلایل مرگ و میر افراد مسن در کشورهای مختلف نیز به این مورد باز می گردد.

در کشور ما نیز آمار ابتلا به پوکی استخوان به طرز نگران کننده ای رو به افزایش است. طبق بررسی ها، در سال 1380 تنها 15 درصد جمعیت به پوکی استخوان مبتلا ب.ده اند که این مقدار در سال 1390 به 34 درصد افزایش پیدا کرده است. در سال 97 تقریبا 170 هزار مورد شکستگی ناشی از پوکی استخوان در کشور رخ داد است که آمار مرگ و میر ناشی از آن نیز در همان سال 4 هزار مورد بوده است. با توجه به پیری جمعیت کشور و برخی مشکلات دیگر، آمار مبتلایان و افراد در معرض پوکی استخوان در کشور به طرز نگران کننده ای رو به افزایش است. از این رو می بایست سیاست های دقیقی در این زمینه اتخاذ شده و مردم نیز از سویی با تصمیمات درست و ایجاد تغییراتی در سطح زندگی خود از این خطر پنهان دور بمانند.

درمان پوکی استخوان

همان طور که گفته شد درمان قطعی و کاملی برای پوکی استخوان وجود ندارد. از جایی که این عارضه در سنین بالا رخ می دهد، درمان به خصوصی برای رفع کامل این عارضه نیز وجود ندارد. اما با رعایت برخی موارد و مصرف برخی داروها و یا ایجاد تغییرات مختلفی در سبک زندگی و رژیم غذایی می تواند از تشدید این بیماری جلوگیری کرده و از بروز بیشتر آن پیشگیری کرد. هنگامی که تمامی عوامل غیر ژنتیکی همانند کمبود مواد معدنی، مصرف مشروبات الکی و استعمال دخانیات، کم تحرکی و سایر عوامل مشابه را حذف کنیم، از بروز بیشتر و تشدید پوکی استخوان پیشگیری به عمل آمده و این عارضه کنترل خواهد شد. در ادامه برخی از مهم ترین روش های پیشگیری از پوکی استخوان را با یکدیگر مرور خواهیم کرد.

در اختیار داشتن یک رژیم غذایی سالم و حاوی مقادیر مناسب مواد معدنی و ویتامین های می تواند یکی از مهم ترین روش ها برای پیشگیری از پوکی استخوان باشد. دریافت مقادیر کافی کلسیم و ویتامین دی در روز می تواند سلامت استخوان ها را تضمین کرده و باعث پیشگیری از پوکی استخوان شود. این مقادیر را می توانید از طریق غذا و یا مکمل های ذایی تامین کنید. علاوه بر این ها، مصرف آهن، روی و منیزیم نیز می تواند در پیشگیری از پوکی استخوان مفید واقع شود. به طور کلی مصرف طیف وسیعی از مواد معدنی می تواند در حفظ سلامتی استخوان های بدن شما و پیشگیری از پوکی استخوان مفید واقع شود. همچنین می توانید در این مسیر از پکیج گیاهی درمان پوکی استخوان پارسی سلامت بهره برده و با غنی کردن رژیم غذایی خود از املاح معدنی و مفید، به روند پیشگیری از پوکی استخوان کمک کنید.

هر چه کم تحرکی می تواند به پوکی استخوان منجر شود، ورزش کردن و تحرک بالا می تواند باعث حفظ سلامتی استخوان ها و قوی شدن آن ها شود. ورزش کردن علاوه بر مزایای بسیاری که برای سلامتی کلی بدن دارد، می تواند به قدرتمند تر شدن استخوان ها و عضلات شما منجر شده و افزایش اسقامت شده و برای سلامت استخوان ها مفید است.

روش های پیشگیری از پوکی استخوان 
روش های پیشگیری از پوکی استخوان

 

ترک کردن عادات اشتباه و مضری همچون مصرف مشروبات الکلی، استعمال دخانیات و مصرف اعتیاد گونه نوشیدنی های گاز دار می تواند روند پوکی استخوان را متوقف کرده و باعث سلامتی آن ها شود. مصرف نوشیدنی ها الکلی و گازدار برای سلامتی استخوان ها بسیار مضر بوده و روند پوکی استخوان را تسریع می کند. اگر به این عادات اشتباه مبتلا هستید، لازم است در روند درمان پوکی استخوان آن ها را کنار گذاشته و با عادات سالم و مفیدی همچون ورزش کردن و مصرف مواد غذایی سالم و مفید جایگزین کنید.

سخن پایانی

همان طور که گفته شد، پوکی استخوان یکی از بیماری ها و معضلات بسیار شایع است که می تواند برای هر کسی رخ دهد. این بیماری خاموش بوده و در مراحل اولیه علائمی از خود نشان نمی دهد. این می تواند زنگ خطری برای همه ما باشد تا این بیماری را جدی گرفته و بیش از پیش به آن اهمیت دهیم. به همین مناسبت 20 اکتبر مصادف با 28 مهر ماه هر سال از سوی بهداشت جهانی روز جهانی پوکی استخوان نامگذاری شده و اطلاع رسانی های وسیعی برای پیشگیری از آن انجام می شود.