سنگ کلیه و مشکلات آن!

سنگ کلیه و مشکلات آن!

سنگ کلیه و مشکلات آن | سنگ های کلیه معمولاً رسوبات سخت و املاحی با غلظت بالا در ادرار هستند که به مرور در کلیه ها ته نشین شده و رسوب می کنند به شکلی که همین املاح نمکی بظاهر نرم به مرور زمان تبدیل به سنگ های آهکی بسیار سختی در کلیه ها شده که گاهاً با درد و التهاب همراه می شوند. تشکیل این سنگ ها معمولاً علل مختلفی دارد که در ادامه ی مقاله با سایت پارسی سلامت به آنها خواهیم پرداخت.

سنگ کلیه در هرکجای دستگاه ادراری از سمت کلیه تا مثانه دیده می شود اگرچه حرکت کردن سنگ های کلیه معمولاً با درد و خونریزی همراه است اما در صورت تشخیص سریع و درمان به موقع آسیب دائمی به بدن نمی‌رساند. اگر فردی در معرض تولید سنگ های کلیوی به شکل دائم باشد، متخصصین ارولوژی می‌توانند راهکارهایی را ارائه دهند که برای پیشگیری از سنگ مثانه بسیار موثر است اما جدای از این ها ، استفاده از پکیج ها و داروهای گیاهی می‌تواند در جلوگیری از تشکیل سنگ های مثانه و کلیه بسیار موثر باشد.
اگر می خواهید که اطلاعات جامع و کاملی در خصوص سنگ کلیه و همچنین پیشگیری از ابتلای به آن و درمان به موقع آن پیدا کنید، در ادامه مقاله با سایت پارسی سلامت همراه باشید تا جزئیات این موضوع را توضیح دهیم.

علائم سنگ کلیه

سنگ های کلیه تا زمانی که ثابت بوده و حرکت نمی کنند هیچ علائمی ندارد دقیقاً مشکلات از زمانی آغاز می شوند که سنگ ها در کلیه یا مثانه جابجا شده و به سمت میزنای به راه می‌افتند در این حالت برخی از علائم زیر دیده می شود:

علل تشکیل سنگ کلیه

تشکیل سنگ کلیه معمولاً علت خاصی ندارد اما عواملی وجود دارند که باعث می‌شوند که کلیه ها برای تشکیل سنگ کلیه مستعد شوند. در حالت کلی هنگامی که غلظت بسیاری از موادی که میتوانند بلورها را تشکیل دهند مانند (کلسیم، اسید اوریک، اگزالات) در ادرار و مایع موجود در بدن زیاد شود، سنگ کلیه تشکیل می شود.

در موارد عادی ترکیباتی در ادرار وجود دارد که از چسبناک شدن مولکول ها و همچنین چسبیدن آنها و تشکیل بلور جلوگیری می کند. اگر این مواد در ادرار فردی کم باشد قطعاً محیط برای تشکیل سنگ مستعد شده و روند تولید سنگ کلیه تسریع می شود.

انواع سنگ کلیه

اگر بتوانیم نوع و جنس سنگ کلیه را تشخیص دهیم قطعاً بهتر می توانیم راه های جلوگیری و درمان آن را تشخیص دهیم پزشکان و متخصصان ارولوژی بسیار در این زمینه توانمند هستند چرا که با انجام یک سونوگرافی ساده می توانند نوع سنگ های کلیه هر فرد را تشخیص بدهند و اما از طریق دیگری نیز می شود نوع سنگ کلیه را تشخیص داد، با بردن سنگ کلیه به آزمایشگاه تشخیصی و مشخص کردن جنس آن.

سنگ کلیه و مشکلات آن!
سنگ کلیه و مشکلات آن!

انواع سنگ کلیه

سنگ های کلیوی به لحاظ ترکیبات به انواع زیر تقسیم بندی می شوند:

قسمت اعظم سنگ های کلیه از جنس سنگ های کلسیمی بوده که بیشتر از همه ترکیبات اگزالات کلسیم را دارد. اگزالات ماده طبیعی است که در بسیاری از غذاها وجود دارد و هم به صورت کاملاً طبیعی در کبد تولید می‌شود. برخی از مغزیجات شکلاتها سبزیجات میوه‌ها حاوی مقدار زیادی اگزالات هستند. سنگ های کلیه کلسیمی ممکن است که از جنس فسفات کلسیم نیز باشند، وجود سردردهای میگرنی و همچنین مصرف داروهای ضد صرع به نام توپیرامات معمولاً باعث ایجاد این نوع سنگ کلیه در کلیه ها می شود.

این نوع سنگ های کلیه معمولاً به علت وجود عفونت در بدن ایجاد می شوند. این نوع سنگ های دستگاه ادراری معمولا بزرگ هستند. این نوع سنگ ها به سرعت می توانند بزرگ شوند و معمولا اندازه بسیار بزرگی دارند و به همین دلیل حرکت نمی‌کنند و علائم زیادی ندارند.

این نوع سنگ ها معمولا در کلیه ی افرادی ایجاد می شوند که آب کمی می نوشند و بدن شان آب بسیار زیادی از دست می دهد. افرادی که رژیم های غذایی سرشار از پروتئین دارند و یا گوشت زیاد میخورندو یا اینکه به بیماری نقرس مبتلا هستند ممکن است به این نوع سنگ کلیه دچار شوند.

این نوع سنگ های کلیه فقط در افرادی دیده می‌شود که مبتلا به یک نوع اختلال ارثی هستند که در آن ماده خاصی به نام سیستین بیشتر از حد معمول در ادرارشان دفع می شود.

تشخیص سنگ کلیه

در صورت بروز علائم سنگ کلیه بایستی خیلی سریع به پزشک متخصص اورولوژی مراجعه کرد.
روشهای متنوعی برای درمان سنگ کلیه وجود دارد که معمولاً بر اساس اندازه ی سنگ، روش های مناسب درمانی انتخاب می شود.

درمان سنگ کلیه های کوچک

این نوع سنگ کلیه ها به علت ریز بودن نیازی به درمان های سریع تهاجمی مانند سنگ شکن ندارند و می شود به طور معمول با انجام کارهای روزمره آنها را رفع کرد.

درمان سنگ کلیوی بزرگ

این گونه سنگ ها معمولاً با عفونت دستگاه ادراری و خونریزی همراه است و درد بسیار شدیدی دارد که گاها مبتلایان نیاز به ترزیق داروهای وریدی و سرم پیدا می کنند.

برای درمان سنگ های کلیه بسیار بزرگ، روش های مختلفی وجود دارد که عبارتند از:

• برای درمان این گونه سنگ کلیه ها بایستی از دستگاه سنگ شکن کلیه استفاده کرد که از طریق امواج صوتی سنگ کلیه ها را خورد کرده و خارج می کند این کار حدود 45 تا 60 دقیقه طول می کشد و ممکن است کمی درد داشته باشد، به همین دلیل طی انجام آن به دارو بیهوشی ضعیف و یا آرام بخش های قوی تزریق می شود.

• با استفاده از دستگاه آندوسکوپی، برای رفع سنگ های کلیه بدین شکل می توان سنگ کلیه را از بین برد. در این روش لوله ای باریک حاوی نور به نام اورتروسکوپ برای پیدا کردن سنگ در میزنای و خرد کردن آن با ابزاربه مثانه فرستاده می شود. البته این کار به علت درد شدید با بیهوشی یا بی حسی موضعی انجام می شود.

• جراحی غده پاراتیروئید، در بسیاری از موارد که علل ایجاد سنگ کلیه پرکاری غده تیروئید است این غده تحت عمل جراحی قرار می گیرد تا عامل ایجاد سنگ کلیه از بین برود.

• جراحی کلیه به منظور برداشتن و خارج کردن سنگ

پیشگیری از سنگ کلیه

براحتی با انجام تغییراتی در سبک زندگی و همچنین رعایت رژیم غذایی سالم و مناسب برای کسانی که مستعد ابتلا به سنگ کلیه هستند این بیماری قابل کنترل است.افرادی که مستعد ابتلا به سنگ کلیه هستند، اگر بتوانند تغییرات اساسی در شیوه ی زندگی شان ایجاد کنند به راحتی می توانند با به کارگیری چند ترفند ساده و همچنین استفاده از مواد دارویی طبیعی این بیماری را کنترل کرده و درمان کنند.

سنگ کلیه و مشکلات آن!
سنگ کلیه و مشکلات آن!

پکیج دارویی سنگ کلیه پارسی سلامت

یکی از پکیج های داروهای گیاهی پارسی سلامت پکیج سنگ کلیه بوده که تاثیر بسیار زیادی در پیشگیری و همچنین درمان سنگ کلیه دارد چرا که تمامی مواد و داروهای متشکله ی آن تاثیر بسیار زیادی بر بدن داشته و سلامت بدن را تضمین می کند. اگر جزو افرادی هستید که مستعد ابتلا به سنگ کلیه بوده و یا به آن دچار هستید و می خواهید خیلی سریع و به واسطه استفاده از داروهای گیاهی درمان شوید می توانید استفاده از پکیج گیاهی سنگ کلیه پارسی سلامت را امتحان کنید. خیلی سریع و به راحتی می توانید با استفاده از این پکیج دارویی سلامت را به کلیه های خود بازگردانده و شرایط مساعدی برای فعالیت آنها فراهم کنید.

با ما در سایت پارسی سلامت همراه باشید و انواع پکیج های درمانی گیاهی را بررسی کنید. با استفاده از این پکیج های گیاهی می توانید سلامت کلیه ها را تضمین کرده و در جهت هر چه سالم تر نگه داشتن آنها قدم بردارید. سلامتی را با پکیج های گیاهی پارسی سلامت تجربه کنید. با استفاده از پکیج های گیاهی پارسی سلامت در هر زمینه ای می توانید سلامت و شادابی را به بدن تان هدیه دهید. چرا که تمامی پکیج های گیاهی این تیم تخصصی نتیجه ی سالها تلاش و تحقیق در زمینه ی خواص دارویی و اثرات درمانی آن بوده و بهترین ها را در این زمینه ارائه داده است.

تمامی داروهای گیاهی در سر تا سر جهان می توانند بر درمان بیماریها و پیشگیری از آن بسیار موثر عمل کنند چرا که خود برگرفته از طبیعت هستند و با بدن افراد بسیار سازگاری دارند و قطعا استفاده از آنها با هیچ عوارض جانبی توام نیست.