ریزش مو و دلایل آن

ریزش مو و دلایل آن

ریزش مو و دلایل آن | ریزش مو یکی از مشکلات و معضلاتی است که در ممکن است در زندگی هر فردی وجود داشته باشد. طبق گفته متخصصان پوست و مو، ریزش مو امری طبیعی بوده و جای هیچ گونه نگرانی در این زمینه نیست. اما هنگامی این موضوع جدی می شود که حجم ریزش مو زیاد شده یا این اتفاق به صورت ناگهانی و نگران کننده ای رخ دهد. لازم است در این مورد افراد به متخصص مراجعه و دلیل یا دلایل ریزش موی خود را بیابند. با پارسی سلامت همراه باشید تا در ادامه با ریزش مو آشنا شده و مهم ترین دلایل آن را بیابیم.

ریزش مو و دلایل آن
ریزش مو و دلایل آن

ریزش مو چیست؟

ریزش مو اصطلاحی عمومی است و به ریزش و کاهش مو قسمت های مختلف بدن اطلاق می شود. اصطلاح علمی ریزش مو آلوپسی Alopecia می باشد و این معضل به دلایل مختلفی ممکن است رخ دهد. خود ایمنی، دلایل هورمونی، عوارض داروها، کم خونی، ژنتیک، رژیم غذایی نادرست، استرس، مشکلات روحی روانی از جمله مهم ترین دلایل ریزش مو یا آلوپسی می باشند. احتمالا شما نیز در برخی اوقات موهای ریخته شده خود بر روی لباستان یا تارهای مو به جا مانده بر روی بالشت تان پس از بیداری از خواب را دیده اید. ریزش مو همان طور که گفته شد در بسیاری از موارد طبیعی است اما در برخی شرایط نیز می بایست سریعا به دنبالی یافتن دیلیل یا دلایل آن رفته و برای جلوگیری از ریزش آن ها اقدام کرد.

چند نوع ریزش مو داریم؟

ریزش مو را می توان به دو دسته ریزش موی پایدار و ریزش موی موقت تقسیم بندی کرد. ریزش موی پایدار همان طور که از نام آن پیداست پایدار تر از نوع موقت بده و بازگرداندن آن امری دشوار است. در ریزش موی پایدار درمردان، طاسی به الگوی مردانه ( آلوپسی آندروژنتیک) ممکن است رخ دهد که در آن، موها از خط محل رویش و فرق شر شروع به ریزش و کم پشت شدن می کند. این روند حتی ممکن است از سنین نوجوانی و جوانی آغاز شود به طاسی جزئی یا کامل بینجامد. در ریزش موی پایدار در زنان نیز، طاسی به الگوی زنانه ( آلوپسی آندروژنتیک) ممکن است رخ دهد که معمولا به نازک شدن موها در زنان در در قسمت جلو تاج سر منتج می شود. زنان به ندرت طاسی کامل را تجربه می کنند و در بیشترین موارد موهای آن ها نازک شده یا به طور جزئی ریزش را تجربه می کند. از دیگر مواردی نیز که منجر به ریزش موی پایدار می شود می توان به آلوپسی مربوط به زخم اشاره کرد. در این هنگام آسیب های التهابی و زخم شدن پیاز مو اتفاق می افتد و سبب ریزش مو وطاسی موقت یا دائم می شود.

برخی از ریزش موها نیز موقتی می باشند که از آن جمله می توان به ریزش موی منطقه ای، تلوژن افلوویوم، ریزش موی کششی و آناژن افلوویوم اشاره کرد. ریزش موی منطقه ای معمولا به صورت تکه تکه بوده و منطقه کوچکی از سر را در بر میگیرد. این مورد همچنین می تواند باعث ریزش مو در مژگان و ریش ها نیز بشود. اگر این ریزش موی منطقه ای کل سر را در بر بگیر به آن ریزش موی کلی و چنان چه کل بدن را در بر بگیرد به آن ریزش موی فراگیر گفته می شود. تلوژن افلوویوم گونه ای از ریزش مو است که معملا به طور نگاهیانی و اتفاقی رخ داده و در آن دسته ای از موها به یک باره ریزش می کنند. این مورد معمولا پس از برخی بیماری ها یا استرس رخ داده و در شانه کردن یا حمام کردن می توان ریزش مو را مشاهده کرد. ریزش موی کششی نیز همان طور که از نام آن پیداست از کشیده شدن و فشار بر روی موها ناشی می شود. آناژن افلوویوم نیز مرحله ای از ریزش موی شدید است که پس ار برخی بیماری ها و یا مصرف برخی داروهای شیمیایی برای درمان سرطان و برخی امراض دیگر رخ می دهد.

ریزش مو و دلایل آن
ریزش مو و دلایل آن

علل ریزش مو

همان طور که گفته شد، ریزش مو ممکن است دلایل بسیاری داشته باشد. برخی از این دلایل به صورت ژنتیکی بوده و برخی نیز با توجه به مشکلات مختلف بروز پیدا کرده اند که در ادامه با مهم ترین آن ها آشنا خواهیم شد.

یکی از اصلی ترین دلایل ریزش مو، عوامل ژنتیکی است. این مورد که به نام آلوپسی آندروژنیک شناخته می شود، معمولا به طور وراثتی به فرد رسیده و باعث ریزش موی او می شد. اگر پدر یا مادر یا پس از آن اقوام نزدیک دارای ریزش مو و طاسی بوده اند، احتمال اینکه شما هم دچار آن شوید بالا است. اولین سوالی نیز که پس از مراجعه به متخصص از شما پرسیده خواهد شد، سابقه ریزش مو در خانواده و اقوام است.

هورمون های تستوسترون و دی هیدروتستوسترون از هورمون هایی می باشند که هم در بدن آقایان و هم در بدن خانم های یافت می شود اما میزان آن ها در بدن آقایان بیشتر از خانم ها است. به طور کلی افزایش سطح این هورمون رابطه مستقیمی با ریزش مو دارد. یکی از دلایل ریزش موی بیشتر آقایان در مقایسه با بانوان نیز همین موضوع است. هورمون استروژن نیز از دیگر هورمون های بدن زنان است که ارتباط هایی نیز با ریزش مو دارد. از این رو یکی از مواردی که در مراجعه به متخصص در این زمینه از شما خواسته می شود، آزمایش هورمون های بدن است.

ز دیگر دلایل اصلی ریزش مو، داشتن یک رژیم غذایی نامناسب است. تارهای مو در بخشی به نام فولیکول های مو ساخته می شوند و جنس آن ها نیز پروتئینی است. از این رو ساخته شدن و سالم ماندن آن ها نیازمند برخی مواد غذایی و معدنی است. از جمله این مواد می توان به: پروتئین، ویتامین های گروه ب، ویتامین آ، آهن، کلسیم، منیزیم و روی اشاره کرد. از این رو در اختیار داشتن یک رژیم غذایی سالم که در آن تمامی مواد غذایی و معدنی مورد نیاز موها تامین شده و سلامت آن ها تامین شود، ضروری است.

استرس شدید و برخی از مشکلات روحی روانی نیز ممکن است باعث ریزش مو شوند. استرس شدید فیزیک و روانی به مدت چند ماه و به صورت طولانی مدت باعث ریزش مو و ایجاد مشکلاتی در روند ساخت تارهای موی جدید می شود. همچنین به همراه داشتن استرس به مدت طولانی ممکن است باعث به وجود آمدن تلوژن افلوویوم شود که این دوره نیز خود یکی از دلایل اصلی ریزش شدید مو می شود.

مصرف برخی داروها ممکن است در روند ساخت تارهای موی جدید، حفظ سلامتی و شادابی موها و همچنین ریزش موها موثر بوده و باعث ریزش موهای شما شود. این موارد معمولا به صورت ناگهانی و پس از شروع دوره درمان یا مصرف آن داروها آغاز می شود که لازم است پس از مشاهده این موارد سریعا مصرف دارو را قطع کرده و یا با پزشک خود مشورت کنید. برخی از این داروها داروهای شیمی درمانی هستند که باعث رشد تکثیرسلولی شده و از این رو، رشد و تکثیر سلول های موها را نیز تحت تاثیر قرار داده و باعث ریزش شدید و ناگهانی آن های می شوند. علاوه بر این داروها، داروهای ضدذ بارداری، داروهای رقیق کننده خون، داروهای کاهنده فشار خون، داروهای ضد سرع و برخی داروهای دیگر نیز ممکن است ریزش مو به همراه داشته باشند که لازم است ادامه مصرف آن ها را با متخصص و پزشک خود هماهنگ کنید.

ریزش مو و دلایل آن
ریزش مو و دلایل آن

بارداری نیز می تواند باعث ریزش مو شود. در این دوران برخی از هورمون های بدن همانند استروژن و پروژسترون دچار تغییرات وسیعی شده و سطح آن ها مدام در حال تغییر است. پس از زایمان نیز این هورمون های به شدنت افت کرده و به میزان قابل توجهی کاهش می یابند. این تغییرات هورمونی ممکن است باعث ریزش مو شود که البته این موضوع موقتی بوده و به مرور این مشکل رفع خواهد شد. لازم است مادران در این دوره مراقبت های لازم را از موهای خود داشته و تا حدودی از بروز این مشکل جلوگیری کنند.

سخن پایانی

همان طور که مشاهده کردیم، ریزش مو دلایل و عوامل متعددی دارد. در این مقاله نیز تنها برخی از مهم ترین این دلایل را بررسی کردیم اما بدون شک این دلایل تنها به این موارد ختم نمی شود. برخی از این عوامل با توجه به شرایط ایجاد شده همانند تغذیه ناسالم، استرس، افسردگی و از این قبیل موارد می باشد که با اصلاح این موارد می توان تا حد زیادی از ریزش مو جلوگیری کرد. یکی از مواردی که از قدیم برای درمان ریشه مو استفاده می شده است داروهای گیاهی و عرقیجات بوده است. این داروها با توجه به صنعتی نبودن و نداشتن عوارض، از جمله بهترین درمان ها برای ریزش مو برای برخی افراد می باشند. از جمله این داروهای گیاهی و عرقیجات می توان به صبر زرد، بابونه، آویشن و دم اسبی اشاره کرد. اگر شما نیز به درمان گیاهی ریزش مو و استفاده از این داروها برای جلوگیری از ریزش مو علاقه مندید، می توانید با خرید پکیج ریزش مو پارسی سلامت، گامی مثبت در حفظ سلامتی و رشد موهای خود بردارید.