بی خوابی و تاثیر آن بر بدن

بی خوابی و تاثیر آن بر بدن

بی خوابی و تاثیر آن بر بدن | بی خوابی از مشکلات و معضلاتی است که ممکن است زندگی بسیاری از افراد را مختل کرده باشد. احتمالا شما نیز حتی برای یک بار هم که شده است، دچار بی خوابی شده و مشکلاتی ناشی از آن برای شما به وجود آمده یا احساس نگرانی و اضطراب کرده اید. با چند بار نخوابیدن در بعضی از شب ها، احتمالا عصبانی شده اید! اکنون فکر کنید افراد بسیاری هستند که به کم خوابی و بی خوابی دچار بوده و شب های زیادی پشت سر هم می بایست با این مشکل سر و کله بزنند. بی خوابی دلایل متفاوتی ممکن است داشته باشد و از سویی دیگر نیز، تاثیرات سو بسیاری بر روی بدن انسان می گذارد. با پارسی سلامت همراه باشید تا با این معضل بیشتر آشنا شده و تاثیرات آن بر روی بدن را مورد بررسی قرار دهیم.

بی خوابی و تاثیر آن بر بدن
بی خوابی و تاثیر آن بر بدن

بی خوابی چیست؟

بی خوابی و کم خوابی یک اختلال خواب است که باعث می شود به خواب رفتن به کاری طاقت فرسا، سخت و گاهی غیر ممکن تبدیل شود. بی خوابی معضلی است که در آن فرد به طور مستمر از به خواب رفتن عاجز بوده و به دفعات متعدد از خواب و زودتر از موعد بیدار شده و با به خواب رفتن مجدد مشکل دارد. بسیاری از متخصصان بی خوابی را یک بیماری نمی دانند، بلکه آن را نشانه و علایم یک بیماری می دانند. بسیاری از دلایل و ریشه های بی خوابی به مشکلات روحی روانی همانند تنش، استرس و اضطراب، ترس، تنهایی، افسردگی و مصرف برخی محرک ها و داروها دانست. بی خوابی ممکن است در تمامی سنین و شرایط رخ دهد اما معمولا با بالا رفتن سن میزان آن نیز افزایش می یابد.

انواع بی خوابی:

به طور کلی می توان بی خوابی را به سه دسته کلی گذرا، حاد و مزمن تقسیم بندی کرد.

بی خوابی گذرا همان طور که از نام آن پیداست، گذرا بوده و پس از مدت کوتاهی از بین می ورد. این نوع از بی خوابی معمولا بین چند روز تا یک هفته ادامه داشته و پس از آن از بین می رود.

بی خوابی حاد از نوع گذرا شدید تر بوده و زندگی فرد را بیشتر تحت تاثیر قرار می دهد. این نوع بی خوابی از شایع ترین انواع آن است که بسیاری افراد آن را تجربه می کنند. بی خوابی حاد ممکن است بین سه هفته تا حدود 6 ماه نیز ادامه داشته باشد.

بی خوابی مزمن بدترین نوع بی خوابی است که بیش از یک سال طول کشیده و برای مدت بسیار طولانی زندگی فرد را مختل می کند. این نوع بی خوابی معمولا از مشکلات روحی روانی نشئت گرفته و عوارض بسیار بدی برای بدن افراد دارد. همچنین بسیاری از افرادی که به این نوع بی خوابی دچار شده اند، دارای بیماری زمینه ای بوده اند.

بی خوابی و تاثیر آن بر بدن
بی خوابی و تاثیر آن بر بدن

آیا بی خوابی علائمی دارد؟

مشخصه اصلی بی خوابی به شکل ساده همان نخوابیدن است. اما به طور کلی سخت به خواب رفتن، بیدار شدن در طول شب، بیدار شدن در صبح خیلی زود، احساس بی حالی و کسلی بعد از خواب، خواب آلودگی در طول روز، استرس، افسردگی، اضطراب، نگرانی در مورد خواب و عدم تمرکز نیز از علائم ونشانه های بی خوابی است.

علل بی خوابی

همان طور که گفته شد، بی خوابی ممکن است علل متفاوتی داشته باشد. در ادامه برخی از مهم ترین علل آن را بررسی می کنیم:

سترس را می توان یکی از دلایل اصلی بی خوابی دانست. این استرس ممکن است مربوط به مسائل مختلف بوده باشد و با کاهش تمرکز و مصرف بخش زیادی از انرژی مغز بر روی نگرانی ها، ترس ها و اضطراب ناشی از موضوعات مختلف، مانع از استراحت و به خواب رفتن ذهن می شود.

ختلالات اضطرابی، اختلالات استرسی و افسردگی می تواند از عوامل اصلی بی خوابی و کم خوابی افراد باشد.

مصرف برخی داروها می تواند بر روی الگوی خواب افراد اثر گذاشته و خواب آن ها را مختل کند. برخی داروهای ضد افسردگی، داروهای کنترل کننده فشار خون وآسم بر روی خواب اثر گذاشته و آن را مختل می کنند

پیروی از الگوهای غذایی نادرست همانند دیر شام خوردن یا مصرف برخی محرک ها در عصر یا شب می تواند باعث بی خوابی و کم خوابی شود.

به همراه داشتن برخی عادت های بد خوابیدن ممکن است به شدت بر روی کیفیت و کمیت خواب شما اثر گذاشته و باعث کم خوابی و بی خوابی شود. دیر خوابیدن، استفاده زیاد از موبایل و یا تماشای صفحات دیجیتال به مدت طولانی قبل از خواب، مکان نامناسب برای خواب و غیره می تواند بی خوابی و کم خوابی به همراه آورد.

بی خوابی عوارض بسیاری دارد و ممکن است تاثیرات بسیار سو و بدی بر روی تمامی فعالیت های ذهنی و بدنی بگذارد. ذهن از اصلی ترین و مهم ترین اجزای بدن است که تمامی فعالیت های فیزیکی و ذهنی انسان را کنترل می کند. ذهن برای فعالیت سالم خود نیاز به استراحت و خواب سالم بین 6 الی 8 ساعت در روز دارد. اگر ذهن به مقدار کافی استراحت نکرده باشد، بدون شک مشکلات بسیاری برای بخش های مختلف بدن به وجود خواهد آمد. از جمله این مشکلات و عوارض می توان به این موارد اشاره کرد: کاهش تمرکز، افزایش خطر اختلالات عصبی، توهم، پرخاشگری، ضعف سیستم ایمنی بدن، افسردگی، بد خلقی، سر درد، مشکلات حافظه، مشکلات گوارشی، افزایش وزن، دیابت و … .

بی خوابی در ایران

بررسی دقیقی در زمینه تعداد مبتلایان به بی خوابی در ایران وجود ندارد اما تخمین زده می شود بین 10 الی 12 میلیون نفر در ایران مبتلا به بی خوابی باشند. با توجه به جمعیت ایران می توان گفت بی خوابی یکی از مشکلات و معضلات رایج در زندگی ایرانیان است. با توجه به افزایش بیماری های روحی رونی و مشکلات و معضلات در پی آن ها، آمار رو به رشد بی خوابی در ایران نگران کننده خواهد بود.

تشخیص بی خوابی

در صورت بروز بی خوابی، لازم است که به دنبال علت یا علل آن بر آمد و برای رفع آن اقدام کنید. اگر می دانید با شروع مصرف دارویی جدید، رخ دادن اتفاقی ناگوار یا مسائلی از این قبیل دچار بی خوابی شده اید، لازم است که وضعیت خود را به دقت بررسی کرده و در صورت احساس نیاز یا خطر به دیبال رفع آن باشید. اگر پس از چند روز بی خوابی شما رفع و الگوی خواب شما به حالت قبل بازگشت، دچار بی خوابی گذرا بوده اید و جای نگرانی خاصی وجود ندارد. اما اگر طولانی تر شد، لازم است به متخصص مراجعه کرده و در پی یافتن دلایل آن و رفع این معضل برآیید. معمولا در این مرحله با مطالعه بالینی و فیزیکی، بررسی عادت ها و الگوی خواب می توان بی خوابی را تشخیص داد.

درمان بی خوابی:

قدم اول در درمان بی خوابی، تشخیص درست علت یا علل آن است. پس از تشخیص صحیح بی خوابی و مشخص شدن نوع آن، مطابق با شرایط متخصص روش های درمانی مختلفی را توصیه خواهد کرد. یکی از رایج ترین درمان های برای بی خوابی، درمان شناختی است که در آن افکاری که باعث بیدار ماندن فرد می شود را کنترل و حذف می کنند. راهکار هایی همچون کنترل محرک، تمدد اعصاب، محدود کردن خواب و درمان با نور از متدهایی هستند که در این روش درمانی مورد استفاده قرار می گیرند. برخی پزشکان و متخصصان نیز داروهایی برای بیماران تجویز می کنند تا بیماران بتوانند با کمک آن ها به خواب بروند.

بی خوابی و تاثیر آن بر بدن
بی خوابی و تاثیر آن بر بدن

پس از تشخیص علت یا علل بی خوابی، علاوه بر مراجعه به پزشک و متخصص و مشورت با او، می توانید با ایجاد تغییراتی در سبک زندگی، اصلاح الگوی خواب و عادت ها، اصلاح برنامه غذایی و در اختیار گرفتن یک رژیم غذایی مناسب، استفاده از برخی گیاهان دارویی و امثالهم می تواند به شما در رفع بی خوابی و برگشتن به حال قبلی کمک کند. پارسی سلامت با توجه به رشد نگران کننده این معضل در جامعه، پکیج محلول بهبود خواب را عرضه می کند که هم اکنون می توانید از مزایای بی شمار آن بهره مند شده و بی خوابی و کم خوابی خود را به راحتی درمان کنید.

سخن پایانی

بی خوابی از مشکلات و معضلاتی است که می بایست جدی گرفته شود. نادیده گرفتن بی خوابی و کم خوابی می تواند صدمات جبران ناپذیری به جسم و روح زده و سلامتی شما را به خطر بیندازد. پس از مشاهده اولین علایم بی خوابی و کم خوابی، شرایط و وضعیت خود را در نظر گرفته و در صورت تداوم این موضوع، به متخصص و پزشک مراجعه کنید. در کنار آن ها نیز می توانید با ایجاد تغییرات و اصلاحاتی در سبک زندگی خود و بهره مندی از فعالیت های مفیدی همچون ورزش، استراحت، پیاده روی، یوگا و سایر فعالیت های فیزیکی مفید بهره مند شده و به بهبود خواب خود کمک کنید. از موارد مهم دیگری نیز که می بایست به آن توجه کنید دوری از فضای مجازی و استفاده بیش از حد از تلویزیون، رایانه و موبایل است. استفاده بیش از حد از این موارد آن هم در آخر شب می تواند خواب شما را مختل کرده و مشکلاتی برای شما به وجود آورد.