پنج روش برای تقویت اعصاب

پنج روش برای تقویت اعصاب

پنج روش برای تقویت اعصاب | در این روز های شلوغ و پلوغ و پر تنش، رسیدن به آرامش برای خیلی از افراد تبدیل به چالشی حل نشدنی شده است. هر روز شاهد افرادی هستیم که ادعا می کنند دیشب خوب نخوابیده اند، یا امروز برای انجام کار هایشان تمرکز کافی ندارند و یا نمی توانند ذهن شان را از مشکلات خالی کنند. از استرس و اضطراب که نگوییم… البته بیایید همین ابتدای کار نگرش خود را درباره استرس تغییر دهید و باور کنید که استرس می تواند خوب هم باشد و به شما کمک می کند، تا بسیاری از کار ها و فعالیت های تان را با انرژی و انگیزه بیشتری انجام دهید.

تقویت اعصاب
تقویت اعصاب

در این مقاله، امروز می خواهیم با شما درباره پنج روشی که می توانید به کمک آن اعصاب خود را تقویت کنید، بپردازیم. پس تا انتها با ما کارشناسان، پارسی سلامت، همراه باشید تا ببینیم چطور می توانیم به آرامش برسیم… به هر حال همه ما هر از گاهی نگران افسردگی در کار و زندگی مان هستیم. که درست هم هست، نباید اجازه دهیم این نگرانی ها گریبان ما را بگیرد و مانع از کار وفعالیت و البته پیشرفت ما شود. فکر می کنید در شرایط ناراحتی، عصبانیت و خشم باید چه کار کنیم، تا اعصابمان به هم نریزد و یا چطور به تقویت اعصاب برسیم؟

نگران نباشید، ما در ادامه پنج راهکار برای تقویت اعصاب به شما ارائه می کنیم، که انجام همه آن ها هم ساده است و هم کاربردی. پس این پنج مورد را به خاطر بسپارید و سعی کنید، در لحظاتی که احساس ناراحتی و نگرانی می کنید، از آن ها بهره بگیرید.

راهکار اول: نفس عمیق

یکی از درجه یک ترین و تاثیرگذار ترین تکنیک هایی که برای کاهش اضطراب و نگرانی بسیار توصیه می شود، تمرین تنفس عمیق است. زمانی که ناراحت، نگران و یا مضطرب هستید، نفس کشیدن شما تند تر می شود و نفس های کوتاه و پشت سر هم را تجربه خواهید کرد. با این حرکت پیامی که به مغز شما ارسال می شود، همان نگرانی و اضطراب است. به همین دلیل بهترین کاری که می توانید انجام دهید، این است که همین رویه فیزیکی را تغییر دهید و به تعبیری مغز خود را گول بزنید. چگونه؟

با نفس عمیق کشیدن به تقویت اعصاب تان کمک کنید. برخلاف آنچه که بدن شما طلب می کند، رفتار کنید. یعنی به جای نفس های کوتاه و پشت سر هم، سعی کنید نفس های عمیق و آرامی داشته باشید و برای ده الی بییست بار این کار را انجام دهید. با این کار، پیامی که به مغز شما ارسال می شود، آرامش است.

تکنیک های تنفسی زیادی برای این کار وجود دارد، که یکی از آن ها تنفس سه بخشی است. این روش از تنفس عمیق یکی از متداول ترین و تاثیرگذار ترین روش های کنترل اضطراب و نگرانی به کمک تنفس عمیق است. در این روش باید یک نفس عمیق بکشید، چند ثانیه (حدود دو الی سه ثانیه) نفس خود را حبس کنید و در نهایت به آرامی و با دقت و توجه کافی که بدن خود و خالی شدن هوا از ریه های تان دارید، نفس تان را بیرون دهید و یا عمل بازدم را انجام دهید.

تقویت اعصاب
تقویت اعصاب

هرچه بیشتر این تنفس را تمرین کنید، تاثیر آن را هم محسوس تر خواهید دید. در ضمن بعد از مدتی می توانید دامنه تنفس عمیق خود را بیشتر و بزرگتر کنید و برای مدت زمان بیشتری نفس تان را حبس کنید با این کار هم شش های خود را تقویت کرده اید و هم از تاثیر گذاری بیشتر تنفس عمیق روی اعصاب تان بهره مند شده اید. پس یکی از روش های ارزشمند تقویت اعصاب، توجه به تنفس عمیق و تمرین آن است.

توصیه پارسی سلامت به شما این است که این تمرین ها را ابتدا در مواقعی که در آرامش کامل هستید، انجام دهید تا به خوبی در انجام آن مهارت پیدا کنید تا در نهایت بتوانید در مواقع پر تنش و اضطراب زندگی تان هم با این روش تاثیرگذار به آرامش برسید.

راهکار دوم: عصبانیت، خشم و نگرانی خود را بپذیرید

یکی از مهمترین گام های دست یابی به آرامش و به تعبیری تقویت اعصاب، پذیرش ناراحتی، خشم و اضطراب در خودتان است. تا زمانی که خودتان را قانع نکرده باشید که ناراحت و عصبی هستید، نمی توانید برای درمان آن هم اقدامی کنید. به خودتان اجازه دهید که باور کنید، عصبی و ناراحت و یا خشمگین هستید. وقتی این موضوع را در خودتان بپذیرید، خیلی راحت تر می توانید برای کنترل آن اقدام کنید.

 

زمانی که به این پذیرش رسیدید و آزادانه به خودتان اجازه اقرار دادید، میزان خشم و عصبانیت در شما کاهش پیدا می کند و در ضمن با آگاهی بیشتری می توانید خودتان را در شرایط مشابه کنترل کنید و احساسات تان را مدیریت کنید.

 

راهکار سوم: افکارتان را به چالش بکشید

بخشی از ناراحتی ها، اضطراب و نگرانی های ما ناشی از افکاری است که در ذهن مان می گذرد. این افکار معمولا سناریو های بدی هستند که احساس بدتری را به ما القا می کنند. مراقب شرایط “چه می شود اگر …” باشید. اگر در دام این این افکار قرار بگیرید، ممکن است به این راحتی ها نتوانید اعصاب خود را کنترل کنید.

برای مثال ممکن است مدام در ذهن خود این افکار را مرور کنید: “چه می شود اگر کارم را از دست بدهم؟”، “چه می شود اگر نتوانم با او به سازش برسم؟” یا “چه می شود اگر نتوانم همسر خوبی برای او باشم؟” این سوالات و این چه می شود اگر ها فقط و فقط ذهن شما را درگیر و ذهن تان را تخریب می کند.

وقتی چنین افکاری به ذهن شما خطور کرد، لحظه ای درنگ کنید و سوالات زیر را از خودتان بپرسید:

راهکار چهارم: نگرانی و خشم خود را رها کنید

پارسی سلامت به شما توصیه می کند که خشم احساسی خود را با ورزش کردن و یا پیاده روی تخلیه کنید. بعد از یک روز کاری پر تنش خود به جای اینکه با چهره ای عبوس و گرفته وارد منزل شوید، بیست دقیقه پیاده روی کنید و یا بدوید، در بهترین حالت توصیه ما رفتن به باشگاه است. مطمئن باشید با این کار خیلی ساده به آرامش زیادی خواهید رسید.

تقویت اعصاب
تقویت اعصاب

مطمئن باشید اگر این کار را انجام ندهید، خشم تان را ممکن است به شکل های بدتری تخلیه کنید. مثل اینکه دندان های تان را روی هم بفشارید، یا روی میز کارتان مشت بکوبید و یا بر سر فرزندان تان داد بزنید. همه این موارد را با یک پیاده روی ساده می توانید تخلیه کنید. به هر حال شما اگر بعد از روز کاری سخت تان ورزش کنید یا به پیاده روی بروید، روز تان را با آرامش به پایان می رسانید و برای داشتن شبی آرام در کنار خانواده تان آماده می شوید، پس این فرصت آرامش را از خود و خانواده تان دریغ نکنید.

راهکار پنجم: مسیر آرامش را در خودتان نظاره گر باشید

برای اینکه بتوانید این کار را انجام دهید، لازم است که تمرینات راه کار اول، یعنی تنفس عمیق را به خوبی فرا گرفته باشید. بعد از اینکه نفس عمیق کشیدید، چشمان خود را ببندید و خود را در مسیر آرامش تصور کنید. توصیه پارسی سلامت به شما این است که خودتان را در یک موقعیت آرامبخش تصور کنید، مانند: کنار ساحل، روی ابرها، در باغی زیبا، در حال تاب سواری کردن و یا هر چیز دیگری که شما را آرام و خوشحال می کند.

زمانی که بتوانید خود را در وضعیت آرام و خوشحال ببینید، این باور به شما القا می شود که واقعا شما آرام هستید. مجددا چند نفس عمیق بکشید (با همان توضیحاتی که در راهکار اول عنوان کردیم) و به آرامی چشمان خود را باز کنید. بدن خود را در وضعیت آرامی قرار دهید و تصور کنید که بدون استرس و نگرانی در همان موقعیت قرار گرفته اید. با ایجاد تصویر ذهنی از آن شرایطی که دوست دارید، این پیام دلچسب را به مغز خود ارسال می کنید که زمان آرامش است.

در این میان می توانید روی گوش دادن به موسیقی های آرامبخش و لذت بخش هم حساب باز کنید. موسیقی هم یکی از بهترین ابزار ها برای تقویت اعصاب به حساب می آید و به کمک آن می توانید ذهن خود را از افکار مزاحم و آزار دهنده نجات دهید. بنابراین با گوش دادن به موسیقی می توانید جهت تمرکز خود را هم تغییر دهید و کمتر درباره موقعیت اضطرابی و تنش زا و یا احساساتی نظیر خشم و غضب فکر کنید.