10 روش موثر برای کنترل قند خون

10روش موثر برای کنترل قند خون

10 روش موثر برای کنترل قند خون | قند خون زمانی بالا می رود که بدن نتواند قند را به شکل درست به سلول ها منتقل کند. در صورت عدم کنترل سطح قند خون بالا ممکن است که به بیماری دیابت مبتلا شوید. در یک تحقیق انجام شده مشخص شد  که در اکثر کشورهای دنیا 15 درصد بزرگسالان  دیابت نوع 2 دارند ، و حدود 30 درصد نیز در مرحله پیش دیابتی قرار می گیرند. این آمار نشان می دهد که نزدیک به 50 درصد از افراد در کل دنیا به نوعی با این بیماری درگیر هستند. مشکلات و بیماری های مربوط به قند خون با توجه به سبک زندگی این روزها به بخشی از زندگی بسیاری از افراد تبدیل شده و به همین دلیل باید برای کنترل آن به فکر چاره ای بود.

روش های مختلفی برای کنترل قند خون وجود دارد، که بعضی از آنها طبیعی و بعضی دیگر به شکل دارویی است. استفاده از برخی گیاهان دارویی، تغییر سبک زندگی و بعضی از خوراکی ها کمک می کند تا کنترل بهتری بر روی سطح قند خون داشته باشید. برای مثال پیکج درمان قند خون پارسی سلامت به شما کمک می کند تا قند خونتان را کنترل کنید. این پکیج شامل چهار بطری عرق گیاهی است و شامل عرق خر مریم، شوید، برگ زیتون، گزنه و … بوده که در ترکیب با یکدیگر اثر فوق العاده موثری در کنترل قند خون دارند. در کنار استفاده از عرقیجات گیاهی، می توانید از روش های طبیعی دیگر هم استفاده کنید که در ادامه با تعداد از آنها آشنا می شوید

به طور منظم ورزش کنید

هیچ چیز به اندازه تحرک بدنی بر روی سلامت انسان تاثیر نمی گذارد. ورزش منظم باعث کاهش وزن شده و حساسیت به انسولین را هم بیشتر می کند. افزایش حساسیت به انسولین یعنی سلولهای بدن بهتر می توانند از قند موجود در جریان خون استفاده کنند. ورزش به عضلات کمک می کند تا از قند خون برای انرژی و انقباض عضلات استفاده کند. بنابراین اگر در کنترل قند خون مشکلی دارید ، باید مرتبا قند خونتان را چک کرده و با توجه به میزان آن فعالیت های مختلف را انتخاب کنی. متخصصین ورزش هایی مثل وزنه برداری ، پیاده روی سریع ، دویدن ، دوچرخه سواری ، رقص ، پیاده روی ، شنا و … برای افرادی که مشکل قند خون بالا دارند را توصیه می کند.

مصرف کربوهیدرات را کنترل کنید

بدن کربوهیدرات ها را به قندها (عمدتا گلوکز) تقسیم کرده و بعد از آن انسولین این قندها را به سلول های بدن منتقل می کند. وقتی مقدار زیادی کربوهیدرات می خورید و یا انسولین بدنتان خوب عمل نمی کند، این فرآیند از کار می افتد و در نتیجه گلوکز به جای اینکه به سلول برسد و سلول آن را مصرف کند، در خون باقی می ماند و در نتیجه دچار افزایش سطح قند خون می شوید.

یکی از روش هایی طبیعی برای جلوگیری از این موضوع، کنترل مصرف کربوهیدرات است. در بعضی ز رژیم های غذایی به این موضوع توجه شده و در صورت داشتن یک برنامه غذایی مناسب و متناسب با شرایط جسمی که دارید نگرانی برای میزان مصرف کربوهیدرات ندارید. اما اگر چنین رژیم غذایی هم نداشته باشید، کافی است از میزان کربوهیدرات که هر روز مصرف می کنید آگاه باشید و تا جای ممکن مصرف آن را کاهش دهید. مطالعات زیادی بر روی ارتباط قند خون و مصرف کربوهیدرات انجام شده و نتایج این مطالعات نشان می دهد که رژیم کم کربوهیدرات به کاهش سطح قند خون کمک کرده و از افزایش قند خون جلوگیری می کند. علاوه بر این ، یک رژیم غذایی کم کربوهیدرات در طولانی مدت نیز به کنترل سطح قند خون کمک کند.

مصرف فیبر را افزایش دهید

فیبر هضم کربوهیدرات و جذب قند را کند می کند. به همین دلایل ، باعث افزایش تدریجی سطح قند خون می شود. علاوه بر این ، نوع فیبری که می خورید نیز در این موضوع نقش دارد. فیبر دو نوع است: نا محلول و محلول. با وجود اینکه هر دو نوع فیبر مهم هستند ، اما تحقیقات نشان ثابت کرده است که به طور خاص فیبر محلول در آب سطح قند خون را کاهش می دهد.

علاوه بر این ، رژیم غذایی با فیبر بالا به بهبود کنترل قند خون و کاهش سطح قند خون ، و در نتیجه کنترل دیابت نوع 1 نیز کمک می کند. غذاهایی که فیبر زیادی دارند شامل انواع سبزیجات ، میوه ها ، حبوبات و غلات کامل است. میزان توصیه شده مصرف روزانه فیبر برای خانمها حدود 25 گرم و برای آقایان 38 گرم در روز است.

به اندازه کافی آب بنوشید

نوشیدن آب کافی کمک می کند تا سطح قند خون را در حد سالم حفظ کنید. علاوه بر جلوگیری از  دچار کمبود آب شدن بدن، به کلیه ها  هم کمک می کند تا قند خون اضافی را از طریق ادرار دفع کنند. مطالعات موردی نشان می دهند کسانی که آب بیشتری می نوشند ، کمتر در معرض خطر ابتلا به قند خون بالا قرار می گیرند. نوشیدن آب به طور منظم باعث آبرسانی مجدد خون شده ، سطح قند خون را کاهش می دهد و خطر دیابت را کم می کند. این نکته را در نظر داشته باشید که مصرف شربت ها و یا سایر نوشیدنی هایی که در تهیه آنها از آب استفاده شده  به خاطر داشته باشید که بهترین مصرف آب و سایر نوشیدنی های غیر کالری است. نوشیدنی های شیرین شده با قند باعث افزایش گلوکز خون ، افزایش وزن و افزایش خطر دیابت می شوند.

به شاخص گلیسمی غذاها توجه کنید

شاخص گلیسمی برای ارزیابی پاسخ قند خون بدن به غذاهای حاوی کربوهیدرات ایجاد شد. این شاخص نشان می دهد که میزان و نوع کربوهیدرات ها چطور بر میزان قند خون تاثیر می گذارد. مطالعات نشان داده که خوردن غذاهای با شاخص گلیسمی پایین باعث کاهش سطح قند خون در طولانی مدت در بیماران دیابتی نوع 1 و 2 می شود. اگرچه شاخص گلیسمی مواد غذایی مهم است ، مقدار کربوهیدرات مصرفی نیز مهم است. مواد غذایی با شاخص گلیسمی پایین شامل غذاهای دریایی ، گوشت ، تخم مرغ ، جو دوسر ، جو ، لوبیا ، عدس ، حبوبات ، سیب زمینی شیرین ، ذرت ، یام و سبزیجات غیر نشاسته ای است.

حجم غذا را کنترل کنید.

کنترل حجم غذایی که می خورید برای تنظیم میزان کالری اهمیت دارد و در نتیجه به کاهش وزن کمک می کند. کنترل وزن باعث افزایش سطح قند خون سالم شده و خطر ابتلا به دیابت نوع 2 را کاهش می دهد. از چند نکته مفید زیر برای کنترل حجم وعده های غذایی خود استفاده کنید:

کنترل قند خون
کنترل قند خون

سطح استرس را کنترل کنید

استرس بر سطح قند خون تاثیر می گذارد. هورمون هایی مثل گلوکاگون و کورتیزول زمانی که در زمان استرس ترشح شده و این هورمون ها باعث بالا رفتن سطح قند خون می شوند. مطالعات نشان می دهد که ورزش و مدیتیشن به طور قابل توجهی استرس را کم کرده و سطح قند خون را کاهش می دهد. ورزش ها و روش های آرام سازی ذهن مثل یوگا و تمرینات تنفسی نیز می توانند مشکلات ترشح انسولین را در دیابت مزمن اصلاح کنند.

خواب کافی و با کیفیت داشته باشید

خواب کافی نه تنها در وجود آوردن احساس خوب نقش دارد بلکه برای سلامتی لازم و ضروری است. عادت های بد در خوابیدن و کمبود استراحت نیز از جمله مواردی هستند که بر میزان قند خون و حساسیت به انسولین تاثیر می گذارند. کم خوابی اشتها را افزایش می دهد و در نتیجه باعث افزایش وزن می شود. کمبود خواب باعث کاهش ترشح هورمون های رشد و افزایش سطح کورتیزول می شود. هر دو این موارد نقش مهمی در کنترل قند خون دارند.

غذاهای سرشار از کروم و منیزیم بخورید

سطح بالای قند خون و دیابت با کمبود ریز مغذی ها ارتباط دارد. به عنوان مثال می توان به کمبود مواد معدنی کروم و منیزیم اشاره کرد. کروم در متابولیسم کربوهیدرات و چربی نقش دارد و به کنترل سطح قند خون کمک می کند. مطالعات انجام شده بر روی بیماران دیابتی نشان داد که کروم در کنترل طولانی مدت قند خون تاثیر گذار است. این نتایج کاملا قطعی نیستند و هنوز برای اثبات آنها به تحقیقات بیشتری نیاز است. غذاهای سرشار از کروم شامل زرده تخم مرغ ، غلات با سبوس زیاد ، قهوه ، آجیل ، لوبیای سبز ، کلم بروکلی و گوشت است.

کنترل قند خون
کنترل قند خون

منیزیم نیز به تنظیم میزان قند خون کمک می کند و کمبود آن با خطر ابتلا به دیابت ارتباط دارد. در مطالعات انجام شده مشخص شد، افرادی که به اندازه کافی منیزیم دریافت می کنند تا 50 درصد کمتر  در معرض خطر دیابتی شدن قرار دارند. غذاهای سرشار از منیزیم شامل سبزیجات با برگ تیره ، غلات کامل ، ماهی ، شکلات تلخ ، موز ، آووکادو و لوبیا است.

از پکیج درمان قند خون پارسی سلامت استفاده کنید

پیکج درمان قند خون پارسی سلامت به شما کمک می کند تا قند خونتان را کنترل کنید. این پکیج شامل چهار بطری عرق گیاهی است و شامل عرق خر مریم، شوید، برگ زیتون، گزنه و … بوده که در ترکیب با یکدیگر اثر فوق العاده موثری در کنترل قند خون دارند. این پکیج شامل چهار بطری عرق گیاهان دارویی است که بطری اول شامل عرق شنبلیه، یونجه، خار مریم، شوید سیر بوده و بطری دوم شامل ترکیب کاسنی، مریم گلی، برگ گردو، بطری سوم شامل ترکیب برگ زیتون، گزنه بومادران و بطری چهارم حاوی ترکیب بوقناق و دارچین است. با استفاده از این پکیج به راحتی می توانید قند خون خود را کنترل کرده و دیگر نگران بالا رفتن آن نباشید. این پکیج برای کسانی که قند خون بالایی دارند و یا از مصرف زیاده از حد قرص های کنترل قند خون خسته شده اند به شدت پیشنهاد می شود.