با سنگ های کلیه خداحافظی کنید

با سنگ های کلیه خداحافظی کنید

با سنگ های کلیه خداحافظی کنید | شما هم اگر سنک کلیه داشته باشید ممکن است از شدت درد زیاد گریه کنید! هر چند پزشکان هنوز به درستی علت تشکیل بلورهای نمک و مواد معدنی در کلیه را نمی ‌دانند، اما یک چیز کاملا واضح است، سنگ کلیه با درد زیادی همراه است. سنگ کلیه در برخی افراد پس از ماه‌ ها صبر و انتظار و تحمل درد فراوان دفع می ‌شود. نکته مهمی که باید به آن توجه کرد این است که مهم نیست شما به سنگ کلیه دچار شدید یا نشدید، باید روش ‌های جلوگیری از ایجاد سنگ کلیه و یا پیشگیری از تشکیل دوباره سنگ کلیه را بدانید.

سنگ های کلیه
سنگ های کلیه

روش‌ های پیشگری از سنگ کلیه

اگر به این بیماری مبتلا هستید بهتر است در سبک زندگی خود تغییر ایجاد کنید. همان طور که پیش تر هم گفتیم، سنگ کلیه انواع مختلفی دارد که می توانید با معاینه و مشورت پزشک از نوع آن با خبر شد. اگر شما هم با مشورت پزشک به این مطلب پی بردید حال دیگر وقت آن است که در رژیم غذایی و سبک زندگی تان تغییری اساس ایجاد کنید و به درمان سنگ کلیه بپردازید. حتی اگر هنوز دچار این مشکل نشدید پس بهتر است از همین حالا کاری کنید که هیچ سنگی در کلیه تان شکل نگیرد.

به مقدار زیاد مایعات بنوشید

اصلا مهم نیست نوع سنگ کلیه تان چیست، برای این که به رفع آن کمک کنید و یا از تشکیل مجدد آن جلوگیری کنید، باید مقدار زیادی آب به بدن تان برسانید. آب موجب رقیق شدن ادرار شده و به این ترتیب از تغلیظ نمک ‌ها و مواد معدنی پیشگیری می شود.اما سوال اصلی که این جا به وجود می آید این است که باید چه مقدار مایعات نوشید؟ لازم است روزانه حداقل 2 لیتر ادرار دفع شود. اما اگر یک روز را به طور کامل بیرون و زیر آفتاب بودید باید حدود 4 لیتر یا چیزی حدود دو گالن آب بنوشید. شما باید کاری کنید تا میزان ادرارتان بیشتر شود.

به اندازه کافی کلسیم مصرف کنید

چیزی حدود 92 ٪ از سنگ‌ های کلیه را سنگ‌ های کلسیمی یا ترکیبات کلسیم تشکیل می ‌دهند. درصورتی که پزشکتان آخرین سنگ کلیه ی دفع شده را از نوع کلسیمی تشخیص داده باشد پس باید در میزان کلسیمی که وارد بدن تان می کنید دقت نمایید. اگر هم از کلسیم به عنوان مکمل غذایی استفاده می ‌کنید، لازم است حتما در این رابطه با پزشک خود مشاوره نمایید.

در اقدام بعدی باید مصرف مواد غذایی که شامل کلسیم است را محدود کنید. موادی مثل کره، پنیر، شیر حاوی مقدار زیادی کلسیم هستند. این را به یاد داشته باشید که اصلا نیازی نیست که مصضرف این مواد خوراکی را به طور کامل از برنامه غذایی تان حذف کنید تنها کافیست مقدار آن ها را محدود کنید. توجه داشته باشید که تقریبا تمامی کلسیمی که به بدن می ‌رسد از طریق فرآورده‌های لبنی تامین می‌ شود.

داروهای معده ای که مصرف می کنید را بررسی کنید

داروهایی که برای کنترل اسید معده مصرف می شوند حاوی مقادیر زیادی کلسیم می ‌باشند. اگر آنتی اسید مصرف می ‌کنید و سنگ کلیه کلسیمی دارید حتما به بروشور داخل جعبه آنتی اسید جهت اطلاع یافتن از ترکیبات آن مراجعه کنید. اگر متوجه شدید دارویی که مصرف می کنید دارای کلسیم است پس باید از آنتی اسید دیگری استفاده نمایید.

سنگ های کلیه
سنگ های کلیه

غذاهای حاوی اگزالات زیاد را کمتر مصرف کنید

تقریبا 60 ٪ تمام سنگ‌ های کلیه ی شناخته شده، از جنس کلسیم اگزالات هستند. اگر همه چیز در بدن شما درست کار کند، اگزالاتی که با خوردن سبزیجات و میوه ها مصرف می ‌کنید، دفع خواهد شد. اما درصورتی که سابقه سنگ ‌های اگزالات کلسیم دارید قطعا همه چیز درست عمل نمی ‌کند. پس شما می بایست مصرف غذاهای حاوی اگزالات زیاد را محدود کنید.

مواد غذایی که شامل اگزالات نیز عبارتند از:

منیزیم و ویتامین B6 مصرف کنید

براساس تحقیقاتی که توسط پژوهشگران سوئدی انجام شده، مصرف منیزیم به عنوان مکمل غذایی، احتمال ایجاد سنگ کلیه را تا 90 ٪ کاهش می ‌دهد. دانشمندان معتقدند که منیزیم به این دلیل موثر است که می تواند مثل کلسیم با اگزالات ترکیب شود. اما برخلاف کلسیم، احتمال تشکیل سنگ در نتیجه ترکیب منیزیم با اگزالات کم است. به علاوه ویتامین B6 موجب کاهش مقدار اگزالات در ادرار می ‌شود. در یک تحقیق با مصرف 10 میلی ‌گرم ویتامین B6 مقدار اگزالات ادرار کاهش یافت.

مصرف مواد غذایی حاوی ویتامین A را فراموش نکنید

این که نوع سنگ کلیه چیست یا کلیه شما چه نوع سنگی می سازد اصلا مهم نیست، چیزی که اهمیت دارد این است که با مصرف برخی مواد و ویتامین ها از تشکیل مجدد آن ها جلوگیری کنید. یکی از ویتامین هایی که با مصرف آن می توانید شکل مسیرهای عبور ادرار را حفظ و از شکل گیری دوباره سنگ های کلیه جلوگیری کنید، ویتامین A مباشد. مصرف روزانه 5000 واحد (برحسب واحد بین المللی) ویتامین A الزامی است. مصرف این مقدار ویتامین A به هیچ وجه دشوار نیست.

شما می توانید حتی این با مصرف برخی غذاهای این ویتامین را وارد بدن تان کنید. به عنوان مثال خوردن سیب زمینی شیرین را در برنامه تان قراردهید چرا که نصف پیمانه ی آن حاوی 7982 واحد ویتامین A است. همین مقدار هویج حاوی 10055 واحد ویتامین A است. از دیگر غذاهایی که از نظر ویتامین A غنی‌ هستند می ‌توان از زرد آلو، کلم بروکلی، طالبی، کدو تنبل و جگر نام برد. البته این مورد را نیز در نظر داشته باشید که به هیچ وجه نباید بدون مشورت پزشک به خوردن مکمل های خاوی این ویتامین بپردازید.

فعالیت کافی داشته باشید

در جریان خون افرادی که هیچ تحرکی ندارند و یا فعالیت شان بسیار کم است، مقدار زیادی کلسیم جمع می شود. کلسیم فراوانی در جریان خون افراد کم تحرک تجمع می ‌کند. فعالیت کافی سبب می شود کلسیم موجود در خون دوباره به استخوان بازگردد. به عبارت دیگر اگر مایل به تشکیل دوباره سنگ کلیه نیستید تمام روز یک جا ننشینید تا کلسیم فرصت کافی برای رسوب و تشکیل سنگ در کلیه نداشته باشد. از خانه خارج شوید، قدم بزنید و اگر شرایطش را دارید پیاده‌روی تند انجام دهید و یا به دوچرخه سواری مشغول شوید.

مقدار مصرف پروتئین را کنترل کنید

شاید برای تان جالب باشد که بدانید بین مقدار مصرف پروتئین و شکل گیری سنگ کلیه ارتباطی مستقیم وجود دارد. پروتین موجب افزایش مقدار اسید اوریک، کلسیم و ترکیبات فسفری در ادرار می‌ شود و همین عامل در برخی افراد منجبر به تشکیل سنگ در کلیه می شود. بنابراین افرادی که دارای سابقه تشکیل سنگ‌ های کلسیمی هستند و به خصوص آن ها که اسید اوریک و سنگ‌ های سیستین دارند باید در مصرف پروتئین بسیار دقت کنند. این دسته از افراد حداکثر مجاز به مصرف 180 گرم غذاهای حاوی پروتئین یعنی گوشت، پنیر، مرغ و ماکیان و ماهی می ‌باشند.

مصرف نمک را کاهش بدهید

درصورتی که سابقه ی تشکیل سنگ کلیه دارید و قصد دارید کاری کنید تا دیگر مثل قبل به این درد دچار نشوید، بهتر است همین حالا مصرف نمک را در برنامه غذایی تان محدود کنید. مقدار نمک مصرفی خود را باید به 2 تا 3 گرم در روز کاهش دهید. کاهش مصرف نمک به معنای کاهش مصرف غذاهای شور، مانند غذاهای گوشتی، چیپس، پنیرهای شور و کاهش مصرف نمک هنگام صرف غذاست.

ویتامین C را در حد متعادل مصرف کنید

آن دسته از افرادی که مستعد تشکیل سنگ ‌های اگزالات کلسیم ‌اند باید از مصرف زیاد ویتامین C پرهیز نمایند. مصرف مقدار زیاد این ویتامین منجر به افزایش تولید اکزالات و در نتیجه افزایش احتمال تشکیل سنگ می ‌شود. البته گنجاندن این مقدار ویتامین C در برنامه غذایی تقریبا غیر ممکن است. شاید برای تان جالب باشد که بدانید این مقدار تقریبا با خوردن روزانه 27 عدد پرتقال میافتد. بنابراین منظور ما از محدود کردن مصرف ویتامین C، بیشتر ویتامینی است که به عنوان مکمل غذایی و دارویی مصرف می ‌شود. در صورت مصرف ویتامین C مکمل، آن را حذف کنید.

از مصرف زیاد ویتامین D خودداری کنید

مصرف زیاد ویتامین D موجب افزایش کلسیم در تمام بدن می ‌شود. به همین دلیل مصرف بیش از 400 واحد مجاز نمی باشد.

سنگ های کلیه
سنگ های کلیه

پیشگیری دارویی سنگ کلیه

ممکن است در برخی موارد خاص، تغییر سبک غذایی هم برای پیشگیری از ایجاد سنگ کلیه کافی نباشد. اگر شما هم دچار چنین مشکلی هستید بهتر است با پزشک تان مشورت کنید و از داروهایی که در پیشگیری از تشکیل مجدد سنگ ها کمک تان می کنند استفاده کنید. البته لازم به ذکر است که مصرف برخی از داروها می تواند باعث ایجاد سنگ کلیه شود. این داروها عبارتند از:

با پارسی سلامت نیازی به مصرف داروهای شیمیایی ندارید

اگر در طول زندگی تان حداقل یک بار برای درمان سنگ کلیه مجبور به استفاده از سنگ شکن یا انجام عمل جراحی شده باشید پس حتما می دانید که این نوع درمان چقدر دردناک است. حتی ممکن است که به دلیل شرایط خاص و مشغله ای که دارید حتی نتوانید از یک رژیم غذایی مناسب نیز پیروی کنید، پس بهترین راه چیست؟ چه کار باید کرد؟

ما به شما خرید و استفاده از پکیج درمان سنگ کلیه پارسی سلامت را پیشنهاد می کنیم. این پکیج ترکیبی از عرق های با کیفیتی هستند که خواص بسیار زیادی دارند و می توانند هریک شما را از شر سنگ های کلیه حال از نوعی که باشند، خلاص کنند. یکی از گیاهانی که در این پکیج وجود دارند، گیاه زنیان است که خاصیت ضد عفونی کننده و ضد درد دارد و می تواند به تسهیل درد سنگ کلیه و رفع سنگ کلیه کمک کند. یکی دیگر از گیاهان دارویی در این پکیج سیاه دانه است که شکننده سنگ کلیه بوده و مصرف آن باعث نرم شدن سنگ ها و باز شدن مجاری برای دفع آن ها می شود. گیاهان خارشتر و خارخاسک سنگ هایی که در مجاری ادراری هستند را به راحتی دفع می کنند.