کبد چرب چیست و چگونه می توان آن را درمان کرد؟

کبد چرب چیست و چگونه می توان آن را درمان کرد؟

کبد چرب چیست و چگونه می توان آن را درمان کرد؟ | کبد یکی از مهم ترین اعضای بدن می باشد که وظایف متعددی بر عهده داشته و نقش بسیار قابل توجهی در سلامت بدن دارد. کبد بزرگ ترین غده بدن می باشد که شرکت در فعالیت های گوارشی، تنظیم سوخت و ساز بدن و ترشح آنزیم ها از جمله مهم ترین وظایف آن می باشند. بدون وجود کبد یا عدم کارکرد صحیح آن، بسیاری از فعالیت های بدن انسان مختل شده و عملا قادر به زنده ماندن و فعالیت نیست. یکی از رایج ترین و متداول ترین بیماری ها و عارضه های مربوط به کبد، کبد چرب است. شما نیز ممکن است بارها نام اصطلاح کبد چرب را شنیده باشید. کبد چرب وضعیتی است که در آن چربی بیش از حد، این عضو حیاتی را احاطه کرده و مانع از فعالیت صحیح آن می شود. در این مقاله قصد داریم نگاهی به کبد چرب، نحوه بروز آن، عوارض و درمان کبد چرب بیندازیم. با پارسی سلامت همراه باشید.

کبد چرب و درمان آن
کبد چرب و درمان آن

کبد چیست و چه کاری می کند؟

کبد عضوی مثلثی شکل می باشد که معمولا به رنگ صورتی-قهوه ای یا قرمز بوده و در سمت راست معده، زیر دیافراگم و در قسمت بالای کیسه صفرا قرار گرفته است. کبد بزرگترین عضو داخلی و همچنین بزرگ ترین غده بدن می باشد. دو رگ خونی بزرگ به این عضو بدن متصل است که یکی از آن ها شریان کبدی و دیگری سیاهرگ دروازه ای یا سیاهرگ باب است. در شریان کبدی خون آئورتی در جریان است در حالی که در سیاهرگ باب مواد مغذی هضم شده از گوارش، لوز المعده و طحال به سمت کبد حمل می شود.

کبد چه کاری می کند؟

کبد به عنوان مرکز کنترل بدن وظایف بسیاری بر عهده دارد. در حالت کلی می توان کبد را عضوی دانست که به تمامی اعضای بدن کمک می کند فعالیت های خود را به خوبی انجام دهند و شرایط لازم برای انجام بهتر و سالم تر فعالیت های فیزیکی را فراهم می کند. کبد با دریافت و ارسال سوخت مورد نیاز بدن همانند کربوهیدرات ها، پروتئین ها و چربی ها، متابولیسم بدن را تنظیم کرده و سطح سوخت رسانی و انرژی در گردش در بدن را کنترل می کند. از دیگر وظایف مهم کبد می توان به ترشح صفرا اشاره کرد. صفرا ماده ای زرد رنگ است که در کیسه صفرا در زیر کبد ذخیره شده و هنگام غذا خوردن به دستور کبد ترشح شده و به هضم چربی موجود در غذا می پردازد.
از دیگر وظایف کبد می توان دفع مواد زائد و سموم بدن اشاره کرد. کبد می تواند مواد زائد و سموم بدن را شناسایی و آن ها را به مواد بی خطر تبدیل کرده و برخی از آن ها را هم تجزیه و از بدن خارج کند. از این رو می توان کبد را یک فیلتر داخلی به شمار آورد. از دیگر وظایف کبد نیز می توان به ساخت برخی پروتئین های خونی همچون آلبومین و تبدیل برخی مواد به یکدیگر اشاره کرد.

کبد چرب چیست؟

کبد عملکردی چند بعدی دارد و تقریبا از تمامی اندام ها در بدن حمایت کرده و به فعالیت بهتر آن ها کمک می کند. از این رو این اندام مستعد بیماری ها و مشکلات بسیاری است. از جمله این بیماری ها و مشکلات می توان به هپاتیت، کبد چرب، سیروز کبد و سرطان اشاره کرد. در این میان، کبد چرب یکی از شایع ترین مشکلات و عارضه های موجود برای کبد است که بسیاری افراد در طول زندگی خود آن را تجربه کرده اند. کبد عضوی است که مستعد این عارضه بوده و در صورتی که از آن مراقبت نشود، می تواند سریعا به این مشکلات و بیماری ها دچار شود.

کبد چرب وضعیتی است که در آن چربی ها بیش از حد در کبد تجمع می کنند. به طور طبیعی در کبد چربی وجود دارد اما اگر این میزان بیش از 5 الی 10 درصد وزن کل کبد شود، فرد به کبد چرب مبتلا شده است. در صورت که در مراحل اولیه این عارضه برطرف نشود، با پیشروی می تواند به التهاب، خونریزی، اختلالات کبدی، سیروز کبدی و حتی از کار افتادن کبد، سرطان کبد و مرگ منجر شود.

کبد چرب و درمان آن
کبد چرب و درمان آن

اتواع کبد چرب و گرید های آن:

کبد چرب را به طور کلی می توان به 2 گروه تقسیم بندی کرد:

کبد چرب الکلی و کبد چرب غیر الکلی. کبد چرب الکلی همان طور که از نام آن پیداست به دلیل مصرف زیاد مشروبات الکلی به وجود می آید. کبد توانایی شکست پیوندهای مشروبات الکلی، تجزیه آن ها و دفع از بدن را دارد، اما در صورتی که مصرف به طور مداوم و زیاد باشد، مانند اعتیاد به مصرف الکل، به وجود آمدن ترکیبات خطرناک و ضعف در سیستم گوارش و سیستم ایمنی می تواند موجب ضعف در کبد و تبدیل شدن آن به کبد چرب و سیروز کبدی شود. در نوع کبد چرب غیر الکلی، چرب شدن کبد از مصرف الکل نمی باشد بلکه به دلیل تولید و تجمع چربی در کبد رخ می دهد که می توان آن را به 2 نوع ساده و پیشرفته تقسیم بندی کرد.
البته در تقسیم بندی های دقیق تر، کبد چرب را از نظر پیشرفت به 4 گرید تقسیم بندی می کنند.

استئاتوسیس ساده ترین نوع کبد چرب است و به خاطر رژیم غذایی ناسالم ایجاد شده است. این مرحله از تجمع ساده چربی در کبد آغاز می شود که معمولا بی علامت بوده و تا مدت ها حتی فرد متوجه حضور آن نمی شود. با انجام فعالیت های سالم و درا ختیار داشتن یک رژیم غذایی خوب و سالم به راحتی برطرف می گردد.

گرید 2، حالت پیشرفته تر گرید 1 بوده که در آن تجمع بالای چربی ها، کبد را ملتهب کرده و باعث ایجاد درد می شوند. مقابله با گرید 2 نیازمند تلاش و مراقبت بیشتری می باشد.

تعدادی از افرادی که به گرید 2 مبتلا شده اند، بیماری آن ها به گرید 3 پیشرفت کرده و شدید تر می شود. در این مرحله فیبروز تشکیل می شود. فیبرز یک التهاب مقاوم در کبد است که بافت ناسالم را اطراف سلول ها و رگ های خونی کبد منتشر کرده و خود را جایگزین بافت سالم کبد می کند. در فیبروز، بخشی از کبد که سالم می باشد وظایف کبد را بر عهده گفته و به فعالیت ادامه می دهد. مقابله با این گرید نیازمند مراقبت های پزشکی، تغییر سبک زندگی، تغییر گسترده آداب غذایی و بسیاری تحولات دیگر است.

سیروز گرید چهارم کبد چرب است. در این مرحله بافت کبد در احاطه چربی و بافت ناسالم قرار گرفته، پر از توده شده و کوچک و کوچک تر می شود. سیروز مرحله ای است که معمولا پس از سال ها ابتلا به کبد چرب و پس از سن 60-50 سالگی اتفاق می افتد. مرحله سیروز غیر قابل بازگشت و دائمی است. این مرحله به مرور پیشرفت کرده و موجب از کار افتادن کبد شما می شود.

کبد چرب و درمان آن
کبد چرب و درمان آن

 

علل اصلی بروز کبد چرب ناشناخته است اما طی بررسی های مختلف و گسترده، عوامل بسیاری در زمینه سازی و بروز آن دخیل بوده اند. به عنوان مثال 70 درصد از افرادی که کبد جرب دارند، به چاقی مبتلا هستند. اما به طور کلی می توان اصلی ترین این عوامل را این موارد دانست: دیابت، چربی خون بالا، انجام برخی عمل های گوارشی، کلسترول بالا، چاقی، اضافه وزن، تنبلی تخمدان، کم کاری تیروئید، کم کاری هیپوفیز، مصرف دارو، رژیم غذایی نادرست و مصرف بیش از اندازه چربی و غذاهای آماده همانند فست فودها.

درمان کبد چرب نیازمند بررسی و شناسایی عوامل زمینه ساز آن است. داروهایی در این زمینه وجود دارند که البته عملکرد مفید آن ها و مقابله با کبد چرب با استفاده از آن ها به شکل کامل به اثبات نرسیده است. در این زمینه با تغییر سبک زندگی و کنار گذاشتن عادات غذایی نامناسب و رفع برخی مشکلات روحی روانی می توان به درمان کبد چرب کمک به سزایی کرد. کاهش وزن تدریجی، حذف مواد غذایی ناسالام از سبد غذایی، کاهش مصرف چربی ها خصوصا چربی های مضر و ترانس بالا، کاهش مصرف گوشت، افزایش مصرف فیبر و چربی های سالم مانند امگا3 و ورزش منظم می تواند عوامل و زمینه های بروز و تشدید کبد چرب را از بین برده و تضمین کننده فعالیت سالم این عضو حیاتی بدن باشد.

از جایی که بخش قابل توجی از علل بروز و تشدید کبد چرب مربوط به تغذیه و رژیم غذایی است، با اصلاح این موارد می توان به بهبود شرایط و حفظ سلامت کبد کمک به سزایی کرد. معمولا استفاده از طب گیاهی و گیاهان دارویی برای درمان کبد چرب مفید بوده و کمک به سزایی در تضمین سلامت فعالیت آن می کند. از جمله این گیاهان می توان به خارمریم، کاسنی و رازیانه اشاره کرد. جالب است بدانید گیاه خار مریم از دوران یونان باستان برای رفع ناراحتی های کبدی و صفراوی شناخته شده و به شکل گسترده ای مورد استفاده قرار می گرفته است. شما هم اکنون می توانید پکیج درمان کبد چرب پارسی سلامت را با بهترین کیفیت و قیمتی مناسب تهیه کنید. این پکیج شامل گیاهان دارویی بسیاری همچون خار مریم، کاسنی، رازیانه، نعنا و شاتره بوده و می تواند برای رفع ناراحتی های کبدی و درمان کبد چرب به شما کمک کند. لازم به ذکر است در کنار این پکیج می بایست با توجه به گرید کبد چرب خود و شدت آن، عادات بد غذایی را نیز کنار گذاشته و با ورزش و رژیم غذایی سالم یک سبک زندگی سالم برای خود ایجاد کنید.