روش های جلوگیری از زخم معده

روش های جلوگیری از زخم معده

روش های جلوگیری از زخم معده | یکی از بیماری های شایعی که افراد زیادی ممکن است با آن در طول زندگی شان دست و پنجه نرم کنند، زخم معده است. در مقاله امروز کارشناسان پارسی سلامت قصد دارند، در این مقاله درباره بیماری زخم معده، علائم، علت و روش های درمان آن صحبت کنند. پس تا انتها با ما همراه باشید…

زخم معده چیست؟

بیماری زخم معده یک بیماری ناراحت کننده و دردناک است که ناحیه شکم بیمار را درگیرم ی کند. درواقع این بیماری شامل یک سری زخم های گوارشی می شود که نه تنها روی معده تاثیر می گذارد بلکه روده کوچک را هم نیز گرفتار می کند. درواقع شما زمانی به بیماری زخم معده دچار می شوید که لایه مخاطی معده که از بافت معده در مقابل اسید آن محافظت می کند، نازک می شود و در نتیجه اسید معده وارد بافت معده می شود و ایجاد زخم می کند.

اما چرا این اتفاق برای معده ما رخم می دهد؟ برای اینکه بتوانیم به بهترین شکل ممکن بیماری زخم معده خود را درمان کنیم، لازم است که آشنایی کاملی با علائم و علل ایجاد آن داشته باشیم. حالا که با تعریفی درباره زخم معده آشنا شدید، باید ببینم مگر ما چه می کنیم که این لایه مخاطی روی معده ما نازک می شود و باعث ایجاد زخم در آن می گردد؟

جلوگیری از زخم معده
جلوگیری از زخم معده

علت زخم معده چیست؟

همان طور که گفتیم یک معده سالم دارای پوشش مخاطی است که از آن در مقابل اسید معده محافظت می کند. حالا به هر دلیلی که این پوشش آسیب ببیند می تواند منجر به زخم معده شود. در گذشته ادعا می شد که زخم معده به دلیل مصرف غذا های تند و پر ادویه می باشد و یا استرس تاثیر زیادی روی آن دارد. اما امروزه محققان دریافتند که یکی از شایع ترین دلایل ابتلا به زخم معده وجود باکتری در معده به نام هلیکوباکتر است.

البته اگر سیگار بکشید، تنباکو مصرف کنید و یا دائما از مسکن هایی مانند بروفن استفاده کنید ممکن است این وضعیت در شما تشدید شود. خیلی ها هنوز هم اعتقاد دارند زمانی که در موقعیت های استرس زا قرار می گیرند، درد معده آن ها تشدید می شود، اما امروزه گفته می شود این افراد بیشتر در معرض ابتلا به بیماری زخم استرس هستند تا زخم معده و تا اینجا ثابت شده است که استرس ارتباطی با زخم معده ندارد، اما شاید در موارد حاد تر بتواند آن را بدتر کند.

علاوه بر این گفته می شود، این بیماری ژنتیکی است و در افرادی که سابقه خانوادگی دارند، احتمال بروز آن بیشتر است. حالا با آشنایی درباره علت های این بیماری، شاید بهتر بتوانیم روش های جلوگیری از زخم معده را هم کشف کنیم. در ادامه همراه ما باشید تا درباره روش های جلوگیری از زخم معده بیشتر صحبت کنیم… اما قبل از آن بد نیست درباره علائم زخم معده بدانیم تا آن را با بیماری های دیگر اشتباه نگیریم.


 

 

علائم بیماری زخم معده

معمولا این گونه گزارش داده شده است که بیماران یک ساعت بعد از صرف غذا دچار درد زخم معده می شوند و تا چندین ساعت با آن در گیر هستند به طوری که حتی نیمه شب فرد را از فرط درد بیدار می کند. یکی دیگر از علائم زخم معده این است که زمانی که معده شما خالی است، درد بیشتری را تجربه می کنید. بنابراین شاید یکی از روش های جلوگیری از زخم معده همین موضوع باشد که هیچ وقت به خودمان گرسنگی ندهیم.

برخی از بیماران هم این گونه گزارش داده اند که چندین هفته هیچ علائمی از درد و مشکلات زخم معده نداشته اند، اما مجددا بعد از مدتی تمامی علائم آن ها برگشته است. در این صورت ضروری است که حتما به پزشک مراجعه کنید. دردی که بیماران زخم معده تجربه می کندن به این صورت است که معمولا یک درد همراه با سوزش از ناحیه جناغ سینه تا بالای ناف احساس می شود. علاوه بر این این بیماران ممکن است سوءهاضمه را هم تجربه کنند.

بیمارانی که از مشکل زخم معده رنج می برند، بعد از صرف غذا یا دچار سکسه می شوند و یا مدام آروغ می زنند. حتی در مواردی به دلیل افزایش حجم مایعات در معده بیمار، حالت تهوع را هم تجربه می کنند که این موضوع بیشتر صبح ها و زمانی که بیدار می شوند، مشهود است. معمولا علائم این بیماری ارتباط مستقیمی با شدت آن دارد. اما همانطور که گفتیم شایع ترین علائم آن، درد و سوزش ناحیه قفسه سینه و شکم است و خصوصا زمانی که معده شما خالی است، درد بیشتری را تجربه می کنید به طوری که شاید ساعت ها با آن درد درگیر باشید.

جلوگیری از زخم معده
جلوگیری از زخم معده

اگر بخواهیم لیستی از علائم این بیماری ارائه دهیم می توانیم به موارد زیر اشاره کنیم:

بهتر است اگر این علائم را دارید، هرچه زودتر به پزشک خود مراجعه کنید و درمان را زیر نظر ایشان ادامه دهید چرا که اگر این مشکلات درمان نشوند، درد های شما بدتر و زخم های معده نیز عمیق تر می شود.

جلوگیری از زخم معده با این چند راه کار ساده

برای جلوگیری از زخم معده باید تا جایی که می شود کاری کنیم تا علائم بالا را در خودمان کم کنیم. برای این منظور سعی کنید موارد زیر را رعایت کنید:

اما برای اینکه همیشه معده ای سالم داشته باشید لازم است که با روش های جلوگیری از زخم معده آشنا باشید. از جمه روش های جلوگیری از زخم معده این است که تا می توانید غذایی که میل می کنید را بجوید تا در دهان تبدیل به مایع شود. علاوه بر این سعی کنید به عنوان یک راه برای جلوگیری از زخم معده هیچ وقت نوشیدنی های خیلی داغ و یا خیلی سرد را میل نکنید.

جلوگیری از زخم معده
جلوگیری از زخم معده

توضیحات تکمیلی درباره جلوگیری از زخم معده

یادتان باشد استرس، ناراحتی و عصبانیت یکی از عوامل تحریک کننده زخم معده است، به همین دلیل برای جلوگیری از زخم معده هم که شده، دنیا را به کام خود تلخ نکنید و سعی کنید با مشکلات به شیوه ای غیر از غصه خوردن و استرس گرفتن رفتار کنید. همانطور که گفتیم یکی از راه های جلوگیری از زخم معده ترک سیگار است، پس این موضوع را هم جدی بگیرید.

اگر علاقه مند به مصرف برنج هستید، تا می توانید برنج کمتری میل کنید و ترجیها بدون چربی باشد. یکی از روش های جلوگیری از زخم معده این است که معده خود را خالی نگه ندارد به همین دلیل توصیه کارشناسان پارسی سلامت به شما این است که وعده های غذایی خود را به پنج وعده تقسیم کنید و هر بار در حجم کم ولی به دفعات زیاد غذا میل کنید.

یکی از راه های جلوگیری از زخم معده این است که همراه با غذای خود پیاز مصرف کنید. ترجیحا پیاز خام را انتخاب کنید اما اگر دوست ندارید، پیاز پخته شده هم می تواند مصرف کنید. اگر می خواهید گوشت مصرف کنید، سعی کنید آن ها را آب پز شده یا کباب شده مصرف کنید.

یکی دیگر از روش های جلوگیری از زخم معده حذف چای خیلی داغ و جوشیده است. علاوه بر این بهتر است از مصرف قهوه، کاکائو، شکلات و نوشابه ها و نوشیدنی های گازدار به شدت پرهیز کنید. ترشی ها و شوری ها را از سفره خود حذف کنید. تا میتوانید استفاده از ادویه جات تند مانند زنجبیل، خردل، میخک و … را کم کنید.

یکی از راه های ساده جلوگیری از زخم معده این است که آب میل کنید. آب یک راه پیشگیری خیلی خوبی است. یادتان باشد اگر می خواهید هیچ وقت دچار زخم معده نشوید، سوسیس و کالباس و به طور کلی فست فود ها را از برنامه غذایی خود حذف کنید و یا مصرف آن را به حداقل برسانید.

یکی از موضوعاتی که باید برای جلوگیری از زخم معده در نظر بگیرید، توجه به نان مصرفی تان است. اگر می خواهید همیشه معده ای سالم داشته باشید، تا می شودا ز مصرف نان های حجیم و غیر برشته که بیشتر حالت خمیری دارند پرهیز کنید. برای مثال مصرف نان سنگک و یا نان های فانتزی را به حداقل برسانید و سعی کنید نان برشته بیشتری مصرف کنید.